Hakan Mengüç

Hakan Mengüç

Yazar
8.3/10
1.169 Kişi
·
3.211
Okunma
·
490
Beğeni
·
13849
Gösterim
Adı:
Hakan Mengüç
Unvan:
Türk Yazar, Eğitmen, Neyzen
Doğum:
Bursa, Türkiye
Bursa doğumlu Hakan Mengüç, Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem ney hem de piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti ve daha sonra konservatuardan ayrıldı.

Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Ardından Osmanlıca öğrendi ve yıllar sonra Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti, Mesnevi’nin ana dili olan Farsça’yı öğrendi.

Mevlevi geleneğinden ney yapım icazeti aldı ve aynı zamanda kişiye özel ney dersleri vermektedir.

20’li yaşlarında üniversitelerde seminerler vermeye başladı. Bu seminerlerin konuları; Kendini tanıma, bilinçaltı, topluluk önünde konuşma ve içsel motivasyon idi. Üniversitelerde yaptığı konuşmalar neticesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından yılın konuşmacısı seçildi.

Yine 20’li yaşlarında dramaturji (tiyatro yazarlığı) ve öykü yazarlığı eğitimlerini tamamladı. Yazdığı bir oyun Nilüfer Tiyatro Festivali’nde sergilendi.

Yazdığı, alıntıladığı, bazen de günümüze uyarladığı sözler ve hikayelerle Facebook’ta bir kitle edindi ve halen 1,5 milyon okucuya hitap etmektedir.

2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı.

2015 – 2017 ve 2018 yılında 125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu.

İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında eğitimler verdi

2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesi’nin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

2017 yılında YouTube kanalını aktif kullanmaya başladı ve kısa sürede 200 bin aboneye ulaştı. Aynı zamanda son yıllarda ney videoları internet üzerinde sıkça paylaşıldığından, Neyzen Hakan Mengüç adlı ve sadece ney videolarının paylaşıldığı yeni bir kanal açtı.

Kendisini müzisyen, yazar ve aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini paylaşan bir danışman olarak tanımlamaktadır.
Ben hiç bir karşılaşmanın tesadüf olmadığına inanıyorum. Tıpkı bu kitabın satırlarını okuyor olmanın da tesadüf olmadığına inandığım gibi...
"Aşk insan bedenine, bir kadının güzelliğine, bir erkeğin gücüne indirgenemeyecek kadar derin ve anlamlıdır. Dünyevi beklentilerle, tutkularla ve ihtiraslarla tarif ettiğimiz his, aşk değildir.
Aşk, yaratılanı sevmektir yaratandan ötürü..."
Hayatlarında bir erkek olmadığı halde keyifle yaşamını sürdürebilen, kendini idame ettirebilen, rafine zevkleri olan, tat almayı bilen, kendini geliştiren kadınlar her zaman caziptir çünkü özgür ve güçlüdürler.
304 syf.
·10/10
Okuduğum en güzel kitaplar arasında diyebilirim. Nefsimi nasil terbiye ederim, hayatıma nasıl yön verebilirim, sorumluluklarımı nasıl ele alabilirim, hayatımı nasil daha güzel bir şekilde yaşarim, negatif enerjilerinden nasıl kurtulabilirim, nasıl daha mutlu olabilirim diyen herkesin okuması gereken bir kitap.
304 syf.
·3/10
Çok zayıf hissettiğim bir dönemde bir balya kişisel gelişim kitabı almıştım sabırla hepsini okudum. Bu yazarın kitabı da onlardan biriydi ve diğerlerinden zerre farkı yoktu. Yine bildiğimiz şeyleri, bildiğimiz cümlelerle aptala anlatır gibi anlatmış.

Arkadaşlar bu kitabı okuyup gerçekten kişisel gelişimine katkı sağlayan birileri varsa acırım. Demek ki biz toplum olarak aileden, okuldan vs. Hiçbir sosyal çevreden insanımızı besleyemiyoruz ki bu kitapları okuyup doğru yolu bulduğunu söylüyor insanlar.

Açıkçası şu kitapta yazanların toplamını annemden babamdan dedemden okuldaki bazı öğretmenlerimden yeteri kadar dinlemiş biri olarak okurken "Eee bilmediğim bir sey söylemeyecek misin?" Dedim içimden.

