Hasan Özalp

Hasan Özalp

Yazar
8.0/10
3 Kişi
·
16
Okunma
·
3
Beğeni
·
42
Gösterim
İnsan aklının doğayla ilişkisi tasarım veya evrim olmayıp; varoluş sürecinin bir şekilde başlaması ve anlamlı bir şekilde devam etmesini sağlayan nedene yönelik soruya makul bir açıklamayla cevap vermesinde yatmaktadır. Bu sebeple tasarım, evrim veya gelecekteki yeni bir açıklama teorisinin nedeni bizce Tanrı'dır. Var oluşun özünü salt maddeyi inceleyerek ve nasıl meydana geldiğini araştırarak tespit etmek Tanrı'ya ulaşmanın doğru ancak eksik bir yaklaşım olduğu kanaatindeyiz. Tanrı'yı belki varlığın deruni boyutunda, doğayla yaşadığımız kişisel tecrübelerimizde; insan ve doğa senkronizasyonunda, varlığın harmonisinde, sanatsal ve estetik olarak değişmeyen özünde ve var oluşun bizatihi kendisinde arayabiliriz. Açıkçası Tanrı bilinmenin ötesinde hissedilen bir varlıktır.
"... Kör tesadüf, ışığın bizim kullanışımıza en uygun şekilde oluştuktan sonra onun var olduğunu, kırılma özelliğinin bulunduğunu ve tüm varlıkların gözlerine uyduğunu bilebilir mi?." (Isaac Newton)
Okun okçu tarafından hedefe atılması gibi bir zekaya sahip olmayan ve bilgi ve zeka sahibi bir varlık tarafından yönlendirilmeyen bir sey amacına doğru hareket edemez. Bu sebeple açıktır ki bütün doğal şeyleri kendi amaçlarına doğru yönlendiren zekâ sahibi bir varlık bulunmaktadır. Biz buna Tanrı diyoruz.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.