Haluk Öztekin

Haluk Öztekin

Yazar
6.4/10
27 Kişi
·
83
Okunma
·
3
Beğeni
·
683
Gösterim
Adı:
Haluk Öztekin
Unvan:
Araştırmacı Yazar, Uluslararası Kişisel Gelişim Uzmanı, Uluslararası Yaşam Koçu,Uluslararası Spiritüel Yaşam Koçu, Uluslararası Öğrenci Koçu
"Bir metne bakın ve bakar bakmaz gözünüzü kapatın. Ilk gördüğünüz bir kaç kelime sizin aktif görme alanınızın genişligini ifade eder. Yani aktif görme alanı zihnin bir bakışta okuyabildiği alandır."
"Metni okurken mutlaka, kim, nerede, nasıl, ne zaman sorularının yanıtını aramalıyız. Böylece beynimize sınıflandırma ve bağlantı yapma için fırsat tanımış oluruz. "
"a)Aşağıdaki kelime örneklerine çalışın

Ayı: hayvanat bahçesinde, kitap sayfasında, Barış Manço'nun şarkısında, sokakta burnunun ucuna zincir takılıp oynatılan ayı, beyaz ayı, kutup ayısı, kış uykusuna yatan ayı, "ayı" filmindeki sefkatli ayı, bağıran ayılar..."
"Amerika'da bir kolejin internet sayfaları arasında dolaşırken okuduğum, tekrar konusundaki şu sözü çok doğru buldum: "Öğrendikten 24 saat geçtikten sonra tekrar ettiğiniz bilgi yeniden çalıştığınız bilgidir."
Çünkü 24 saat içinde bilginin en az %80'i kaybolmakta ve o süre sonunda ancak yeniden okuma veya yeniden öğrenme amacıyla çalışmak gerekmektedir."
"Okuduklarımızın en az %60' ını anlamazsanız hızlı okumuş sayılmazsınız. Yani amaç sadece okumak olmamalıdır. Aynı zamanda iyi anlamak da şarttır."
240 syf.
Kitap, üstünde inceleme yapmaya değecek bir kitap değil aslında. Şu an kayıtlarda sadece şahsımın okuduğu gözüküyor ve dolayısıyla önceden inceleme yapan da bulunmuyor. Bunun üzerine kısa ve öz, temin edip okuyacaklara önceden küçük bir katkı olması amacıyla bu küçük incelemeyi yapıyorum.

Eser konferanslardan derlenmiş. Dolayısıyla yazım üslubu da bu yönde, sanki bir kitap okumuyor da konferansa katılmış gibisiniz. Sürekli kendini tekrar ediyor. Aynı şeyler defaat kere anlatılıyor. Yazım ve imla hataları kitapta çokça mevcut. Beynin yapısı ile anlatılmaya başlanan konu bir kronolojiye göre "kendince" sıralanmış ama başarılı olamamış bence. Yerli ve yabancı akademisyenlerin makale ve röportajlarından, araştırmalarından bolca faydalanılmış. Bu haliyle "çok teknik" bilgiler verilmese de bu durum kitabın şişirilerek sayfa sayısının arttırılmasına sebep olmuş. İçinde ilk defa duyduğum, enteresan ve faydalı bilgiler olsa da, kitabın geneli bu minvaldedir diyemeyeceğim. Bence zorlama bir kitap olmuş.