Neymiş? Çok tempolu ve monoton bir hayat yaşadığımız için kendimize değer veremez olmuşuz da yaradanın sesini duyamıyor muşuz da vıdı vıdı... kardeşim şu kitapta yazanları okuduktan önce ve sonra sögütlücesme-beylikdüzü arası metrobüsle git gel yap hayatında hicbirsey degismedigini göreceksin.

Okumayın böyle kitapları. Siz okudukca bu kitapları yazan insanlar kendilerini bir sey saniyorlar. Tüm bu kisisel gelisimcilerin soylediklerinin aga babasını asirlar once mevlana celaleddin rumi zaten yemis yutmus mesneviyi cikarmis ortaya. Bunlar gürül gürül dereden akan suyu pet siseye koyup size su getirdik demekten baska bir sey yapmiyorlar. Gidin kaynagindan icin suyu.

Ben neyim miş... ne oldugun belli degil. Bu yazdiklarina kendi samimiyetle inansa kitabini basip dunyanin parasini kazanma pesinde kosmaz. Nerde kaldi sufilik? Gecin bu ayaklari...
232 syf.
·Beğendi·8/10
Sizi duyuyormuşçasına kalbinizden geçeni biliyormuşçasına yazılan kısa kısa yazılardan oluşan sıcacık insanın kalbini ısıtan bir kitap en kötü yanı hemen bitivermesi
232 syf.
·Beğendi·9/10
Aslında bi tarz kitaplara biraz önyargılıydımm ama okudukça iyi eserlerle karşılaştıkça artık kendimi daha çok zorluyorum bu tarz kitapları okumak için Başlamadan önce boş bir kitapsa vakit kaybedeceğim diye düşündüm ama başlayınca çok şükür yanıldığımı gördüm SOhbet havasında insanın kendi kendiyle konuşması ve dinlenmesi gibi. Bilindik şeyleri söylese de bunu öyle tatlı yapmış ki sıkıcı bir tekrardan çıkmış öneriler. İyi okumalar var olun
216 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitap. İnsana ders verir niteliğinde, akışkan, sıkılmadan ve kısa zamanda kendini bitirten bir kitap. Tek merak uyandıran konu bu kadar tasavvufi düşünüp yaşarken hiç namazdan bahsetmemesi enteresan geldi. Ayrıca burada bahsedilen yolculuğu kısa zamanda hayat arkadaşımla beraber yapmak ümidiyle kitabı rafa kaldırıyorum.
232 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kafası karışık olanların kesinlikle okuması gereken bir kitap.Çok akıcı hızlı bir şekilde okunuyor.Okurken insan ne zaman bittiğini anlamıyor bile.Bir solukta derler ya gerçekten o misal.Ben çok beğendim çok etkilendim.Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Harikaydı. Manevi havayı hissetmek istiyorsanız öneririm. İçinde çok güzel müzik önerileri de var. Okudukça bu mistik dünyanın daha da içine çekileceksiniz.
304 syf.
·Beğendi·10/10
'Yanlız Kadınlar Güçsüz Değildir' videosu ile tanıdım "ben ney'im" yazarını. Video'da düşüncelerimi özetlemiş gibiydi (Video'yu herkese öneririm!). Belkide bir erkeğin bunların farketmesi daha etkiliydi, bilemiyorum.
Bundan sonra Hakan Mengüç'ün eğitimini öğrendikten sonra anladım ki, eğitime önem veren ve bilerek konuşan ve hareket eden biri olduğunu kanaat getirdim. Hem üniversite okumuş, hemde sufizm üzerine eğitim almış kendisi. Yeni çıkarmış olan kitabını hemen aldım ve okudum!

Kitabı on sene öncesi okumayı veya içinde yazanları büyüklerimiz tarafından söylenmesini arzulardım. Her İnsanın değerli olduğundan ve kendine has yeteneklerin bulunduğunu ve bunun bulunması gerektiğinden bahsediyor. Aynı zamanda çok güzel bir motivasyon kitabı. Hem kendini geliştirme hemde tasavvuf kitabı. Kendi hayatından alıntılar ve hatıralar paylaştığı için okuduğunuz hemen aklınızda kalıyor. Kendisi o kadar akıcı yazmış ki, sanki karşınızda sizinle sohbet ediyor. Çok öğretici bir kitap! Motivenizi ve enerjinizi yükseltiyor adeta! Bunları hayatınızda yüksek tutmak içinde yararlı tavsiyelerde bulunuyor, çünkü 'iyi beni bulur' diyerek ayrıca enerjinin sağlımız için olan önemsiyetini vurguluyor. Hayatta önemli olan dengelerden bahsediyor. Hayat-Ahiret, Zihin-Beden, Alma- Verme dengesi vs. Bunların hepsini Ney'in hikayesiyle anlatıyor bir Neyzen olarak, ilk sayfasında belirttiği gibi: "Ney'in hikayesiyle varoluşun gizemi... Ruhun, ilişkilerin, zihnin ve bedenin denge yolculuğu...".

