Ben Ney’imHakan Mengüç

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.890
Gösterim
Adı:
Ben Ney’im
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
ISBN:
9786053113577
Kitabın türü:
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Başkalarının gürültüsünü değil, kalbinin fısıltısını dinle...”

Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Kapıları sana açılan, sende başlayıp sende biten bir tekâmül...
İlişkinde, bedeninde, zihninde ve kazancında hayatını dengelemek yolunda verdiğin bütün çabalarına rehberlik etmek üzere yazılmış olan bu kitap, bir başına aralamayı başaramadığın kapıları ardına kadar açabilmek için buluştu seninle.
Aslında muhtaç olduğun bilgi hep ortadaydı.
Yaradan seninle her an konuştu ama duyamadın, çünkü zihnin fazla gürültülüydü.
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu.
Önüne çıkan her engelden kaçındın, çünkü içinde uykuya bıraktığın potansiyelinden çoktan vazgeçtin.
Her şeyin aslında mümkün olabileceğine dair inancını yitirdin.
Hayatın içinde kazanmak, başarmak ve yetişmek için sürekli koşturdun ama hiçbir şeye yetişemedin çünkü zaman seni artık esir aldı. Öyle hızlısın, öyle meşgulsün ki, bedenin artık ruhunun önüne geçti.
Şimdi bu kitapta durmayı öğreneceksin. Yavaşlığı keşfettiğinde bedenin ruhuna kavuşmanın coşkusunu yaşayacak.
Burada doğru nefes almayı öğreneceksin.
İlişkilerini, işini, kazancını ve sağlığını yeniden inşa edeceksin.
Unuttuğun ne varsa, şimdi her şeyi hatırlayacaksın.
Kendinden yeni bir sen var edeceksin.
Memnun olmadığın her şeyi yıkma ve yeniden inşa etme zamanı.
Korkma, ihtiyacın olan güç sende zaten var.
Ben sadece bulmana yardım edeceğim...
'Yanlız Kadınlar Güçsüz Değildir' videosu ile tanıdım "ben ney'im" yazarını. Video'da düşüncelerimi özetlemiş gibiydi (Video'yu herkese öneririm!). Belkide bir erkeğin bunların farketmesi daha etkiliydi, bilemiyorum.
Bundan sonra Hakan Mengüç'ün eğitimini öğrendikten sonra anladım ki, eğitime önem veren ve bilerek konuşan ve hareket eden biri olduğunu kanaat getirdim. Hem üniversite okumuş, hemde sufizm üzerine eğitim almış kendisi. Yeni çıkarmış olan kitabını hemen aldım ve okudum!

Kitabı on sene öncesi okumayı veya içinde yazanları büyüklerimiz tarafından söylenmesini arzulardım. Her İnsanın değerli olduğundan ve kendine has yeteneklerin bulunduğunu ve bunun bulunması gerektiğinden bahsediyor. Aynı zamanda çok güzel bir motivasyon kitabı. Hem kendini geliştirme hemde tasavvuf kitabı. Kendi hayatından alıntılar ve hatıralar paylaştığı için okuduğunuz hemen aklınızda kalıyor. Kendisi o kadar akıcı yazmış ki, sanki karşınızda sizinle sohbet ediyor. Çok öğretici bir kitap! Motivenizi ve enerjinizi yükseltiyor adeta! Bunları hayatınızda yüksek tutmak içinde yararlı tavsiyelerde bulunuyor, çünkü 'iyi beni bulur' diyerek ayrıca enerjinin sağlımız için olan önemsiyetini vurguluyor. Hayatta önemli olan dengelerden bahsediyor. Hayat-Ahiret, Zihin-Beden, Alma- Verme dengesi vs. Bunların hepsini Ney'in hikayesiyle anlatıyor bir Neyzen olarak, ilk sayfasında belirttiği gibi: "Ney'in hikayesiyle varoluşun gizemi... Ruhun, ilişkilerin, zihnin ve bedenin denge yolculuğu...".

Kitap hakkında sayfalarca yazabilirim, o kadar çok beğendim kitabı. Son zamanlarda okuduğum en akıcı ve yararlı kitap diyebilirim! Yazarın kitabını okuyarak daha iyi tanıyorsunuz. Ne kadar mütevazi, eğitimli ve insanlara yararlı olma çabasında olduğunu okudukça öğreniyorsunuz. Hakan Mengüç ülkemize büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum ve desteklenmesi gerektiğine inanıyorum! 
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu..

Ben Hakan MENGÜÇ 'e güvenmeyi seçtim. Bana yardımcı olabileceğine inandım ve kitabı aldım. Bana hiç olmayı, huzuru öğretti. Gücümü açığa çıkarmamda yardımcı oldu. Huzur bulmak icin çok uygun bir durak "Ben ney'im. "

Ben ney'im diyemem ama ben neyim diyorum kendime.. kesinlikle okumalısınız.
Eser Hakan Mengüç'ün kendi iç yolculuğu ile başlayıp, neyin kamış halinden sabır evresine kadar olan süreçte kişiye kattıklarına bir pencere açıyor...

