Haktan Birsel

Haktan Birsel

YazarÇevirmenEditör
7.8/10
26 Kişi
·
80
Okunma
·
0
Beğeni
·
104
Gösterim
Adı:
Haktan Birsel
Unvan:
Dr. Yazar
1987 Kara Harp Okulu mezunudur. 1988’de Kıbrıs’ta meslek hayatına adım atmıştır. 2013 yılında emekli olana kadar ordu içerisinde farklı görevlerde bulunmuş 200’den fazla takdir ve mükafat almıştır. 2011 yılında yazdığı “Lozan’dan Avrupa Birliği Sürecine Türkiye’de Azınlık Politikaları” adlı teziyle Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. Halen İzmir’de Katip Çelebi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Uluslarası politika alanında kitapları ve çeşitli konularda tercüme eserleri vardır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
496 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Jules Verne yıllarca kaşifler ve keşifleri ile  ilgili sayısız bilimsel kaynaklar incelemiş, bir çok ülke gezmiş, gezdiği ülkelerde gördüklerin ve edindiği bilgileri bu kitaba aktarmıştır. .
. (Sunuş Bölümünden Alıntı) İnsanoğlu, varoluşundan itibaren yaşadığı yerlerle yetinmemiştir. İnsanlar sürekli olarak bir arayış ve merak içinde olmuştur.
.
.
Bu arayışların sebeplerini kimlerin bu arayışlarda ne mücadeleler verdiğini, yaşanılan sayısız duyguları ; keşiflerin arzularını, yaşadığı yerlerle bütünleşmelerini,  ilkez ayak bastıkları topraklardaki  hayatları, yaşam formlarını, orada yaşadıkları aşkları, hayalleri için mücadele ederken yaşadıkları kayıpları hatta kendi canlarından olma riskini ve  bir çok insani duygularıda bize aktaran kitap, içerisindeki şahane çizimleri ile bazıları için sıkıcı gelebilecek tarihi bilgilere renk ve ruh katmıştır. .
.
17. Yüzyılda çok hızlı ve önemli gelişmeler oldu. Birçok yer keşfedildi bir çok yer tanındı ve kolonileştirildi. Bu yüzyıl sonraki yüzyıllara ışık tuttu ve önemli gelişmelerin başlangıcı oldu.
.
Çevirisi birebire yakın olan kitabın şimdiye kadar yazılmış duyguları tarihle birleştiren en iyi tarihi içerikli kitap olduğunu söyleyebilirim.
362 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Selam..Alexandre Dumas “Mısır ve Sina’da On Beş Gün”.. Yazarın, “Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale, Demir Maske, Kraliçe Margot (ki hala Türkçe basımını bekliyorum) “ gibi çok bilinen eserlerinin yanısıra, üç yüze yakın kurgu romanı mevcut. Dedesi Fransız bir asil, büyükannesi ise zenci bir köle, babası ve dedesinin arası açılınca, baba; büyükannenin soyadını kullanmaya başlıyor “Dumas” ismi, yazarın köle köklerinden. Dış görünüşüne de yansıyan bu genetik özellikler, ülkesindeki ırkçılıktan nasibini alıyor. 1830 yılında yirmili yaşlarının sonunda çıktığı, Kahire’den Sina’ya develer üzerinde, zor koşullarda yaptığı yolculuğu yine bir roman tadında kaleme alınmış. Bölgenin, tarih boyunca tabiri caizse elden ele geçen, Firavunlardan Büyük İskender’e, Türklere, Napolyon’a dek izler bırakan coğrafyasını, adım adım arşınlıyor. Antik Mısıra kadar uzanan araştırma ve seyir gezisi kayıtlarını okurken, bir Batılının Doğuya bakışına da şahitlik ediyoruz. Yöre halkının gelenekleri, inanışları, konaklama ve yeme içme adabına kadar (buna evlilik ritüelleri, din ritüelleri elbette dahil) görüp öğrenebildiği her şeyi not ediyor. Bazı noktalarda batının doğuya tarih boyunca değişmeyen taraflı bakışını, eserde de rastlamak mümkün. Bir müslümanın hile yapan esnaf olarak kulaklarından çivilenmesi vahşet olarak nitelenirken, başka bir müslümanın topraklarını işgal eden Fransızlardan birini öldürmesinin cezası “kazığa geçirilip, cesedinin leş yiyiciler için öylece bırakılması” adalet olarak aktarılıyor. Çetin coğrafi koşullar, dönemi itibariyle neredeyse ilkel sayılabilecek yaşam standartları, paranın gücün bunlara rağmen lüks ve sefahat sağladığı, ayrıcalıklı kişiler.. Geçtiği toprak üzerinden Dumas tarafından, sünger gibi emilen her bilgi kırıntısı (halk efsaneleri bile) usta yazarın kaleminde can buluyor. Tarih, gezi, anı kategorilerine dahil edilebilecek eser, mevcut basım hatalarına rağmen, tavsiye listemde. Yayınevinin tekrar basımdan önce elden geçirmesini de rica ediyorum.
Saygılarımla..
362 syf.
·Beğendi·8/10 puan
️️️
Tür : Tarih, Gezi Yazısı
Sayfa : 358
Puan : 8/10

Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler ve Siyah Lale gibi dünyaca ünlü kitapların yazarı olan Alexandre Dumas tan enfes bir kitap ile geldim. Bu aralar birtakım işlerim olduğu için pek paylaşım yapamıyordum. Bir aksilik olmazsa tam gaz devam.

️Konu&Yorum️

Yazar Kahire'den Sina'ya yaptığı 15 günlük bir geziyi her yönü ile gördüğü herşeyi sıkmayacak bir şekilde bizlere anlatmış. Esere her açıdan bakabilirsiniz. Ağırlıklı olarak Gezi türü olmak üzere, tarih, anı türünde ve roman tadında değerlendirilecek bir eser.
Bölgenin tarih boyunca kimlerin hakimiyetinde olduğu, savaşlar ve bölge ile alakalı herşeyi detayı ile sıkmadan anlatıyor. Gezerken gördüğü yerleri, özelliklede insanları gelenek ve göreneklerini onlardan biri gibi anlatarak bizlere aktarıyor. Öyle bilgiler var ki sayfaları ardı arkası kesilmeden merakla çevirmeme sebep oldu. Mesela en çok dikkatimi çeken Kahire de hırsızlara verilen cezalar ve hile yapan tüccarlara kesilen cezalar. Giza piramitleri, Nil nehri, Kızıl deniz, Kayıp vadi, Sina manastırı derken birçok yeri gözünüzle görür gibi gezeceğiniz bu kitabı tavsiye ediyorum Ufak tefek yazım hataları vardı, umarım yayınevi bir sonraki baskınlarda buna dikkat eder.
385 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bu kitapta Arapları ve medeniyetlerini bulacaksınız. Onların dünyaya kazandırdığı evrensel insanlığa şahit olacaksınız. 6 bölüm haline yazılan bu kitapta başlıklar ise şöyle:
️ Arabistan’da Ortam ve Irk
️ Arapların Gücünün Kökenleri ️ Arap İmparatorluğu ️ Arapların Eğitimi ve Yaşantısı ️ Arapların Kökenleri ️ Arap Medeniyetinin Düşüşü
.
.
Arap Medeniyeti tam 900 yıl ayakta kalmış ve birçok coğrafyaya ulaşmıştır. Daha önce verilen hatalı bilgiler ve yanlış değerlendirmelerden ötürü Arap Medeniyetini detaylı ve doğru bir şekilde öğrenebileceğimiz bu kitap , bize bu zamana kadar yanlış bildiklerimizi göstermiştir. Bu kitapla birlikte çok sayıda farklı topluma nüfuz etmiş ve büyük bir medeniyet kurmuş olan Arapları ve Arapların Avrupadaki faaliyetlerini öğrenme imkanına kavuşuyoruz. Bilim,sanat,endüstri alanlarındaki çalışmaları ve onların inançlarını doğru bir şekilde öğrenmiş oluyoruz .
.
.
Vurgulamak gerekir ki , sahip olacağımız loş ışık altında , kuleleri çatlamış yabancı şehirler , perili Saraylar, tapınaklar,altın rengi bir güneşin altında parlayan minareler,çölleri aşan deve kervanları,rengarenk ve parlak elbiseler giymiş değişik ırktan insanlar , derileri bronzlaşmış köleler,peçeli kadınlar, bizlere bu medeniyet hakkında çok detaylı Bilgi verecektir.
385 syf.
·Puan vermedi
Onlar Arabistanın derinliklerinde en büyük korkuları yaşlanmak olan birer savaşçı ruha sahip insanlardı. Allah onları seçti.Son peygamberi ve Kuranı onlara verdi.Savaşçılık meziyeti ile Kuranın hoşgörü ve iyilik gücü onların ruhlarında birleşti Ardın da onlarla Etiyopya kumullarından,Akdeniz kıyılarına,Fastan Hindistana ve Çinin güney sahillerine kadar uzanan bir imparatorluk ile Orta Çağı aydınlatan bir medeniyet geldi.
Le Bonun analizlerine ve karşılaştırmalarına Gustave Le Bon,XIX.Yüzyılın son çeyreğini bu kitaba adamıştır.Gezi,araştırmalar ve 300ün üzerindeki resimlerle,Orta Çağ boyunca yaklaşık olarak 900 yıl hüküm sürmüş olan Arapları, bilim,sanat,yaşam,duygu,düşünce açılarından,antik dönem güç merkezleri ile karşılaştırarak incelemiş,doğu ve batı dünyasının sentezini yaparak bu medeniyetin kuruluş ve yıkılış sebeplerini ortaya koymuştur. Bize de okumak düşüyor, aynı dili,dini ve coğrafyayı paylaşan insanların günümüzde neden birbirlerini öldürdüklerini daha iyi anlayabilmek için

