Halim Hayrettin İlter

Halim Hayrettin İlter

Çevirmen
8.8/10
8 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
145 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Böyle bir kitaba nasıl bir inceleme yapılabilir? İnanın ki yazmaya, nasıl ve nereden başlanacağını hiç bilemiyorum. Bu güne kadar gerçekleri anlatan tarihi kitaplar, kurgulanarak yazılan kitaplar ve romanlar da dahil olmak üzere bir çok kitapta türlü türlü vahşetler okudum ama bu kitapta anlatılan kadar büyük çapta ve acımasız vahşetlere rastlamadım diyebilirim.

Sadece bir örnek vermek gerekirse : Tamam anladım keyfi olarak insanları öldürüyorsunuz, bu hep yapıldı, onları diri diri yakarak öldürüyorsunuz, bu da yapıldı ama be vicdansızlar ! suçsuz, günahsız insanları ızgaralarda yavaş yavaş kızartarak öldürmek nasıl bir vahşettir . Bunu nasıl yaptınız ? Bunu nasıl yapabildiniz ?

Maalesef kitapta, akla hayale gelmeyecek şekilde gerçekleştirilen vahşet ve katliamlar anlatılıyor. İşin en acı tarafı ise bütün bunların gerçekten yaşanmış olması. Çünkü olayı anlatan kişi direk olarak bütün bu olayların şahidi olan yazar.

Kitap tamamen bir anı kitabı. Yazar, ''gördüklerimin sadece küçük bir kısmını anlatıyorum'' diyor. Peki anlatamadığı büyük kısımlarda neler oldu acaba ? Hatta yazarın gidemediği diğer bölgelerde neler yaşandı acaba ? Vahşetin boyutunu düşünebiliyormusunuz ? Milyonlarca yerli, en vahşi yöntemlerle katledilmiş.

Yazar Bartolome De Las Casas, aslında bir rahip. Kolomb'un seferlerinden biriyle Amerika'ya giderek bir süre sonra Küba' ya yerleşiyor. Fakat gözlemlediği vahşetleri önlemek için tekrar İspanya'ya dönerek, Kral'a başvuruyor ama bazı tedbirler alınmasına rağmen yine de başarılı olamıyor. 1547 yılına kadar Amerika'nın çeşitli bölgelerinde bu vahşetlere karşı mücadelesini sürdürüyor ancak katliam ve vahşetler durdurulamıyor.

Tamamen bu vahşetin görgü tanığının anılarından oluşmuş bu çok kısa kitabın, Amerikan'ın asıl sahibi olan yerlilerin, nasıl bir acımasız vahşetle yok edildiğinin öğrenilmesi bakımından, mutlaka okunması gereken çok değerli bir kitap olduğunu düşünüyorum.
145 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Nasil bir vahşettir? Nasil bir zulümdür? Insan, insana karşi nasil bu kadar zalim olabilir? Bu kitap beni derinden etkiledi, ve bu kitap her zaman medeni olmakla övünen avrupalilarin nasil birer cani, ruhsuz oluşu , altin ve diger değerli taşlar için nasil hayvanlaştiklarinin açik bir kanitidir . Kisacasi eğer fazla duygusalsaniz okuduklarinizdan çabuk etkileniyorsaniz okumanizi tavsiye etmem.
122 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap, bir rahip tarafından Amerika kıtası işgal edilirken, kastilya kralına yazılmış bir mektup ve ihbardır. İşgal zamanında yerli halkın nasıl öldürüldüğü, köle yapıldığı, doğanın imkanlarının nasıl da sömürüsünün yapıldığı üzerine yazılmış.

Bire rahibin kaleminden bizzat kral için çıkması hem de daha 1540 ve 1560 yılları arasında olup biten ve öncesinde olup bitenleri ise güçlü kaynaklar işte herşeyi içinde bulunarak yazması, kitabı oldukça güvenilir yapıyor.

Öldürülen milyonlarca yerli ve yok edilen o kültürler, insanlığın savaş da olmadan yaşayabileğine dair hiç bir umut vermiyor, savaşsız ve az da olsa çok da olsa toprak ananın sundukları ile geçinmeyi beceren iki kıta halkının yok oluşunu, bugünkü Batı toplumunun elindeki sermayenin nasıl oluşturulduğu, medeniyetin Akifin de dediği gibi tek dişi kalan bir canavar olduğunu anlatan çok güzel bir kaynak.

Kitabın sonunda biraz Kızılderili atasözü var, bir ikisini yazmadan yapamayacağım:

-Dur dinle, hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın. Apache Boyu
-insan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır. Cherokee Boyu
-Karanlık gecelerin sabahında doğan güneş ile uyandık, durgun göllerde yıkandık, esen yelde yüzümüzü güneşe çevirdik, kurumuş dalları yaktık, ağaçları kesmedik... Beyaz adamdan farkımız buydu... Algonquian Kabile Topluluğu

Yazarın biyografisi

Adı:
Halim Hayrettin İlter

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.