Tasavvuf ilmi ve enerji alanımızın bizi madde dünyasında neler katabileceği, hangi aşamalarda ortaya çıktığı, manevi iklimlerin insanın duygu ve düşüncelerinde etkisi ile daha huzurlu olabileceğine dair küçük hikayeler ile devam ediyor...

Son bölüm ise, hastalıkların ruh bedenimizdeki hangi eksikliklerimizden kaynakladığı ile ilgili bilgiler ışığında olumsuz düşüncelerimizi olumlu cümleler ile nasıl değiştirebileceğimiz konusunda bize fikir sunuyor...

Maneviyatı duygusu ile dolu bir kişisel gelişim kitabı olan eseri bu tarz kitap okuyan tüm site sakinlerine tavsiye ederim...
Harika bir kitap insanın ruhunu zihnini ve algılarını açan aynı zamanda tasavvufi örneklerinde bol olduğu mutlaka okumanızı tavsiye edeceğim bir kitapdır.
Ufak bir yolculuğa çıktık, neyin nasıl olduğunu anlamak için...Bu hayat yolculuğunu biraz daha kolay halde yaşamamiz için bize güzel deneyimler,öneriler sunan sevgili Hakan mengucle netteki değerli videolarını izleyince tanışma fırsatı buldum.Neyi neden yanlış yapıyor neden yanlış sonuçlarla karşılaşıyorum kitabı okuyunca daha iyi anladım.Herkesin bir rehberi olmalı bu hayat yolculuğunda ki hayat anlamlı kılınsın.Bu kitap kendi seçimlerimizde bize sans tanımanızı ve dikkatli adımlar atmamızı sağlayan bir uçuş, bir yolculuk...
Ayrıca kitaptaki hikayeler de çok etkiledi beni,oldukça güzel örnekler olmuş.
#kitapyorumu
#HakanMengüç
#Benneyim

“Başkalarının gürültüsünü değil kalbinin fısıltısını dinle..,,

Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...

Tasavvuf ilmiyle birlikte anlatılan hikayelerde kalbimizin sesini duyuyoruz. Bu kitapta doğru nefes almayı öğreniyoruz. Güzel düşünmenin, iyiliği de beraberinde getirdiği bir gerçektir.

“Hayatta herşey olabilirsin ama mühim olan hayatın içinde insan olabilmektir.”

“Bir kadını mutlu etmek için onunla dost gibi dertleş, onu baba gibi koru ve adam gibi sev.”

Çıkmış olduğum hayat yolculuğunda Hakan Mengüç’ün kalemiyle tanıştığım için çok mutluyum. Başucu kitabım dediğim defalarca tekrar tekrar okumak isteyeceğim harika bir kitaptı. İçinde anlatılan her hikayenin kalbime dokunuşu beni huzura kavuşturdu. Kalbi temiz olanın hikayesi mutlu biter. Mutlu sonla biten hikayemde iyiki varsınız.

Teşekkürler Hakan Mengüç
"Başkalarının gürültüsünü değil kalbinin fısıltısını dinle" Okuyucuya yol gösterici nitelikte bir kitap daha ilk sayfalarında sizi biraz düşünmeye huzura davet ediyor.Bu kitapla kendinize kısa bir yolculuk yapıcaksınız.
Bu bir yolculuk.
Bu Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesinde ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Bu bizim Ne olduğumuzu bulma yolculuğu..
Bu bir ben yolculuğu..
"Bir ben var bende benden içeri" sözüyle tanışmamla  başladı benim yolculuğum da. Yolculukta karşılaştığım her kişi ve olay "Hayrın içinde bir şer, şerrin ise bir hayr barındırdığını"  öğretti bana. Ve hiçbir şeyin nedensiz değil,her şeyin benim 'BEN'e ulaşmam için var olduğu inancıyla süren yolculuğuma bu inancımı kanıtlarcasına girdi kitap . Yolculuk devam ederken  her ne kadar rotamı şaşırarak benden uzaklaştığım zamanlar olsa da  döndüğüm kürkçü dükkanımın yine ben olduğu bir yolculuk bu.. Yenilme, düşme, ezilme, yıkılma ama yeniden ayağa kalkma yolculuğu bu..
Yolculuk için gereken malzeme " Sazlıktan  ayrılma cesaretini göstermek(Birinci nefis mertebesi)"..
Kabuklarından sıyrılman acı verecek ama yılma,  aradığın şey sende..
Yolun bu kitapla bir şekilde kesişmişse senin de öğreneceğin  bir şey var demektir..
İYİ YOLCULUKLAR..
“Şimdi bu kitapta durmayı öğreneceksin. Yavaşlığı keşfettiğinde bedenin ruhuna kavuşmanın coşkusunu yaşayacak.
Burada doğru nefes almayı öğreneceksin.
İlişkilerini, işini, kazancını ve sağlığını yeniden inşa edeceksin.
Unuttuğun ne varsa, şimdi her şeyi hatırlayacaksın.
Kendinden yeni bir sen var edeceksin.
Memnun olmadığın her şeyi yıkma ve yeniden inşa etme zamanı.”

Demiş yazar. Bu kadar iddialı olmasa da; alıntı sözden de anlaşılacağı gibi; çok güzel tespitleri var.
''Aramakla bulunmaz. Lakin bulanlarsa hep arayanlardir.''

Iste o zaman anladim ki, istemeye ve aramaya devam etmeliydim. Aramaktan vazgecmemeliydim. Elbet bir gün karsima cikacakti. Dogru zamani Yaradan zaten bilir.
Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Kapıları sana açılan, sende başlayıp sende biten bir tekâmül...
İlişkinde, bedeninde, zihninde ve kazancında hayatını dengelemek yolunda verdiğin bütün çabalarına rehberlik etmek üzere yazılmış olan bu kitap, bir başına aralamayı başaramadığın kapıları ardına kadar açabilmek için buluştu seninle
Durmayı öğrenebilmek... Dengeyi yakalayabilmek...Hiç olabilmek...Bazi kitaplar iyi gelir,düşündürür,rahatlatır; okumanızı tavsiye ediyorum kesinlikle.
Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken, sen hiç ol. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl ki çömleği tutan dışındaki biçim değil, içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir. MEVLANA
“İnsanoğlu; ağzından çıkan cümlelerle, beyninde çakan düşüncelerin bütün evreni dolaşıp, tekrar onlara geri döndüğünü bilse, çok daha dikkatli olurdu.”
Hocam hep derdi ki: "Her insan beşeri aşkla sınanır bu dünyada. Çünkü biz kendimizi çoğu zaman başkasıyla tanırız."
Hakan Mengüç
Sayfa 44 - Destek Yayınları
Herşeye rağmen gülümse, çünkü somurtman sorunu çözmeyecek ama gülümsemen birçok insana ilham olabilir.
Evreni büyük bir yapboz gibi düşün. Hepimiz o yapbozun birer küçük parçasıyız sadece. Hepimizin bir özelliği var. Fakat birilerini taklit etmeye başladığımızda yapbozun içindeki doğru yerimizi kaybediyoruz.
Ancak kendimiz gibi olabildiğimizde ait olduğumuz yerle buluşabiliyoruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben Ney’im
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
ISBN:
9786053113577
Kitabın türü:
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Başkalarının gürültüsünü değil, kalbinin fısıltısını dinle...”

Bu bir yolculuk.
Neyin sazlıkta başlayıp neyzenin nefesiyle ruh bulduğu olgunlaşma yolculuğu...
Kapıları sana açılan, sende başlayıp sende biten bir tekâmül...
İlişkinde, bedeninde, zihninde ve kazancında hayatını dengelemek yolunda verdiğin bütün çabalarına rehberlik etmek üzere yazılmış olan bu kitap, bir başına aralamayı başaramadığın kapıları ardına kadar açabilmek için buluştu seninle.
Aslında muhtaç olduğun bilgi hep ortadaydı.
Yaradan seninle her an konuştu ama duyamadın, çünkü zihnin fazla gürültülüydü.
Sana yardımcı olabilecek insanlar hep vardı ama sen onları hayatına dahil etmedin çünkü kalbin başkalarına güvenmeyi unuttu.
Önüne çıkan her engelden kaçındın, çünkü içinde uykuya bıraktığın potansiyelinden çoktan vazgeçtin.
Her şeyin aslında mümkün olabileceğine dair inancını yitirdin.
Hayatın içinde kazanmak, başarmak ve yetişmek için sürekli koşturdun ama hiçbir şeye yetişemedin çünkü zaman seni artık esir aldı. Öyle hızlısın, öyle meşgulsün ki, bedenin artık ruhunun önüne geçti.
Şimdi bu kitapta durmayı öğreneceksin. Yavaşlığı keşfettiğinde bedenin ruhuna kavuşmanın coşkusunu yaşayacak.
Burada doğru nefes almayı öğreneceksin.
İlişkilerini, işini, kazancını ve sağlığını yeniden inşa edeceksin.
Unuttuğun ne varsa, şimdi her şeyi hatırlayacaksın.
Kendinden yeni bir sen var edeceksin.
Memnun olmadığın her şeyi yıkma ve yeniden inşa etme zamanı.
Korkma, ihtiyacın olan güç sende zaten var.
Ben sadece bulmana yardım edeceğim...

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • Songül Bilgen
  • Sevim Bakır
  • Aslı
  • Merve Demirci
  • Remziye Polat
  • büşra kösterelioğlu
  • gölge
  • Hacı Lale
  • Zeliha Çelik
  • Aslihan kayhan

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68
Erkek
%32

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.1 (23)
9
%15.6 (7)
8
%15.6 (7)
7
%4.4 (2)
6
%6.7 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%2.2 (1)
1
%4.4 (2)

Kitabın sıralamaları