Aslında ilk basta kitabın kalınlığı benı birazcık korkutmuştu. 380 sayfa Ama başlayınca gördüm ki çok kolay okunuyor.
Kitabımız 6 bölümden oluşuyor
1.bölüm Arabistan da ortam ve ırk
2.bölüm Arapların gücünün kökenleri
3.bölüm Arap imparatorluğu
4.bölüm Arapların eğitimi ve yaşantısı
5.bölüm Arapların kökenleri
6.bölüm Arap medeniyetinin düşüşü.
Bölümlerinden oluşuyor ve konular anlatılırken kitapta bulunan resımler ayrıca dıkkst çekiciydi. Ve güzel düşünülmüş. Okumanızı tavsiye ederim şimdiden keyifli okumalar.
#heraybiryayinokuyoruz ekibi ile @iqkultursanatyayin
Yayınları ile #araplarınmedeniyeti kitabını okudugum arkadaşlarım
Asli celik
Sevda Bayraktar
@kitap_can_
@daimakitap_
Gizem
@yesimcekitaplar
Reading Man
Kevser Özçelik
@mor_sayfalar_diyari
Baharkitaplığı
@bikitapbirhemsire
@meleginkitaplar
@mirayinoykusu
@inciprsrbook

#mutluysaksebebikitaplar #okuyoruzçünküseviyoruz
#deligibiokumakruhumuzdavar
210 syf.
·7/10 puan
Arap baharı; asırlardır devam eden, Ortadoğu’da planlanan değişim rüzgârlarının son halkası olarak 2010 yılında Ortadoğu-islam coğrafyasında hızla yayılmaya başladı. .
.
Tunus ile başlayıp Cezayir, Libya, Yemen, Mısır, Bahreyn, Suriye ve adım adım İran ile devam etmesi planlanan büyük proje...
.
.
Arap baharı ne amaçla yapıldı? Neler değişti?
.
Diktatörlük adı altında bir çok Ortadoğu lideri devrildi, iç karışıklıklar başladı, farklı etnik gruplar ortaya çıktı ve yeni bir Ortadoğu oyunu başladı. .
Arap baharında son durak İran, belki de asıl hedef asıl amaç İran!
.
.
1000 yıllık Pers imparatorluğunun devamı niteliğindeki İran neden bu kadar önemliydi?
.
Ortadoğu’nun yaramaz çocuğu İran neden bu kadar vazgeçilmezdi?
.
İran’ın Ortadoğu’da kilit nokta olmasının sebepleri nelerdi? Ortadoğu’daki dengeleri nasıl etkiliyordu?
.
İran devriminden bugüne ABD, AB, Rusya ve diğer güçler nasıl strateji değiştirdi
.
İran nükleer bir tehlike miydi? Yoksa sahip olduğu zengin topraklar, jeopolitik konumu mu daha önemli bir etkendi? .
İran’ın bu zorlu coğrafya da dünya’ya kapılarını kapatmasının nedenleri neydi? Ve ne kadar hedeflerine ulaşabilmişti?
.
İşte bu soruların cevaplarının tarihi belgelerle ve güncel gerçekliklerin bir araya getirilmesi için yoğun araştırmalar ile hazırlanmış mükemmel bir eser.
.
Aklınızdaki bir çok soruya cevap verebilecek, Ortadoğu’ya yeni bir bakış açısı kazanmanızı sağlayacak bu eser sizin için tam bir başucu kitabı olacak.
362 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dumas'dan okudugum 3.kitapti ve beni en fazla zorlayan kitap oldu. Sanirim kafam da kitapta fazla doluydu Kitapta fazlaca yazim hatalari bulunuyor. Sanirim baski yapilmadan once epey gozden kacan harf hatalari olmus. Ama bu beni pek rahatsiz etmedi.
Dumas kitapta gercekten yaptigi Mısır ve Sina turunun yanı sıra uzunca Haçlı savasindan bahsediyor. Kendine, Fransiz olmasina, hristiyanligina methiyeler dizmeyi de ihmal etmiyor Turkler Onu surekli sasirtiyor:) Tarih seviyorsaniz, seyahatname tarzi kitaplar okumaktan zevk aliyorsaniz kitabi cok seveceksinizdir. Fakat ben kitaplarda savas sahnelerini okumayi pek sevmiyorum ve cok sıkılıyorum! Umarim siz severek okursunuz. Keyifli okumalar.
