Hamdi Aktaş

Hamdi Aktaş

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Adı:
Hamdi Aktaş
Tam adı:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
432 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İslamda Devlet İdaresi - Muhammed Hamidullah

Hayatı bir serüven, aksiyonlar içinde geçmiş olan bir hukukçu aynı zamanda İslami düşünce ve siyere olan ilgisiyle bilinir. Fransız şarkiyatçısı M. Gaudefroy-Demombynes’in yanında bazı çalışmalar yapmıştır. Bu eseri için aslında daha fazla süre çalışarak meydana getirmek istediğini ancak ömrün bir gün biteceği endişesiyle telif etmeye karar veriyor. Nitekim Allah, başladığımız işleri tamamlamıza yardım eder.

Eserinde temel konu İslam ve hukukundan oluşuyor. Bu ana konuyu tarihsel bağlamında zaman ve mekanı göz önüne alarak yazıyor. Uluslararası hukuk, antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin hukukunu anlatarak tasvirler kurmamıza yardımcı oluyor. Bilhassa İslam tarihini de, kabile - ganimet - akide üzerinden temellendirerek aktarıyor. Bunu Cabiri de Siyasal Arap Aklında ana başlıklar halinde kullanıyordu . İslamda Devlet İdaresi iki ayrı bölümde ele alınıyor Savaş ve Barış. Her iki durumun toplumda meydana getirdiği sorunların sebebini araştırmak ve çözüm üretmek aynı şekilde olması adaletsizliğe neden olacağı için toplumda yönetimin ve davaların sonuçları da ayrılıyor. Bunun yanı sıra içerdiği konular arasında düşman gemisini zaptetmek, deniz savaşları, Kölelik, evlilik, miras konuları önemi itibariyle iyi bir şekilde ele alınmış.

İlahiyat öğrencisi olduğum için severek bazen de sıkılarak okudum. Bibliyografide de Hurgronje 'i görünce heyecanlandım. Netice itibariyle muhayyileme kattığı bilgiler düşünce gücümü tasvir yeteneğimi olumlu bir şekilde etkiledi.Bilhassa kölelik konusunda Hz Ali'nin köleliğe karşı çıkarak yaşanan cemel olayı sonrasında haykırdığı "Hz Aişe, müminlerin annesi ve peygamberin eşini kim almak ister" diyerek esirlerin köle edilemeyeceğini Müslümanların anlamasını sağlayışı. Hz Ömer'in Yahudi bir adamdan zorla alınan arsaya cami yapıldığını duyunca camiyi yıkıp arsayı sahibine geri iade edişi,bunlar öylesine derin canlandı ki zihnimde canımla ve ruhumla o çağın bir köşesinde durup öylece olan bitene şahit oldum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hamdi Aktaş
Tam adı:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.