Kitap hakkında sayfalarca yazabilirim, o kadar çok beğendim kitabı. Son zamanlarda okuduğum en akıcı ve yararlı kitap diyebilirim! Yazarın kitabını okuyarak daha iyi tanıyorsunuz. Ne kadar mütevazi, eğitimli ve insanlara yararlı olma çabasında olduğunu okudukça öğreniyorsunuz. Hakan Mengüç ülkemize büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum ve desteklenmesi gerektiğine inanıyorum! 
304 syf.
·71 günde·Puan vermedi
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu..

Ben Hakan MENGÜÇ 'e güvenmeyi seçtim. Bana yardımcı olabileceğine inandım ve kitabı aldım. Bana hiç olmayı, huzuru öğretti. Gücümü açığa çıkarmamda yardımcı oldu. Huzur bulmak icin çok uygun bir durak "Ben ney'im. "

Ben ney'im diyemem ama ben neyim diyorum kendime.. kesinlikle okumalısınız.
304 syf.
·3 günde·8/10
Bir kitap için tavsiye etmiyorum hiç beğenmedim demek yazara çok büyük haksızlık olur bence çünkü emek vardır. Her kitaptan birşeyler öğrenebileceğime inanırım. Okuduğum her kitap bana birşeyler katar. Yazar ile bazı cümlelerinde ters düşerken bazı cümlelerinde çok hak verdiğim yerler oşmuştur. Zaten bir kitabı okurken yazarı kendime dost ediniyorum. Onunla bildiğiniz tartışıyorum. Bu ne demek yaaaa? Gerçekten böyle olduğunu mu düşünüyorsun ? Yada hiç aklıma gelmemişti diyip gülüyorum. Son olarak kitaba gerçekten ön yargılı başlamıştım. Düşünce tarzıma yakın bir kitap olmadığı için olabilir. Ama iyiki okumuşum iyiki tavsiye edilmiş diyorum. Her tarzdan kitap okunması taraftarıyım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hakan Mengüç
Unvan:
Türk Yazar, Eğitmen, Neyzen
Doğum:
Bursa, Türkiye
Bursa doğumlu Hakan Mengüç, Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem ney hem de piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti ve daha sonra konservatuardan ayrıldı.

Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Ardından Osmanlıca öğrendi ve yıllar sonra Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti, Mesnevi’nin ana dili olan Farsça’yı öğrendi.

Mevlevi geleneğinden ney yapım icazeti aldı ve aynı zamanda kişiye özel ney dersleri vermektedir.

20’li yaşlarında üniversitelerde seminerler vermeye başladı. Bu seminerlerin konuları; Kendini tanıma, bilinçaltı, topluluk önünde konuşma ve içsel motivasyon idi. Üniversitelerde yaptığı konuşmalar neticesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından yılın konuşmacısı seçildi.

Yine 20’li yaşlarında dramaturji (tiyatro yazarlığı) ve öykü yazarlığı eğitimlerini tamamladı. Yazdığı bir oyun Nilüfer Tiyatro Festivali’nde sergilendi.

Yazdığı, alıntıladığı, bazen de günümüze uyarladığı sözler ve hikayelerle Facebook’ta bir kitle edindi ve halen 1,5 milyon okucuya hitap etmektedir.

2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı.

2015 – 2017 ve 2018 yılında 125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu.

İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında eğitimler verdi

2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesi’nin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

2017 yılında YouTube kanalını aktif kullanmaya başladı ve kısa sürede 200 bin aboneye ulaştı. Aynı zamanda son yıllarda ney videoları internet üzerinde sıkça paylaşıldığından, Neyzen Hakan Mengüç adlı ve sadece ney videolarının paylaşıldığı yeni bir kanal açtı.

Kendisini müzisyen, yazar ve aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini paylaşan bir danışman olarak tanımlamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 490 okur beğendi.
  • 3.211 okur okudu.
  • 244 okur okuyor.
  • 1.722 okur okuyacak.
  • 48 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları