Guy Gavriel Kay

Guy Gavriel Kay

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.6
10 Kişi
okuyor-dolu
21
Okunma
v3_begen_dolu
1
Beğeni
goz
691
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Yazar
Doğum
7 Kasım 1954
664 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ölmeden Oku
İlk kez Eserini okumanın nasip olduğu ,Guy Gavriel Kay’in kitabı, Çölde kalıp yudum yudum su içmek gibi .....efsane bir lezzet. Kitap Uzun yıllar süren bir emeğin ürünü, tarihi bir roman.Yazar, olayları ,dönemi karakterleri durumları adeta şiir gibi anlatıyor .Çevirmen Sn Cem Özkan’a da muhteşem çevirisinden dolayı teşekkür ediyorum
kamera
Gök Cennetin Altında
kamera
Guy Gavriel Kay
kamera
Gök Cennetin Altında
kamera
Guy Gavriel Kay
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9/10 · 14 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
528 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
KONUSU Al-Rassan’da hüküm süren Ashariteler yüzyıllar önce çöllerden geldiler, ama fethettikleri bereketli toprakların sunduğu hazlar imanlarını aşındırdı. Son halifenin de öldürülmesiyle Asharite İmparatorluğu birbiriyle çatışan dekadan şehir krallıklarına bölündü. Cartada Kralı Almalik, yanında dostu ve danışmanı, aynı zamanda da diplomat, asker ve şair olan Ammar ibn Khairan ile Al-Rassan’ı altın çağına döndürme planları yapıyor. Fakat kanlı bir yaz akşamı aralarının açılmasına sebep olacak. Bu sırada kuzeydeki Jadditelerin şöhretli ve korkulan komutanı Rodrigo Belmonte, kralı tarafından sürgün edildikten sonra bölüğüyle güneye inmeye karar verir. Al-Rassan’ın tehlikeli topraklarında, farklı dünyalardan gelmiş bu ikili bir süreliğine de olsa aynı efendiye hizmet edecek. İstemeden de olsa onların kaderini paylaşacak olan saray doktoru Jehane, hızla kutsal savaşa sürüklenen Al-Rassan’ın geleceğinde büyük bir rol oynayacak. DÜŞÜNCELERİM GGK’yi ilk kez denedim ve de favori kitaplarımdan biri oldu. Hatta sadece tekil kitaplar arasında birinci sırama yazarım. Kitap Endülüs dönemi İspanya’sından esinlenmiş bir coğrafyada geçiyor. Müslümanların, Katoliklerin ve Yahudilerin yerini, yıldızlara tapan Ashariteler, güneşe tapan Jadditeler ve aylara tapan Kindathlar almış. Şehirler ve karakterler de tarihtekilerden esinlenilmiş. Altıncı hissi kuvvetli bir çocuk ve gökte iki ay olması dışında fantastik bir öge içermiyor. Karakterler güzeldi, hikaye güzeldi, dili güzeldi, akıcılığı güzeldi. Her şeyi güzeldi. Özellikle saray entrikaları ön planda olduğu için, her liderin kendi çapında becerikli olması çok hoşuma gitti. Güldürdü, sinirlendirdi, duygulandırdı. Keşke 600 değil de 1000 sayfa olsaymış dedirtti. Mutlaka bir zayıf yanı vardır derseniz, detaylı cinsel sahneleri hoşunuza gitmeyebilir. Bugüne kadar neden çevrilmemiş, anlamak zor.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
664 syf.
·
32 günde
·
Puan vermedi
Muazzam bir hayal gücüyle örülmüş fantastik tarihi roman. G. Gavriel Kay’ın kalemi inanılmaz. Hayran kalmamak elde değil. Taht oyunları serisini okurken de böyle lezzet almıştım. Çevirmen Cem Özkan’ın da çok çok çok başarılı olduğunu belirtmeliyim. Başlarda içine girmekte zorlanabilirsiniz zira ben zorlandım ancak sonrasında okuduğunuz destan sizi ziyadesiyle memnun edecek.
kamera
Gök Cennetin Altında
kamera
Guy Gavriel Kay
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9/10 · 14 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;