362 syf.
·Puan vermedi
Bu sefer bir tarih kitabı yorumuyla geldim. Okuma etkinliğiyle çok güzel bir kitap okuduk .
Alexander Dumas edebi eserlerinin yanı sıra aynı zamanda çok iyi bir gezgindir.1830’lu yıllarda yapmış olduğu Mısır ve Sina’da ki 15 günlük gezisini halkla iç içe geçirerek bizlere Arap kültürünü ,yaşantısını,kanunları,dönemin devlet ve din adamlarını ve bir çok olayı öyle güzel anlatmış ki kitaptan hiç sıkılmadan büyük bir keyifle geziyor gibi okuyorsunuz .Bir tarih kitabının yanı sıra bu kadar keyif alınarak okunmasının tek sebebi kesinlikle yazarın anlatım dili eğer siz de farklı kültürleri merak ediyor ve gezintiyi seviyorsanız yazarın gözünden Nil nehrinde gezintiye çıkıp,Piramitlere tırmanmayı,develer üzerinde çölleri aşıp ,Sina dağını ve bir çok yeri keşfedebilirsiniz.
362 syf.
·3 günde·8/10 puan
Tarihseverim diyorsanız kesinlikle bu kitabı okuyun.. Peki benim gibi Tarih kitaplarından kaçıyor köşe bucak saklanıyorsanız evet dostlar  asıl sizin okumanız lazım :D Önyargıyla başladığım kitapların beni ters köşe yapmasına bayılıyorum :) Her sayfasını büyük bir heyecanla okuduğum bir kitap. Bir yanda gezmek istediğim coğrafya.. Bir yanda olayı kaleme alan gezgin Dumas :) Tarih kitapları güldürür mü diyorsanız güldürüyor :) Gezerken öyle güzel kaleme almış ki size önce çevreyi kelimeleriyle resmediyor.. Sonrasında küçük güzel çizimlerle anlatılanları destekliyor. Bir ara kelimelerde öyle güzel kaybolup esere dahil oldum ki yüzüme çarpan kum tanelerini hissettim. Yemek yerken parmak uçlarım yandı muhakkak okuyun dostlar. Kaleme diyecek şey yok öyle kaliteli bir eser ki o coğrafya ya dair çoook şey öğrendim.
385 syf.
·24 günde·5/10 puan
Yazar İslam medeniyetini sadece araplarla özdeşleştirmiş. Aslında bir arap medeniyetinden ziyade İslam medeniyeti vardır. Haklarını yemeyelim araplar bu medeniyetin öncüsü olmuşlardır. Batılı gözüyle bazı itiraflar da yok değil kitapta. Okunabilir. Yalnız çeviriden kaynaklandığını düşündüğüm imla bozuklukları var kitapta.

Yazarın biyografisi

Adı:
Haktan Birsel
Unvan:
Dr. Yazar
1987 Kara Harp Okulu mezunudur. 1988’de Kıbrıs’ta meslek hayatına adım atmıştır. 2013 yılında emekli olana kadar ordu içerisinde farklı görevlerde bulunmuş 200’den fazla takdir ve mükafat almıştır. 2011 yılında yazdığı “Lozan’dan Avrupa Birliği Sürecine Türkiye’de Azınlık Politikaları” adlı teziyle Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. Halen İzmir’de Katip Çelebi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Uluslarası politika alanında kitapları ve çeşitli konularda tercüme eserleri vardır.

Yazar istatistikleri

  • 80 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 166 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.