Hakan Mengüç

Hakan Mengüç

Yazar
8.5/10
110 Kişi
·
201
Okunma
·
92
Beğeni
·
4.327
Gösterim
Adı:
Hakan Mengüç
Unvan:
Türk Yazar, Eğitmen, Neyzen
Doğum:
Bursa, Türkiye
Bursa doğumlu Hakan Mengüç, Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem ney hem de piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti ve daha sonra konservatuardan ayrıldı.

Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Ardından Osmanlıca öğrendi ve yıllar sonra Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti, Mesnevi’nin ana dili olan Farsça’yı öğrendi.

Mevlevi geleneğinden ney yapım icazeti aldı ve aynı zamanda kişiye özel ney dersleri vermektedir.

20’li yaşlarında üniversitelerde seminerler vermeye başladı. Bu seminerlerin konuları; Kendini tanıma, bilinçaltı, topluluk önünde konuşma ve içsel motivasyon idi. Üniversitelerde yaptığı konuşmalar neticesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından yılın konuşmacısı seçildi.

Yine 20’li yaşlarında dramaturji (tiyatro yazarlığı) ve öykü yazarlığı eğitimlerini tamamladı. Yazdığı bir oyun Nilüfer Tiyatro Festivali’nde sergilendi.

Yazdığı, alıntıladığı, bazen de günümüze uyarladığı sözler ve hikayelerle Facebook’ta bir kitle edindi ve halen 1,5 milyon okucuya hitap etmektedir.

2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı.

2015 – 2017 ve 2018 yılında 125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu.

İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında eğitimler verdi

2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesi’nin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

2017 yılında YouTube kanalını aktif kullanmaya başladı ve kısa sürede 200 bin aboneye ulaştı. Aynı zamanda son yıllarda ney videoları internet üzerinde sıkça paylaşıldığından, Neyzen Hakan Mengüç adlı ve sadece ney videolarının paylaşıldığı yeni bir kanal açtı.

