Haluk Dedehayır

Haluk Dedehayır

Çevirmen
8.3/10
24 Kişi
·
47
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Haluk Dedehayır
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
420 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
7:37
Nur pencereden bakıyordu ..az sonra ikizler ile olan teşrik_ i mesai'si başlayacaktı...yorgunum.dedi ..dünyayı sırtında taşıyan atlas kadar yorgunum..
Mutfağa yürüdü yumurta haşlaması lazımdı..

Rogojin pencereden bakıyordu ..bu ismin altında bir japon samurayı'mı var ?maskesinin ardına saklanmış bir kırılgan ruh ? yoksa bir rus katakter ? ...Geceden kalma kitabını pervazın kenarina koydu .....Kedi-sini okşadı,çayından bir yudum daha aldı ..

Hakan hoca pencereden bakıyordu. .çocuklar okul bahçesine girmeye başlamışlardı ..geleceğimiz ...
yeni bir nesil daha ...zengin hırsız çocukları ile fakir hırsız çocukları aynı pota içerisinde harmanlanıyordu ...saksıda hercai menekşe açmıştı. ..

Ebru pencereden bakıyordu. .Sartre ile tanışmanın keyfindeydi ..belkide hiç okumamalıyım ..
evet evet okumamaliyim ..
okursam mutlu çoğunluğun arasında olma hakkım azalıyor ...gülümsedi , neden güldüğünü anlamayan elliiki kişinin boş yaşama telaşı arasından sıyrıldı :) otobüs fren yaptı. ..

7:38
Sirenler çaldı. .
Pencere den bakanlar başlarını kaldırdı.
Sirenler çaldı ..
Bir ulusun uyanmış insanları, gökyüzüne baktı. ..

#Spoiler#
" Bu benim anladığım Sartre yazım tarzı , bir çok insan gerçek hayatta aynı anı -farklı yaşıyor ..büyük olaylarları hep birlikte ayrı ayrı ruh hallerinde yaşıyoruz ..bunu zaten biliyoruz diyeceksiniz ..evet biliyoruz ama hiç düşünmüyoruz ..bu kitapla birlikte bir basamak daha yukarı çıktığımı düşünüyorum ..mesela empati duygum daha bir tazelendi (belki de şu an en ihtiyaç duyduğumuz duygulardan biri) ..yukarıdaki metni biraz daha detaylandırmak istesem bir hikaye çıkabileceğini anlamamı sağladı bu kitap ,yani istersen yazabilirsin de dedi :) mesela Nur un baktığı pencereden gördüklerini, pencerenin hangi materyaldan yapıldığını ,Nur un ikizler doğmadan ve doğduktan sonra yaşadıklarını ,kiloları, boyları ,sac ten renklerini ,anneleine mi babalarına mı benzediklerini. ..Nurun omuzundak en buyuk yükün Kpss oldugunu ..egitim sistemindeki yanlislari ..vs vs vs :)
Kısacası bu kitap bana her hayatın yazılabilir olduğunu ve benim de bunu yapabileceğimi öğretti ...
Iyi yazarlar ve iyi kitaplar okumaya devam ettiğimiz sürece algımızın sınıf atladığını öğretti. ..
"Bekleyiş fransa halkından karakterlerin Hitlerin savaşı ilan etmesini bekleyen insan manzaraları ,onların korkuları, aynı dakikayı yaşarken farklı mekanlarda ,başka duygularla hayatlarına devam etmelerini ,isyanlarinı,sayılı mutlu zamanlarını anlatmakta ...Ama bana sorarsanız bize bizi ..anlatmakta

