Ben Ney’imHakan Mengüç

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.841
Gösterim
Adı:
Ben Ney’im
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053113577
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Başkalarının gürültüsünü değil, kalbinin fısıltısını dinle...”

Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Kapıları sana açılan, sende başlayıp sende biten bir tekâmül...
İlişkinde, bedeninde, zihninde ve kazancında hayatını dengelemek yolunda verdiğin bütün çabalarına rehberlik etmek üzere yazılmış olan bu kitap, bir başına aralamayı başaramadığın kapıları ardına kadar açabilmek için buluştu seninle.
Aslında muhtaç olduğun bilgi hep ortadaydı.
Yaradan seninle her an konuştu ama duyamadın, çünkü zihnin fazla gürültülüydü.
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu.
Önüne çıkan her engelden kaçındın, çünkü içinde uykuya bıraktığın potansiyelinden çoktan vazgeçtin.
Her şeyin aslında mümkün olabileceğine dair inancını yitirdin.
Hayatın içinde kazanmak, başarmak ve yetişmek için sürekli koşturdun ama hiçbir şeye yetişemedin çünkü zaman seni artık esir aldı. Öyle hızlısın, öyle meşgulsün ki, bedenin artık ruhunun önüne geçti.
Şimdi bu kitapta durmayı öğreneceksin. Yavaşlığı keşfettiğinde bedenin ruhuna kavuşmanın coşkusunu yaşayacak.
Burada doğru nefes almayı öğreneceksin.
İlişkilerini, işini, kazancını ve sağlığını yeniden inşa edeceksin.
Unuttuğun ne varsa, şimdi her şeyi hatırlayacaksın.
Kendinden yeni bir sen var edeceksin.
Memnun olmadığın her şeyi yıkma ve yeniden inşa etme zamanı.
Korkma, ihtiyacın olan güç sende zaten var.
Ben sadece bulmana yardım edeceğim...
Okuduğum en güzel kitaplar arasında diyebilirim. Nefsimi nasil terbiye ederim, hayatıma nasıl yön verebilirim, sorumluluklarımı nasıl ele alabilirim, hayatımı nasil daha güzel bir şekilde yaşarim, negatif enerjilerinden nasıl kurtulabilirim, nasıl daha mutlu olabilirim diyen herkesin okuması gereken bir kitap.
'Yanlız Kadınlar Güçsüz Değildir' videosu ile tanıdım "ben ney'im" yazarını. Video'da düşüncelerimi özetlemiş gibiydi (Video'yu herkese öneririm!). Belkide bir erkeğin bunların farketmesi daha etkiliydi, bilemiyorum.
Bundan sonra Hakan Mengüç'ün eğitimini öğrendikten sonra anladım ki, eğitime önem veren ve bilerek konuşan ve hareket eden biri olduğunu kanaat getirdim. Hem üniversite okumuş, hemde sufizm üzerine eğitim almış kendisi. Yeni çıkarmış olan kitabını hemen aldım ve okudum!

Kitabı on sene öncesi okumayı veya içinde yazanları büyüklerimiz tarafından söylenmesini arzulardım. Her İnsanın değerli olduğundan ve kendine has yeteneklerin bulunduğunu ve bunun bulunması gerektiğinden bahsediyor. Aynı zamanda çok güzel bir motivasyon kitabı. Hem kendini geliştirme hemde tasavvuf kitabı. Kendi hayatından alıntılar ve hatıralar paylaştığı için okuduğunuz hemen aklınızda kalıyor. Kendisi o kadar akıcı yazmış ki, sanki karşınızda sizinle sohbet ediyor. Çok öğretici bir kitap! Motivenizi ve enerjinizi yükseltiyor adeta! Bunları hayatınızda yüksek tutmak içinde yararlı tavsiyelerde bulunuyor, çünkü 'iyi beni bulur' diyerek ayrıca enerjinin sağlımız için olan önemsiyetini vurguluyor. Hayatta önemli olan dengelerden bahsediyor. Hayat-Ahiret, Zihin-Beden, Alma- Verme dengesi vs. Bunların hepsini Ney'in hikayesiyle anlatıyor bir Neyzen olarak, ilk sayfasında belirttiği gibi: "Ney'in hikayesiyle varoluşun gizemi... Ruhun, ilişkilerin, zihnin ve bedenin denge yolculuğu...".

