1000Kitap Logosu
Hakan Mengüç

Hakan Mengüç

Yazar
Derleyen
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
3.155 Kişi
10,3bin
Okunma
1.196
Beğeni
26,5bin
Gösterim
Unvan
Türk Yazar, Eğitmen, Neyzen
Doğum
Bursa, Türkiye
Yaşamı
Bursa doğumlu Hakan Mengüç, Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem ney hem de piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti ve daha sonra konservatuardan ayrıldı. Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Ardından Osmanlıca öğrendi ve yıllar sonra Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti, Mesnevi’nin ana dili olan Farsça’yı öğrendi. Mevlevi geleneğinden ney yapım icazeti aldı ve aynı zamanda kişiye özel ney dersleri vermektedir. 20’li yaşlarında üniversitelerde seminerler vermeye başladı. Bu seminerlerin konuları; Kendini tanıma, bilinçaltı, topluluk önünde konuşma ve içsel motivasyon idi. Üniversitelerde yaptığı konuşmalar neticesinde Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından yılın konuşmacısı seçildi. Yine 20’li yaşlarında dramaturji (tiyatro yazarlığı) ve öykü yazarlığı eğitimlerini tamamladı. Yazdığı bir oyun Nilüfer Tiyatro Festivali’nde sergilendi. Yazdığı, alıntıladığı, bazen de günümüze uyarladığı sözler ve hikayelerle Facebook’ta bir kitle edindi ve halen 1,5 milyon okucuya hitap etmektedir. 2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye yoğun ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da aslan ve bengal kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı. 2015 – 2017 ve 2018 yılında 125 ülkede yayınlanan TEDx konuşmasına davet edildi ve sufi felsefesi üzerine konuştu. İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurumu, Ticaret ve Sanayi Odalarında eğitimler verdi 2016 yılında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın daveti üzerine, Mersin Üniversitesi’nin ‘2016-2017 Akademik Yıl Açılış Dersi’ni verdi. 2017 yılında YouTube kanalını aktif kullanmaya başladı ve kısa sürede 200 bin aboneye ulaştı. Aynı zamanda son yıllarda ney videoları internet üzerinde sıkça paylaşıldığından, Neyzen Hakan Mengüç adlı ve sadece ney videolarının paylaşıldığı yeni bir kanal açtı. Kendisini müzisyen, yazar ve aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini paylaşan bir danışman olarak tanımlamaktadır.
232 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Merhabalar.. Bu, Hakan Mengüç'ten okuduğum ilk kitap olmasına rağmen yazarı sevmeme yetti. Kitap başladığınız andan sona kadar insana gerçek anlamda "huzur"un ne olduğunu hissettiriyor. Hayatınızı değiştirebilecek nitelikte sözler ve gerçek hayatta yaşanmış hikayeler okumanızı daha da keyiflendiriyor. Bu hikayelerden benim için en etkili olanını sizlerle paylaşmak isterim. Biliyor muydunuz? Walt Disney fakir bir ailede doğmuş. Ailesi ve öğretmenleri ona karşı önyargılı davranır, ileride bir işin sahibi olamayacağını düşünürmüşler. Disney'in yaşadığı evde bir bodrum katı varmış. Bodrum katında da minik bir fare. Resim yapmayı çok seven Walt sık-sık buraya gelir, farenin farklı-farklı resimlerini çizermiş. Ve bu fare hemen-hemen hepimizin severek çizgi filmini izlediğimiz Mickey Mouse'a dönüşmüş.. :) Bunun gibi bir çok ilgiçekici hayat hikayelerini kendinde barındırması hem de yazarın bilginliğinden kaynaklanıyor. Bilmeyenler için; Hakan Mengüç sufizmle yakından ilgileniyor ve kendisi de Sufi Akademi'de ders veriyor. Motivasyon kitaplarıyla beraber Youtube üzerinden de güzel videolar paylaşıyor. Kitaptan en sevdiğim alıntılar: "Dost acı söyleyen değildir. Acıyı bile tatlı söyleyendir." "Bir elmanın yarısı olmayalım. İki ayrı elma olalım. İki ayrı gül olalım, birleşince buket olalım.." Bu masaüstü kitabı herkese öneririm.
Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter
Okuyacaklarıma Ekle
1
62
304 syf.
·
3/10 puan
Yersen sufi...
Çok zayıf hissettiğim bir dönemde bir balya kişisel gelişim kitabı almıştım sabırla hepsini okudum. Bu yazarın kitabı da onlardan biriydi ve diğerlerinden zerre farkı yoktu. Yine bildiğimiz şeyleri, bildiğimiz cümlelerle aptala anlatır gibi anlatmış. Arkadaşlar bu kitabı okuyup gerçekten kişisel gelişimine katkı sağlayan birileri varsa acırım. Demek ki biz toplum olarak aileden, okuldan vs. Hiçbir sosyal çevreden insanımızı besleyemiyoruz ki bu kitapları okuyup doğru yolu bulduğunu söylüyor insanlar. Açıkçası şu kitapta yazanların toplamını annemden babamdan dedemden okuldaki bazı öğretmenlerimden yeteri kadar dinlemiş biri olarak okurken "Eee bilmediğim bir sey söylemeyecek misin?" Dedim içimden. Neymiş? Çok tempolu ve monoton bir hayat yaşadığımız için kendimize değer veremez olmuşuz da yaradanın sesini duyamıyor muşuz da vıdı vıdı... kardeşim şu kitapta yazanları okuduktan önce ve sonra sögütlücesme-beylikdüzü arası metrobüsle git gel yap hayatında hicbirsey degismedigini göreceksin. Okumayın böyle kitapları. Siz okudukca bu kitapları yazan insanlar kendilerini bir sey saniyorlar. Tüm bu kisisel gelisimcilerin soylediklerinin aga babasını asirlar once mevlana celaleddin rumi zaten yemis yutmus mesneviyi cikarmis ortaya. Bunlar gürül gürül dereden akan suyu pet siseye koyup size su getirdik demekten baska bir sey yapmiyorlar. Gidin kaynagindan icin suyu. Ben neyim miş... ne oldugun belli degil. Bu yazdiklarina kendi samimiyetle inansa kitabini basip dunyanin parasini kazanma pesinde kosmaz. Nerde kaldi sufilik? Gecin bu ayaklari...
Ben Ney’im
8.1/10
· 2.858 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
84