Barışla kalın. ..Teşekkürler
420 syf.
·Beğendi·10/10
Muazzam bir eser. Sartre yalnızca filozof olmadığını dahi bir kurmaca ustası olduğunu da göstermiş. Bir yandan ikinci dünya sabaşı öncesinin umutsuz ortamı bir yandan da insanların iç dünyasında ki umutsuzluklar ve durağanlık olağanüstü bir ustalıkla yazılmaktan öte adeta resmedilmiş...
318 syf.
·Puan vermedi
Sahaftan bulduğum bu kitabın aslında bir üçlemenin son kitabı olduğunu sonradan öğrendim. Ama okumaya başlamış bulundum. İlk iki kitabı okumadığımı da göz önünde bulundurursak beni çok etkileyen bir kitap olmadı. Ancak Sartre'nin kişiyi kendini sorgulatmayı kolayca başardığını söyleyebilirim.
318 syf.
·Puan vermedi
Son kitap. Son dem. Son analiz. İnsanın kendini sorgulamaya çektiği, içselleştirdiği kruguya kapılıp kendine sorular sorduttuğu ve aslında Sartre'nin istediği kıvama getirttiği anlaşılan tahlilin sonu. Artık Sartre'nin kuramsal felsefedeki bireysel felsefecilğine ait sorgulamalar yaparak bilinçaltınızda bu kuramın varlığı yer etmiştir. İnkar etmek imkansız kıvama geldiği içinde doğal olarak ya antitez ile savaşacak ya da Sartre'nin yolunu seçecektiniz. Güzel üçlemenin ve derin felsefe ve psikolojinin sonu. Teşekkürler Sartre...
420 syf.
·Puan vermedi
Serinin ikinci kitabında kendini de aşan ve mükemmele adım atan Sartre bir filazoftan çok daha farklı bir noktada olduğunu göstermektedir. Sorgulamanın yanında kuramsallaştırma, kurgulama ve aktarma da detayın en uç noktasına giden bu kitap bir yandan da ikinci dünya savaşının iç dünyasına da ışık tutmuş ayrıca bu dönemi yaşayanların kişilik analizleri ile psikolojiyi de göstermiştir.
420 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Jean Paul Sartre’nin “Özgürlük Üçlemesi” serisinin ikinci kitabı “Bekleyiş”. Avrupa’nın içinde bulunduğu savaş öncesi dönemde bir haftada meydana gelen olaylar anlatılıyor. Kitabın yazılış şekli tek bir hat üzerinden değil farklı farklı gruplardan, yerlerden ve statüden insanların olaylara bakışı anlatılıyor. Olaylar derken esas olay “Savaş”. O dönemde insanların ruh hallerinin duygu ve düşüncelerinin, toplumun büyük bir çoğunluğunun kendisini dev aynasında görmesine karşın bir grup azınlığın gerçekleri ifade ederken uğramış oldukları eleştiriler.

Savaş öncesi insanların yaşadıkları hayatlar, düşüncelerinin şekillenişi, korkunun neler yaptırabileceği, endişelerin insanları nasıl mantıksız ve tutarsız şekillere soktuğunu, barış olasılığının insanlarda meydana getirdiği huzur, sevdiklerini savaşa gönderirken insanın ruh halinde meydana gelen hüzün, gündelik yaşamın getirdiği sıradanlık, savaşın anlamsızlığının tartışılması ve en önemlisi ne olacağının kestirilememesinden dolayı yaşanan “BEKLEYİŞ”.

Bunca yıl geçmiş olmasına rağmen insan duygu ve düşünce dünyasındaki benzerlikleri hayretler içinde kalarak fark ediyorsunuz. Savaş öncesi insanların yaşadıkları şeyler hiç bitmeyecekmiş bir kâbus gibi duruyor. Bugünün özgür dünyasının (Avrupa) doğum sancıları olarak okunuyor şimdi, ancak o dönemde Bekleyiş’in ve doğumun ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için Bekleyiş tam bir azaptı. İçinde bulunduğumuz süreçler ne kadar da çok benzemekte oysa. Çektiğimiz acıların ve yaşadığımız hüzünlerin yeni bir barış ve özgürlük ortamının doğum sancıları olması dileğiyle!

Yazarın biyografisi

Adı:
Haluk Dedehayır

Yazar istatistikleri

  • 47 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 71 okur okuyacak.