1000Kitap Logosu
Halil Gülez

Halil Gülez

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
8 Kişi
23
Okunma
1
Beğeni
50
Gösterim
Unvan
Yazar, Şair ve Gazeteci
Doğum
Çorum
Yaşamı
25 yıllık memuriyet görevinin ardından emekli olup, gazeteciliğe başladı. Bir süre yerel gazetelerde yöneticilik ve köşe yazarlığı yaptı, 2001 yılında haftalık bir yerel gazete denemesinin ardından edebiyat çalışmalarında yoğunlaştı. Bir süre Aydın/ Didim'de de bulunan Halil Gülez, daha önce Yazar Fatma Nülifer Sevilmiş ile birlikte 'Deliler Düdük Çalarsa' adlı bir kitaba imza attı. Yerel gazetelerde yayınlanmış yazılardan oluşan o kitabının ardından ilk edebi çalışmasını 'Çığlıklarım' adlı şiir çalışması ile simgeleştiren Halil Gülez, şu an yaşamını Diyogen gibi bir deniz kentinde (Mersin) sürdürüyor. Bir kaç yıl önce Mola Yayınevi (İstanbul) tarafından yayınlanan ‘Bir İnsan Arıyorum’ adlı şiir kitabını çıkardı. Daha önce de ‘Deliler Düdük Çalarsa’ ve ‘Çığlıklarım’ çalışmalarına imza atan Halil Gülez, üçüncü kitabı olan ‘İnsan Arıyorum’ adlı şiir kitabını yayımladı. Daha sonra da ‘Kendini Oku’ adlı öykü kitabı ile edebiyat dünyasındaki uğraşını sürdüren Halil Gülez, en son olarak da ‘Son Matruşka’ adlı romanı ile okurlarının karşısına çıktı.
Gonca Çolak
Kurşun Gölgesi'ni inceledi.
128 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
#AĞUSTOSYORUM2021 #KURŞUNGÖLGESİ #HALİLGÜLEZ Yine ben ve yine kitap aşkı Arkadaşlar çok farklı bir kitap daha okudum ki bu kitap büyük bir emeğin kitabıdır.Yaklaşık kırk yılın bir meyvesidir.Konu nedir peki? Konu Osmanlı döneminde Ermeniler ve olaylar.Bu konu üzerinden tarihi belgelere dayalı bir roman karşımıza çıkıyor arkadaşlar.Kitabın başlangıcında yazılanlar kafamda soru işaretleri bıraktı fakat bu da bana bir araştırma konusu kazandırdı diyebilirim.Nedir o yazılanlar derseniz okumanız gerekecek ki öğrenesiniz Ve çoğu arkadaşım gibi kitabı başta bende anlamadım ama sonradan taşlar yerine oturuyor.Tabii hala kafamda soru işaretleri var ve onları gidereceğim. Çok fazla ipucu vermeden yorumladım sanırım.Sonra bana kızıyorlar kitabın tamamını anlattın diye
Kurşun Gölgesi
8.6/10
· 12 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
7
Zamandakitap
Kurşun Gölgesi'ni inceledi.
128 syf.
·
Puan vermedi
KURSUN GÖLGESİ Kendi bağımsızlığını bir başka ulusun eline teslim edenlerin yeryüzünde özgür olarak yaşadıklarına pek rastlanmaz. 🖌 Osmanlı son dönemindeki azınlık ve ermeni meselelerini uzun araştırmalar sonucu tarihi belgelerle anlatan güzel bir roman . Osmanlıda Türk olmanın nasıl olduğunu. Kimlere ayrıcalıklar tanındığını. Osmanlıyı çöküşe götüren sebepleri çok güzel anlatmış yazarımız. Ayrıca Dr Andon’un ismini değiştirerek Veli Türkyılmaz olarak sürgüne gönderilmesi ve başına gelenleri günlüğünden okuyacaksınız. SiZde tarihi bilgiler veren kitaplar okumayı seviyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz. 🖌 Gerçek bilgelik kaygı ile düşünmektir. Her talihsizliği hesap etmek ama eyleme geçtikten sonra da cesur olmaktır.
Kurşun Gölgesi
8.6/10
· 12 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
betulvekitaplar
Kurşun Gölgesi'ni inceledi.
128 syf.
·
6/10 puan
Siz hiç ülkenizde, şehrinizde, köyünüzde, mahallenizde, apartmanınızda, sokağınızda azınlık oldunuz mu? Azınlık Ermeniler ve çoğunluğun içindeki azınlık durumuna düşen Türk halkının içler acısı durumu. Yazık ki Osmanlıyı atası görenler, Osmanlı'nın bir ırk değil de aile olduğunun hâlâ farkında değillerdir. Bu cümleden sonra kitabı tek tarafli Osmanlı düşmanlığı içerecek sanırım diye düşünmüştüm fakat yaşananlar hiç de gerçek dışı değildi. Halkını senelerce asker eden Osmanlı devleti çıkarları için nasıl azınlıklara üstünlük vermiş? Ülkede refah içinde yaşayan halklar nasıl birbirine düşman duruma gelmiş? Yoğun araştırmalar sonucu yazarin da belirttiği üzere 40 yıllık düşüncerini aktardığı farkındalık yaratan kitaplardan. Dr Veli Türkyılmazın; bir Ermeni vatandaşın ismini değiştirmesinden sürgüne gönderilişi, katliamdan kurtuluşu, günlüğünden notlar da eklenerek kitap güzel bir akışla ilerliyor. Bu ülke bizim vatanımız; burada doğduk, burada da öleceğiz. Bizi cephelerden uzak tutmak ne Kürtlerin suçu ne de Türklerin. Bu Osmanlı'nın, kendi halkını aşağılamasının ve hor görmesinin sonucudur.
Kurşun Gölgesi
8.6/10
· 12 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3