Kitap hakkında sayfalarca yazabilirim, o kadar çok beğendim kitabı. Son zamanlarda okuduğum en akıcı ve yararlı kitap diyebilirim! Yazarın kitabını okuyarak daha iyi tanıyorsunuz. Ne kadar mütevazi, eğitimli ve insanlara yararlı olma çabasında olduğunu okudukça öğreniyorsunuz. Hakan Mengüç ülkemize büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum ve desteklenmesi gerektiğine inanıyorum! 
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.099 Oy)10.757 beğeni26.377 okunma1.372 alıntı139.021 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.954 Oy)12.400 beğeni31.543 okunma2.694 alıntı131.599 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.005 Oy)17.369 beğeni39.210 okunma2.047 alıntı164.095 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.398 Oy)8.351 beğeni22.635 okunma1.404 alıntı104.624 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.178 Oy)8.090 beğeni23.796 okunma1.855 alıntı101.513 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.793 Oy)8.079 beğeni25.816 okunma614 alıntı125.707 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (5.342 Oy)4.995 beğeni14.354 okunma1.600 alıntı76.966 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.921 Oy)8.304 beğeni23.062 okunma1.114 alıntı111.933 gösterim
 • Huzursuzluk
  8.4/10 (2.725 Oy)2.639 beğeni7.519 okunma681 alıntı32.963 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.690 Oy)5.399 beğeni17.413 okunma767 alıntı91.011 gösterim
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu..

Ben Hakan MENGÜÇ 'e güvenmeyi seçtim. Bana yardımcı olabileceğine inandım ve kitabı aldım. Bana hiç olmayı, huzuru öğretti. Gücümü açığa çıkarmamda yardımcı oldu. Huzur bulmak icin çok uygun bir durak "Ben ney'im. "

Ben ney'im diyemem ama ben neyim diyorum kendime.. kesinlikle okumalısınız.
Eser Hakan Mengüç'ün kendi iç yolculuğu ile başlayıp, neyin kamış halinden sabır evresine kadar olan süreçte kişiye kattıklarına bir pencere açıyor...

Tasavvuf ilmi ve enerji alanımızın bizi madde dünyasında neler katabileceği, hangi aşamalarda ortaya çıktığı, manevi iklimlerin insanın duygu ve düşüncelerinde etkisi ile daha huzurlu olabileceğine dair küçük hikayeler ile devam ediyor...

Son bölüm ise, hastalıkların ruh bedenimizdeki hangi eksikliklerimizden kaynakladığı ile ilgili bilgiler ışığında olumsuz düşüncelerimizi olumlu cümleler ile nasıl değiştirebileceğimiz konusunda bize fikir sunuyor...

Maneviyatı duygusu ile dolu bir kişisel gelişim kitabı olan eseri bu tarz kitap okuyan tüm site sakinlerine tavsiye ederim...
Harika bir kitap insanın ruhunu zihnini ve algılarını açan aynı zamanda tasavvufi örneklerinde bol olduğu mutlaka okumanızı tavsiye edeceğim bir kitapdır.
#kitapyorumu
#HakanMengüç
#Benneyim

“Başkalarının gürültüsünü değil kalbinin fısıltısını dinle..,,

Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...

Tasavvuf ilmiyle birlikte anlatılan hikayelerde kalbimizin sesini duyuyoruz. Bu kitapta doğru nefes almayı öğreniyoruz. Güzel düşünmenin, iyiliği de beraberinde getirdiği bir gerçektir.

“Hayatta herşey olabilirsin ama mühim olan hayatın içinde insan olabilmektir.”

“Bir kadını mutlu etmek için onunla dost gibi dertleş, onu baba gibi koru ve adam gibi sev.”

Çıkmış olduğum hayat yolculuğunda Hakan Mengüç’ün kalemiyle tanıştığım için çok mutluyum. Başucu kitabım dediğim defalarca tekrar tekrar okumak isteyeceğim harika bir kitaptı. İçinde anlatılan her hikayenin kalbime dokunuşu beni huzura kavuşturdu. Kalbi temiz olanın hikayesi mutlu biter. Mutlu sonla biten hikayemde iyiki varsınız.

Teşekkürler Hakan Mengüç
Bu bir yolculuk.
Bu Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesinde ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Bu bizim Ne olduğumuzu bulma yolculuğu..
Bu bir ben yolculuğu..
"Bir ben var bende benden içeri" sözüyle tanışmamla  başladı benim yolculuğum da. Yolculukta karşılaştığım her kişi ve olay "Hayrın içinde bir şer, şerrin ise bir hayr barındırdığını"  öğretti bana. Ve hiçbir şeyin nedensiz değil,her şeyin benim 'BEN'e ulaşmam için var olduğu inancıyla süren yolculuğuma bu inancımı kanıtlarcasına girdi kitap . Yolculuk devam ederken  her ne kadar rotamı şaşırarak benden uzaklaştığım zamanlar olsa da  döndüğüm kürkçü dükkanımın yine ben olduğu bir yolculuk bu.. Yenilme, düşme, ezilme, yıkılma ama yeniden ayağa kalkma yolculuğu bu..
Yolculuk için gereken malzeme " Sazlıktan  ayrılma cesaretini göstermek(Birinci nefis mertebesi)"..
Kabuklarından sıyrılman acı verecek ama yılma,  aradığın şey sende..
Yolun bu kitapla bir şekilde kesişmişse senin de öğreneceğin  bir şey var demektir..
İYİ YOLCULUKLAR..
"Başkalarının gürültüsünü değil kalbinin fısıltısını dinle" Okuyucuya yol gösterici nitelikte bir kitap daha ilk sayfalarında sizi biraz düşünmeye huzura davet ediyor.Bu kitapla kendinize kısa bir yolculuk yapıcaksınız.
Hakan Mengüç'e YouTube da denk geldim. Ordaki videolarında kitabından aktardığı kesitleri beğendiğim için kitabı okumaya karar verdim. İnşallah beğenirim.
“Şimdi bu kitapta durmayı öğreneceksin. Yavaşlığı keşfettiğinde bedenin ruhuna kavuşmanın coşkusunu yaşayacak.
Burada doğru nefes almayı öğreneceksin.
İlişkilerini, işini, kazancını ve sağlığını yeniden inşa edeceksin.
Unuttuğun ne varsa, şimdi her şeyi hatırlayacaksın.
Kendinden yeni bir sen var edeceksin.
Memnun olmadığın her şeyi yıkma ve yeniden inşa etme zamanı.”

