Hasan Kopsel

Hasan Kopsel

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
74 syf.
·10/10
Gogol'ün 5 perdelik komedisi Müfettiş'ten, sonra bu oyununu da çok beğendim. Yanlış anlamaya dayanan o komedinin üzerine birkaç kitap okuduktan sonra Kumarcılar'ı okudum ve güzel bir ara oldu benim için.

Bu oyununda perde olayı yoktu. 25 sahneden oluşuyor sadece. Müfettiş'e göre kısa gibi geldi bu oyun. Belki bunun sebebi kişi kadrosundaki azlıktı ve olayların daha hızlı gelişip birden bitmesiydi.

Kitapta bir kumarcı grubumuz, iki hizmetçimiz ve bir iki sahnede karşımıza çıkan bir iki kişi var. Özellikle burada hangi karakterin ne ve nasıl olduğunu yazmayacağım çünkü 74 sayfanın tamamını sizin de önceden bir şeyler bilmeden okumanızı öneririm. Sonra heyecanı kalmaz. Eğer bir şeyler bilip okumaya başlamak isterim derseniz Müfettiş'i okuyup yazarın üslubunu, oyunlarındaki canlılığı vesaire görün ve bu kitaptan da pişman olmadan alıp okuyabileceğinize emin olun derim. Önceden bir şeyler bildikten sonra bu tür eserlerin pek bir anlamı kalmıyor. (Bu kısa eser için söylediysem de bunları, başka bazı eserler için de genelleyebiliriz pek âlâ.)

Kitabın konusu kumar olunca bazı kartlar işe karışıyor veya farklı kumar oyunlarını bilmek. Bu kitabın yalnız bir iki sayfası dışında kumar terimleri var, ki kumar terimlerinin olduğu sayfalarda bile onları bilmeye pek gerek yok. Olay örgüsüne gelirsek... Müfettiş'te yanlış anlamaya dayanan olay örgüsü burada kolay dolduruşa gelme, kumarda hile ve her an aldatılabilme gibi konulara dayanıyor. Kolay olması bir yana dolduruşa gelme biraz açık yansıtılmış (ama bunun da sonunda neden böyle olduğu anlaşılıyor). Hile ve aldatma/aldatılma ise çok başarılı işlenmiş. Yarım saat veya bir saatlik bir entrika dolu keyifli vakit geçirebileceğiniz bir kitap. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Kopsel
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 24 okur okuyacak.