Hans Speidel

Hans Speidel

Yazar
7.8/10
10 Kişi
·
19
Okunma
·
1
Beğeni
·
405
Gösterim
Tarihi okuyunca edinilen yenilik ve hayret izlenimi, onun kendi gelişiminden ileri gelmektedir. Fakat aslında -bütün bu değişiklikler boyunca- söz konusu olan, zamanın ancak dekorlar eklediği bir tekrarlanıştır.
Mareşal Von Kluge, Hitler'e 18 Ağustos tarihini taşıyan bir mektup bırakmıştı. Kendisinin itirazlarına rağmen Hitler'in yapılmasını emrettiği Mortain karşı saldırısına gelince; bu, Ordular Grubu'nun durumunu onarılmaz bir tarzda vahimleştirmişti. Mektubuna şu sözlerle son veriyordu :

"Eğer yeni silahlarınız özellikle havalarda hiçbir başarı sağlayamayacaksa, savaşı sona erdirmeniz yerinde olur... Alman halkı öyle tarifi imkansız acılar çekti ki ! Artık bu dehşet verici olaylara son vermenin vakti çoktan gelmiş bulunuyor."
20 Temmuz'dan sonra olup bitenleri derinliğine tartıştık. O sırada Mareşal, Hitler'le ilgili olarak şunları söyledi:

"Adamda yalancılık illeti vardı, şimdiyse büsbütün çıldırdı. Sadist olduğu muhakkak, şimdi de bu sadizmi 20 Temmuz suikastiyle ilgili kimselere yöneltti ve bunlar da bir türlü bitmek bilmiyor."

Rommel'in içi içini yiyordu. Günden güne felaketli bir hal almaya başlayan durum karşısında da, bundan sıyrılma imkanı verecek yollarla çareleri araştırıyordu.
159 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir araştırma eseri. İkinci Dünya Savaşı sırasında Çöl Tilkisi lakaplı Mareşal Rommel'in kurmay başkanlığını yapan yazar, Normandiya Çıkarması'nın detaylarını bizimle paylaşıyor. Ordudaki koordinasyon eksikliği, Hitler'in verdiği akıl almaz emirler, suikast girişimi, sürekli değişen komutanlar, Rommel'in tavsiyelerine kulak asılmaması, takviye kuvvetlerin gelmemesi, Hava ve Deniz Kuvvetleri olarak savunmaya destek verilmemesi gibi sebepler yüzünden Paris'in düşmesi anlatılıyor. Ayrıca Rommel'in intihar etmek zorunda kalması, askeri ve kişisel yönleri, savaşın kaybedilmesinin sebepleri, duruma müttefikler ve Almanlar açısından bakılması gibi ince detaylar da söz konusu. Keyifle okunan bir kitap. O dönemi merak edenler için bulunmaz bir nimet.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.