Kendisini müzisyen, yazar ve aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini paylaşan bir danışman olarak tanımlamaktadır.
"Bende cevher yok" diyemezsin. Yeteneklerini fark edememen, onlara sahip olmadığın anlamına gelmez. Ceplerini karıştırmayı dene, orada elmas bulacaksın."
Hakan Mengüç
Sayfa 35 - Destek Yayınları
"Vaktiyle bir hoca, yıllarca yanında yetiştirdiği öğrencisini sınava çekmek ister. Öğrencinin eline altın renkli parlak bir taş verir. "Oğlum" der. "Bunu al, sağda solda esnafa göster, kaç para vereceklerini sor, sonra da bir kuyumcuya götür. Taşı kimseye satma. Sadece kimin ne fiyat biçtiğini öğren, gel, kafi."
Öğrenci aldığı ödevi yerine getirmek için çarşıda dolaşmaya başlar. Önce bir bakkal dükkanına girer ve "Bu taşa ne fiyat biçersin efendi? diye sorar. Bakkal parlaklığından pek etkilendiği bu taşı eline alır ve dikkatle evirip çevirir. Sonra da " Buna bir lira veririm" der. "Benim oğlanın çok hoşuna gider."
Öğrenci, bakkaldan sonra bu kez terziye yönelir. Terzi de parlak bir boncuğu benzettiği taşı eline alıp "Güzel bir şeye benziyor bu" der. "Ben bunu hanımlara yaptığım bir elbisenin üzerinde kullanabilirim. Sana yirmi lira vereyim" der.
Öğrenci çok şaşırır. Bakkalın bir lira fiyat biçtiği taşa, terzi tam yirmi katını ödemeyi teklif ediyordu. Öğrenci terziye teşekkür eder çıkar. Doğruca bir kuyumcuya gider. Kuyumcu öğrencinin elindekini görünce yerinden fırlar.
"Bu kadar değerli bir mücevheri nereden buldun sen?" diye sorar hayretle. "Buna kaç lira istiyorsan söyle?"
Öğrenci ne diyeceğini bilemediğinden "Siz ne fiyat biçersiniz?" diye sorar. Kuyumcu derhal atılır. "Ben buna yüz bin lira veririm" der. "Hatta sen bunun için ne istiyorsan onu da veririm."
Öğrenci satamam deyince kuyumcu ısrar eder. "Bu taşı bana sat. Dükkanımı, evimi hatta arsamı bile vereyim."
Öğrenci bu taşın bir emanet olduğunu, maalesef satmaya yetkisinin olmadığını açıklar.
Taşı alıp kuyumcudan ayrılan öğrencinin kafası iyice karışmıştır. Hemen hocasının yanına döner. Yaşadıklarını olduğu gibi anlatır.
Bunu üzerine hoca sorar:
"Anlat bakalım, tüm bunlardan ne çıkardın?"
"Çok şaşkınım efendim" der öğrenci. "Ne diyeceğimi bilemiyorum. Kafam karmakarışık."
"Bak oğlum...." der hoca. "Bir şeyin değerini ancak işin ehli anlar. Her şey değer bilenin yanında hakkının karşılığını alır. Bu yüzden hayatın boyunca hiçbir zaman başkalarının senin hakkında karar vermesine izin verme. Biri sana değersiz dedi diye, kendini değersiz hissetme. Çünkü değerli taştan ancak kuyumcular anlar."
Hakan Mengüç
Sayfa 21 - Destek Yayınları
"Aşk yolculuğunda bu yolun sonu nereye varacak diye düşünme. Yolun nereye varacağını düşünmek, beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşün, gerisi kendiliğinden gelir."
Hakan Mengüç
Sayfa 43 - Destek Yayınları
Herşeye rağmen gülümse, çünkü somurtman sorunu çözmeyecek ama gülümsemen birçok insana ilham olabilir.
"Sabır öyle bir iptir ki sen kopacak sanarsın o gittikçe güçlenir, sen bitecek sanırsın o gittikçe çoğalır."
Hakan Mengüç
Sayfa 218 - Destek Yayınları
“İnsanoğlu; ağzından çıkan cümlelerle, beyninde çakan düşüncelerin bütün evreni dolaşıp, tekrar onlara geri döndüğünü bilse, çok daha dikkatli olurdu.”
Okuduğum en güzel kitaplar arasında diyebilirim. Nefsimi nasil terbiye ederim, hayatıma nasıl yön verebilirim, sorumluluklarımı nasıl ele alabilirim, hayatımı nasil daha güzel bir şekilde yaşarim, negatif enerjilerinden nasıl kurtulabilirim, nasıl daha mutlu olabilirim diyen herkesin okuması gereken bir kitap.
Çok zayıf hissettiğim bir dönemde bir balya kişisel gelişim kitabı almıştım sabırla hepsini okudum. Bu yazarın kitabı da onlardan biriydi ve diğerlerinden zerre farkı yoktu. Yine bildiğimiz şeyleri, bildiğimiz cümlelerle aptala anlatır gibi anlatmış.

Arkadaşlar bu kitabı okuyup gerçekten kişisel gelişimine katkı sağlayan birileri varsa acırım. Demek ki biz toplum olarak aileden, okuldan vs. Hiçbir sosyal çevreden insanımızı besleyemiyoruz ki bu kitapları okuyup doğru yolu bulduğunu söylüyor insanlar.

Açıkçası şu kitapta yazanların toplamını annemden babamdan dedemden okuldaki bazı öğretmenlerimden yeteri kadar dinlemiş biri olarak okurken "Eee bilmediğim bir sey söylemeyecek misin?" Dedim içimden.

Neymiş? Çok tempolu ve monoton bir hayat yaşadığımız için kendimize değer veremez olmuşuz da yaradanın sesini duyamıyor muşuz da vıdı vıdı... kardeşim şu kitapta yazanları okuduktan önce ve sonra sögütlücesme-beylikdüzü arası metrobüsle git gel yap hayatında hicbirsey degismedigini göreceksin.

Okumayın böyle kitapları. Siz okudukca bu kitapları yazan insanlar kendilerini bir sey saniyorlar. Tüm bu kisisel gelisimcilerin soylediklerinin aga babasını asirlar once mevlana celaleddin rumi zaten yemis yutmus mesneviyi cikarmis ortaya. Bunlar gürül gürül dereden akan suyu pet siseye koyup size su getirdik demekten baska bir sey yapmiyorlar. Gidin kaynagindan icin suyu.