Demiş yazar. Bu kadar iddialı olmasa da; alıntı sözden de anlaşılacağı gibi; çok güzel tespitleri var.
''Aramakla bulunmaz. Lakin bulanlarsa hep arayanlardir.''

Iste o zaman anladim ki, istemeye ve aramaya devam etmeliydim. Aramaktan vazgecmemeliydim. Elbet bir gün karsima cikacakti. Dogru zamani Yaradan zaten bilir.
Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Kapıları sana açılan, sende başlayıp sende biten bir tekâmül...
İlişkinde, bedeninde, zihninde ve kazancında hayatını dengelemek yolunda verdiğin bütün çabalarına rehberlik etmek üzere yazılmış olan bu kitap, bir başına aralamayı başaramadığın kapıları ardına kadar açabilmek için buluştu seninle
"Bende cevher yok" diyemezsin. Yeteneklerini fark edememen, onlara sahip olmadığın anlamına gelmez. Ceplerini karıştırmayı dene, orada elmas bulacaksın."
Hakan Mengüç
Sayfa 35 - Destek Yayınları
"Aşk yolculuğunda bu yolun sonu nereye varacak diye düşünme. Yolun nereye varacağını düşünmek, beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşün, gerisi kendiliğinden gelir."
Hakan Mengüç
Sayfa 43 - Destek Yayınları
Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken, sen hiç ol. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl ki çömleği tutan dışındaki biçim değil, içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir. MEVLANA
Herşeye rağmen gülümse, çünkü somurtman sorunu çözmeyecek ama gülümsemen birçok insana ilham olabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben Ney’im
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053113577
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Başkalarının gürültüsünü değil, kalbinin fısıltısını dinle...”

Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Kapıları sana açılan, sende başlayıp sende biten bir tekâmül...
İlişkinde, bedeninde, zihninde ve kazancında hayatını dengelemek yolunda verdiğin bütün çabalarına rehberlik etmek üzere yazılmış olan bu kitap, bir başına aralamayı başaramadığın kapıları ardına kadar açabilmek için buluştu seninle.
Aslında muhtaç olduğun bilgi hep ortadaydı.
Yaradan seninle her an konuştu ama duyamadın, çünkü zihnin fazla gürültülüydü.
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu.
Önüne çıkan her engelden kaçındın, çünkü içinde uykuya bıraktığın potansiyelinden çoktan vazgeçtin.
Her şeyin aslında mümkün olabileceğine dair inancını yitirdin.
Hayatın içinde kazanmak, başarmak ve yetişmek için sürekli koşturdun ama hiçbir şeye yetişemedin çünkü zaman seni artık esir aldı. Öyle hızlısın, öyle meşgulsün ki, bedenin artık ruhunun önüne geçti.
Şimdi bu kitapta durmayı öğreneceksin. Yavaşlığı keşfettiğinde bedenin ruhuna kavuşmanın coşkusunu yaşayacak.
Burada doğru nefes almayı öğreneceksin.
İlişkilerini, işini, kazancını ve sağlığını yeniden inşa edeceksin.
Unuttuğun ne varsa, şimdi her şeyi hatırlayacaksın.
Kendinden yeni bir sen var edeceksin.
Memnun olmadığın her şeyi yıkma ve yeniden inşa etme zamanı.
Korkma, ihtiyacın olan güç sende zaten var.
Ben sadece bulmana yardım edeceğim...

Kitabı okuyanlar 115 okur

 • SEVINC BICKIN
 • Elif K
 • Ayça
 • Emin’e Dilik
 • Furkan
 • Eda Piskin
 • Ayhan Sayıner
 • Asya
 • Mercan Buse Nakiboğlu
 • Elvan

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68
Erkek
%32

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.4 (36)
9
%15.7 (11)
8
%17.1 (12)
7
%4.3 (3)
6
%4.3 (3)
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%1.4 (1)
2
%1.4 (1)
1
%2.9 (2)

Kitabın sıralamaları