Son tahlilde şunları söylemeliyim ki kitabı ücret ödeyerek alacak arkadaşlar iki düşünmeliler. Sırf "yazılmak için yazılan" kitaplara ücret ödememeliler. Kitap yazmak ve konferans vermek/dinlemek birbirinden çok farklı şeyler. Şahsi olarak kişisel gelişim kitaplarına karşıyım, çok okuduğum söylenemez. Ama bu tip, yeni bir şey söylemeyen kişisel gelişim kitaplarına hepten karşıyım. Tabi bu benim kendi fikrim. Bu kitabı da elime geçtiği için "öylece" okumuş bulundum. Kitaptan da ilk ve tek alıntılar olduğu için elimden geldiğince alıntılar paylaştım. Bunlar da size kitabı edinme öncesinde yardımcı olabilir. Takdir sizindir. Sürçü lisan ettiysek affola. İyi okumalar...
264 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Hızlı okuma üzerine, içerisinde bir çok tavsiye verilmiş bir kitap. Yazar bazen aynı tavsiyelerin üzerinde bir kaç defa durmuş. Bu okuyan kişiyi biraz sıkabilir, ayrıca kitapta hızlı okuma ile ilgili bazı egzersizler mevcut. Ben hızlı okuma ile ilk olarak bu kitapla tanıştım içerisindeki tavsiyeleri de elimden geldiğince uyguladım, biraz da internet üzerinden araştırma yapıp, elimden geldiğince uygulamaya çalıştım. Dakika başı okuduğum kelime 161 den 257 ya yükseldi.
256 syf.
Neye inanıyorsan onu yaşarsın! Mutlu insanlarla mutsuz insanlar arasındaki en büyük fark "FARKINDALIKTIR" Farkındalığı kısaca anlatmamız gerekirse; Yaşamınızı değiştirebilecek birçok fırsat yakalarsınız ama olumsuz düşünceleriniz.Kısaca ne Şamın şekeri...
264 syf.
·5/10
Kitap hızlı okumanın önemi gerekliliği ve faydaları üzerinde duruyor .Içerisinde hızlı okuma için çeşitli alıştırmalar mevcut bu alıştırmalar uzun vadede işe yarıyor ve hızlı okumaya dair birçok tavsiye var .Kitapta beni en çok rahatsız eden şey çok fazla tekrarın bulunması tekrarlardan o kadar sıkıldım ki kitabı yarıda bırakasım geldi.Onun dışında hızlı okuma kurslarını övmesi ve kurslar olmadan bi yere kadar gelişebileceğimizi belirtmesi ve bunu sürekli her fırsatta önümüze getirmesi bir bıkkınlık veriyor.Bana göre bu kitap hızlı okumayla yeni tanışanlar için uygun ama kitabın tamamının okunmasındansa verilen alıştırmaları uygulamak kanımca daha mantıklı .
256 syf.
·Puan vermedi
Kitap okumaya yeni başlayan birine kitap alışkanlığı kazandırabilecek bir kitap. Her yaş grubunun kişisel gelişimine katkısı olur. Ve ayrıca yaşadığımız an'ın ne kadar kıymetli olduğunu çok güzel bir dille anlatmış yazar..
392 syf.
·10/10
Gerçekten yaşadığımız toplumumuzdaki gerçekleri ve yaşanılmışlıkları gün yüzüne seren, bu noktalara çok iyi değinilmiş olan bir kitap. Herkese okumasını tavsiye ederim
264 syf.
·3/10
Kitap yeni okuma alışkanlığı kazanmak isteyenlere hitap etmektedir. Başlangıç seviyesi için oldukça iyi.. İçersinde fazlasıyla göz egzersizleri mevcuttur. Aynı konular defalarca dile getirildiği için biraz can sıkmaktadır. Bu kitapta belirtilen metotlar, hızlı okuma kursları ve bilgisayar ortamındaki diğer göz egzersizleri ile daha faydalı olacaktır.
Ne yazık ki başlığı ile yanıltan bir kitap. Farkındalık son günlerde kişsel gelişme alanında moda oldu. Bu kitap da her türlü nasihat, öğüt, popüler bilgi kırıntılarını biraraya getirmiş. Ne bir sistematik var ne de gerçek 'bilinçli farkındalık' ile ilgisi.
Oldukça çalışkan bir nasihat ve öneri yazarı. X altınöğüt, Y yasa, Z zamanda başarının sırları vs. Vs.
Ne doğru düzgün bir içerik, ne kaynakça ne de dizin!
Bu kitabın beni yanıltmasına kızdığımı anladınız sanırım!
İnternet yerine kitapçıda kitap almanın yararı, alacağınız kitabı birkaç dakika karıştırma olanağınızın olması.
Nasihat arayanların kesinlikle birşeyler bulabileceği bir kitap!

Yazarın biyografisi

Adı:
Haluk Öztekin
Unvan:
Araştırmacı Yazar, Uluslararası Kişisel Gelişim Uzmanı, Uluslararası Yaşam Koçu,Uluslararası Spiritüel Yaşam Koçu, Uluslararası Öğrenci Koçu

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 83 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.