Ben neyim miş... ne oldugun belli degil. Bu yazdiklarina kendi samimiyetle inansa kitabini basip dunyanin parasini kazanma pesinde kosmaz. Nerde kaldi sufilik? Gecin bu ayaklari...
'Yanlız Kadınlar Güçsüz Değildir' videosu ile tanıdım "ben ney'im" yazarını. Video'da düşüncelerimi özetlemiş gibiydi (Video'yu herkese öneririm!). Belkide bir erkeğin bunların farketmesi daha etkiliydi, bilemiyorum.
Bundan sonra Hakan Mengüç'ün eğitimini öğrendikten sonra anladım ki, eğitime önem veren ve bilerek konuşan ve hareket eden biri olduğunu kanaat getirdim. Hem üniversite okumuş, hemde sufizm üzerine eğitim almış kendisi. Yeni çıkarmış olan kitabını hemen aldım ve okudum!

Kitabı on sene öncesi okumayı veya içinde yazanları büyüklerimiz tarafından söylenmesini arzulardım. Her İnsanın değerli olduğundan ve kendine has yeteneklerin bulunduğunu ve bunun bulunması gerektiğinden bahsediyor. Aynı zamanda çok güzel bir motivasyon kitabı. Hem kendini geliştirme hemde tasavvuf kitabı. Kendi hayatından alıntılar ve hatıralar paylaştığı için okuduğunuz hemen aklınızda kalıyor. Kendisi o kadar akıcı yazmış ki, sanki karşınızda sizinle sohbet ediyor. Çok öğretici bir kitap! Motivenizi ve enerjinizi yükseltiyor adeta! Bunları hayatınızda yüksek tutmak içinde yararlı tavsiyelerde bulunuyor, çünkü 'iyi beni bulur' diyerek ayrıca enerjinin sağlımız için olan önemsiyetini vurguluyor. Hayatta önemli olan dengelerden bahsediyor. Hayat-Ahiret, Zihin-Beden, Alma- Verme dengesi vs. Bunların hepsini Ney'in hikayesiyle anlatıyor bir Neyzen olarak, ilk sayfasında belirttiği gibi: "Ney'in hikayesiyle varoluşun gizemi... Ruhun, ilişkilerin, zihnin ve bedenin denge yolculuğu...".

Kitap hakkında sayfalarca yazabilirim, o kadar çok beğendim kitabı. Son zamanlarda okuduğum en akıcı ve yararlı kitap diyebilirim! Yazarın kitabını okuyarak daha iyi tanıyorsunuz. Ne kadar mütevazi, eğitimli ve insanlara yararlı olma çabasında olduğunu okudukça öğreniyorsunuz. Hakan Mengüç ülkemize büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum ve desteklenmesi gerektiğine inanıyorum! 
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu..

Ben Hakan MENGÜÇ 'e güvenmeyi seçtim. Bana yardımcı olabileceğine inandım ve kitabı aldım. Bana hiç olmayı, huzuru öğretti. Gücümü açığa çıkarmamda yardımcı oldu. Huzur bulmak icin çok uygun bir durak "Ben ney'im. "

Ben ney'im diyemem ama ben neyim diyorum kendime.. kesinlikle okumalısınız.
Eser Hakan Mengüç'ün kendi iç yolculuğu ile başlayıp, neyin kamış halinden sabır evresine kadar olan süreçte kişiye kattıklarına bir pencere açıyor...

Tasavvuf ilmi ve enerji alanımızın bizi madde dünyasında neler katabileceği, hangi aşamalarda ortaya çıktığı, manevi iklimlerin insanın duygu ve düşüncelerinde etkisi ile daha huzurlu olabileceğine dair küçük hikayeler ile devam ediyor...

Son bölüm ise, hastalıkların ruh bedenimizdeki hangi eksikliklerimizden kaynakladığı ile ilgili bilgiler ışığında olumsuz düşüncelerimizi olumlu cümleler ile nasıl değiştirebileceğimiz konusunda bize fikir sunuyor...

Maneviyatı duygusu ile dolu bir kişisel gelişim kitabı olan eseri bu tarz kitap okuyan tüm site sakinlerine tavsiye ederim...
Harika bir kitap insanın ruhunu zihnini ve algılarını açan aynı zamanda tasavvufi örneklerinde bol olduğu mutlaka okumanızı tavsiye edeceğim bir kitapdır.
#kitapyorumu
#HakanMengüç
#Benneyim

“Başkalarının gürültüsünü değil kalbinin fısıltısını dinle..,,

Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...

Tasavvuf ilmiyle birlikte anlatılan hikayelerde kalbimizin sesini duyuyoruz. Bu kitapta doğru nefes almayı öğreniyoruz. Güzel düşünmenin, iyiliği de beraberinde getirdiği bir gerçektir.

“Hayatta herşey olabilirsin ama mühim olan hayatın içinde insan olabilmektir.”

“Bir kadını mutlu etmek için onunla dost gibi dertleş, onu baba gibi koru ve adam gibi sev.”

Çıkmış olduğum hayat yolculuğunda Hakan Mengüç’ün kalemiyle tanıştığım için çok mutluyum. Başucu kitabım dediğim defalarca tekrar tekrar okumak isteyeceğim harika bir kitaptı. İçinde anlatılan her hikayenin kalbime dokunuşu beni huzura kavuşturdu. Kalbi temiz olanın hikayesi mutlu biter. Mutlu sonla biten hikayemde iyiki varsınız.

Teşekkürler Hakan Mengüç
Bu bir yolculuk.
Bu Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesinde ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Bu bizim Ne olduğumuzu bulma yolculuğu..
Bu bir ben yolculuğu..
"Bir ben var bende benden içeri" sözüyle tanışmamla  başladı benim yolculuğum da. Yolculukta karşılaştığım her kişi ve olay "Hayrın içinde bir şer, şerrin ise bir hayr barındırdığını"  öğretti bana. Ve hiçbir şeyin nedensiz değil,her şeyin benim 'BEN'e ulaşmam için var olduğu inancıyla süren yolculuğuma bu inancımı kanıtlarcasına girdi kitap . Yolculuk devam ederken  her ne kadar rotamı şaşırarak benden uzaklaştığım zamanlar olsa da  döndüğüm kürkçü dükkanımın yine ben olduğu bir yolculuk bu.. Yenilme, düşme, ezilme, yıkılma ama yeniden ayağa kalkma yolculuğu bu..
Yolculuk için gereken malzeme " Sazlıktan  ayrılma cesaretini göstermek(Birinci nefis mertebesi)"..
Kabuklarından sıyrılman acı verecek ama yılma,  aradığın şey sende..
Yolun bu kitapla bir şekilde kesişmişse senin de öğreneceğin  bir şey var demektir..
İYİ YOLCULUKLAR..
"Başkalarının gürültüsünü değil kalbinin fısıltısını dinle" Okuyucuya yol gösterici nitelikte bir kitap daha ilk sayfalarında sizi biraz düşünmeye huzura davet ediyor.Bu kitapla kendinize kısa bir yolculuk yapıcaksınız.
Hakan Mengüç'e YouTube da denk geldim. Ordaki videolarında kitabından aktardığı kesitleri beğendiğim için kitabı okumaya karar verdim. İnşallah beğenirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hakan Mengüç
Unvan:
Türk Yazar, Eğitmen, Neyzen
Doğum:
Bursa, Türkiye
Bursa doğumlu Hakan Mengüç, Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem ney hem de piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti ve daha sonra konservatuardan ayrıldı.

Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Ardından Osmanlıca öğrendi ve yıllar sonra Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti, Mesnevi’nin ana dili olan Farsça’yı öğrendi.

Mevlevi geleneğinden ney yapım icazeti aldı ve aynı zamanda kişiye özel ney dersleri vermektedir.

20’li yaşlarında üniversitelerde seminerler vermeye başladı. Bu seminerlerin konuları; Kendini tanıma, bilinçaltı, topluluk önünde konuşma ve içsel motivasyon idi. Üniversitelerde yaptığı konuşmalar neticesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından yılın konuşmacısı seçildi.

Yine 20’li yaşlarında dramaturji (tiyatro yazarlığı) ve öykü yazarlığı eğitimlerini tamamladı. Yazdığı bir oyun Nilüfer Tiyatro Festivali’nde sergilendi.

Yazdığı, alıntıladığı, bazen de günümüze uyarladığı sözler ve hikayelerle Facebook’ta bir kitle edindi ve halen 1,5 milyon okucuya hitap etmektedir.

2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı.

2015 – 2017 ve 2018 yılında 125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu.

İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında eğitimler verdi

2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesi’nin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi.

2017 yılında YouTube kanalını aktif kullanmaya başladı ve kısa sürede 200 bin aboneye ulaştı. Aynı zamanda son yıllarda ney videoları internet üzerinde sıkça paylaşıldığından, Neyzen Hakan Mengüç adlı ve sadece ney videolarının paylaşıldığı yeni bir kanal açtı.

Kendisini müzisyen, yazar ve aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini paylaşan bir danışman olarak tanımlamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 92 okur beğendi.
  • 201 okur okudu.
  • 39 okur okuyor.
  • 227 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları