Hasan Taşkın

Hasan Taşkın

Yazar
7.8/10
6 Kişi
·
27
Okunma
·
1
Beğeni
·
557
Gösterim
Adı:
Hasan Taşkın
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Pazar, Rize, 1965
1965 Rize – Pazar Doğumlu olan Hasan Taşkın, ilköğretimini Pazar’da Lise öğretimini İstanbul’da tamamladı. Eskişehir Üniversitesi Sosyal Bilimler bölümünü okudu. Ayrıca Avrupa Eureopean School of Low and Governance (ESLG) Okulunu bitirdi. (2015)

Hasan Taşkın, Gazeteciliğe 1988 yılında Rizeliler İsimli Dergiyi çıkarması ile başladı. 1992 yılında Anadolu Ajansı (AA) İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde muhabir oldu. AA imzasıyla gündem yaratan önemli polisiye ve adli olaylarla ilgili inceleme ve araştırma haberlerine imza attı.

1998 yılında AA Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne atandı. Trabzon’da da imza attığı önemli haberlerle öne çıktı. Aralık 2000 tarihinde ise önce AA Van, daha sonra AA Konya Bölge Müdürlüğü’ne sürüldü. Konya’da da Ekonomi ve Siyaset ağırlıklı haberleriyle dikkat çekti. Dönemin AK Parti Konya İl Teşkilatı kurucusu, Sanayi Odası Başkanı Hasan Anğı ile yakınlığı ve Ak Parti Konya İl Teşkilatı kuruluşuna destek verdiği söylenerek 2012 yılında AA’dan atıldı. Sürgün nedenleri farklı bahaneler olsa da gerçek neden muhafazakar olması idi…

2012 yılında Hasan Taşkın, Yeni şafak Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Taşkın, burada araştırma ve inceleme haberleri yaptı. 2003 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başlayan Taşkın, Sabah’ta özel haberleriyle öne çıktı. AA’da çalıştığı dönemde Genel Müdür olan Mehmet Güler’in, AA’dan ayrılıp Sabah gazetesinde Hasan Taşkın’ın biriminin de bağlı olduğu bölümde yönetici olmasına tepki göstererek gazeteden ayrıldı. Daha sonra Nokta dergisinde, 2004–2005 yıllarında arasında önemli kapak haberleri ile yine dikkat çekmeyi başardı. 2008 Yılında 6 ay Bengütürk TV’de hafta içi her gün “Tam Saati” isimli canlı yayın programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.

Taşkın, 2008–2010 yılları arasında dünyanın 42 ülkesinde 412 mağazası bulunan “Wenice” ile “MOL” mağazaları”nın iletişim direktörlüğünü yürüttü. Bu kurumun çalışmalarını Türk ve dünya basınında yüzlerce kez yer almalarını sağladı. Bu çalışmalarından dolayı 2009 yılında KKTC’de “Yılın En İyi İletişimcisi” ödülüne layık görüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’na ait şirkette 2010-2012 yıllarında genel müdürlük görevini yürüttü. Şirket gelirleri bu dönemde yüzde 500 artış gösterdi.

Hasan Taşkın, 2012-2014 yılları arasında Türk Telekom CEO Basın Danışmanlığı görevini yürüttü. Taşkın 2013 yılında ayrıca Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın Basın ve Medya Danışmanlığı’nı görevini de üstlendi. 2014 yılında kurduğu Dünya E-Basın Konseyi Birliği (DEBK) Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile faaliyete başladı. DEBK Kurucusu ve başkanı olarak görevini sürdüren Hasan Taşkın, Akit TV’de halen “Tam Zamanı” isimli canlı yayın program sunuculuğunu yapmaktadır.
Kanın olduğu yerde duygusallık vardır. Duygusallığın olduğu yerde akıl geriye çekilir.
Eflatun'un ifadesiyle rengarenk bir bezdir demokrasi, herkesin sesini çıkardığı bir uyumsuzluk rejimidir. Her kafadan bir ses çıkan yerde demokrasi olmaz. Çözüm baskın olanın sesini diğerlerine kabul ettirmesidir.
Demokrasi kabaca farklı görüşlerin birbirine saygı içinden uyum içinde yaşaması olarak tanımlanır. Kısaca farklılıkların uyumudur. Ötekiye yaşam hakkının tanınmasıdır.
Peki bu dünyada niye sağlanamaz?
Başka bir ifade ile niye farklı farklı demokrasiler var...
Orta Doğu barışının garantisi demokrasi; demokrasinin garantisi ise Türkiye Cumhuriyeti ve onun yaşadığı tarihsel tecrübedir.
Yabancılara mülk satışı ve özelleştirmelerle ilgili tartışmaların Türkiye gündeminde olduğu bu kritik günlerde, araştırmacı Hasan Taşkın, dış mihrakların Türkiye üzerinde oynadığı oyunları ve sınırlarımızı tehdit eden büyük tehlikeyi gizli raporların ışığında tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.
( haham ailesi barzaniler )
barzani de bir kürt yahudisidir. hatta soyu, ünlü bir haham ailesine dayanmaktadır...
526 syf.
·12 günde·7/10
Tecrübeli Gazeteci Hasan Taşkın'ın Eşref Bitlis suikastı, Susurluk Kazası, Bahçelievler Cinayeti ve başka birçok özellikle 1990lara damgasını vurmuş derin devlet olaylarını kendi incelemeleri ile derin ama aynı zamanda da sade bir şekilde anlattığı güzel bir araştırma-inceleme kitabı.
128 syf.
·Beğendi·9/10
İstihbarat Raporlarında İsrail'in GAP Senaryosu, Hasan Taşkın

▪️Hasan Taşkın tarafından 2004 yılında kaleme alınan bu kitap ile İsrail'İn; Türkiye'nin bazı kesimlerindeki topraklarının, belki yüz yıl sonrası için kurguladığı senaryo, bu gün oldukça sinsi bir şekilde satın alınmaya çalışıldığını göstermektedir. Tıpkı geçen yüzyılda Filistin halkının toprakları üzerinde uygulandığı gibi...

▪️"Ayak basacağınız her yer sizin olacak. Sınırlarınız çölden Lübnan’a, Fırat Irmağından Akdeniz’e kadar uzanacak. Hiç kimse size karşı koyamayacak. Tanrınız RAB, size verdiği söz uyarınca, ayak basacağınız her yere dehşetinizi, korkunuzu saçacaktır." Yukarıda, Tevrat’ın Tensiye bölümünden yapılan alıntı İsrail devletinin dinsel sınırlarının tarihsel yansımasından başka bir şey değildir. Binlerce yıllık sürgün hayatından sonra Tevrat’ta belirtilen vadedilmiş topraklar"a dönerek tarihsel amaçlarına ulaşan Yahudiler, Kutsal kitapta kendilerine vaadedildiğine inandıkları sınırlar için tüm dünyaya meydan okuyarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu faaliyetleri kapsamında, GAP bölgesinde yaptıkları hararetli çalışmaların istihbarat raporlarına girmesiyle birlikte, bölgede yeni bir süreç oluşmuş ve Güneydoğu topraklarında istihbarat kaynakları, Yahudi lobiciler, uluslararası şirketler ve Yahudi asıllı Türk vatandaşlarının da içinde bulunduğu kıran kırana bir mücadele başlamıştır. (Tanıtımdan)

▪️İsrail Devletinin, İsrail istihbarat kaynaklarının ve uluslararası Yahudi lobilerinin Türkiye üzerine yaptıkları kurguları iyi anlayabilmek için belki de önce Filistin topraklarındaki süreci bilmek ve anlamak gerekecektir.

Yahudi siyasetçiler, dünya ticaretini, elinde bulunduran Yahudi toplumunun ticaret adamlarıyla organize maddi fonlar oluşturdu ve 20. yüzyılın başına gelindiğinde, Theodor Herzl bu fonlarda biriktirilen parayla II. Abdülhamit’ten Filistin topraklarını bir bütün olarak satın almayı teklif etti. Ödenecek paranın dışında Osmanlı’nın tüm dış borçlarının üstlenilmesi de bu teklifin içerisindeydi. Ancak Herzl’in, Osmanlı devletini ekonomik anlamda güçlendirecek, fakat siyasal anlamda çökertecek bu teklifi II. Abdülhamit tarafından reddedildi.
Herzl’in bu teklifinin II. Abdülhamit tarafından reddedilmesiyle birlikte Yahudi örgütleri Ortadoğu’daki faaliyetlerine daha da ağırlık verdiler.Takvimler 1914 yılını gösterdiğinde ise, uluslararası fonlarda biriken paralarla, Filistinlilerden satın aldıkları topraklarda 100.000’e yakın kişiden oluşan bir Yahudi kolonisi kurulmuştu bile.

▪️Dünyanın 4. büyük projesi olan GAP’a ilgi büyük. GAP’ın suyu ise herkesin iştahını kabartıyor. Kitabın yazarı Gazeteci Hasan Taşkın bize İsrail'in, Filistindeki benzer çalışmaları ülkemizde nasıl tekrarladığını anlatıyor.

▪️Ha bu arada, Hasan Taşkın’ın Ortaya çıkardığı İstihbarat raporunda zaten İsrail’in hukuka aykırı bir şekilde toprak aldığı belirtilmiyor, aksine hukuka uygun ve Yahudi kökenli Türk vatandaşları aracılığıyla toprak alımı yaptığı öne sürülüyor. Yani yabancı şahıslara toprak satışı yasal ve hatta şu anki iktidar tarafından satış izni verilen dönüm miktarı artırıldı.

▪️Kitabın sonunda bulacağınız, bu kitabın omurgasını oluşturan ve ek olarak verilen istihbarat raporları, İsrail’in bölgedeki faaliyetlerini oldukça açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

️Okurken bazen hayretler içerisinde kalacağınız. zaman zaman "hiç mi tarihten ders alınmıyor" diyerek sinirleneceğiniz ama bunları herkesin bilmesi gerekiyor diye çok sık düşünceğiniz güzel, faydalı bir eser. Gerçi faydalı olduğu için de pek okunmayan bir eser...
256 syf.
Ne zaman, nasıl aldığımı hatırlamadığım bu kitabı geçen gün arkadaşım eline alıp inceledikten sonra bana “sen bunu okumazsın” demesi üzerine okumaya başladım. Okudum da... :)

Kitap 2006 yılında basılmış. Kurgu türünde bir kitap değil. Siyasi ve tarihi olarak nitelendirebiliriz. Bilgi içerikli bir kitap. Yazarımız o dönemde ülkemizin kıskaçlar altında olduğunu söylüyor. (Gerçi şu tarihte de aynı şeyler fazlasıyla geçerli.) Ayrıca Orta Doğu’nun geleceği hakkında öngörülerini de içeriyor. Ve bunların birçoğu şuan gerçekleşmiş durumda…

Kitabımız ilk olarak önsöz ile konusundan bahsediyor. Temelde Ortadoğu yani Türkiye, İsrail, Filistin ve diğer ülkeler ile olan mevzular var. Arkaplan da kuklacılık yapan ABD'yi unutmamak lazım. Toplam 17 bölümden oluşuyor.
Kitaba İsrail’den başlıyoruz. İsrail’in Coğrafi Konumu ve Tarihçesinden, Yahudiliğin kronolojik tarihinden, Arzı Kenan dan, Tarih boyunca süren İsrail-Filistin çatışmasından, İsrail'in toprak ve nüfus genişletme politikasından, Altı gün savaşından, başbakanlarının biyografilerinden, Türkiye ile olan ilişkisinden, Vaat edilmiş topraklardan, ticari ve ekonomik ilişkilerden, diğer ülkeler ile olan ilişkilerinden ve daha birçok özelliğinden bahsediliyor.

İsrail’in yanında Filistin’den de bahsediliyor. Tarihinden, FKÖ ve Hamastan, Liderlerin hayatlarından, politikasından ve diğer mevzulardan bahsediliyor. Bilgi içerikli bir kitap olduğu için uzun uzun yazmak istemiyorum. Çünkü kendi yorumlarımla beraber yeni bir kitap daha çıkar ortaya ki ben siyaset üzerine konuşmayı pek sevmiyorum. Onun yerine aşağıda dikkatimi çeken ayrıntıları yazacağım.

-İsrail'in kurulmasından önce ve sonra Türk-Yahudi ilişkileri olarak iki bölümde anlatmış. Burada eğitimden ekonomiye, Askeriyeden siyasete kadar tüm ilişki ve antlaşmalardan bahsedilmiş.

- Türklerin, Yahudiler ile ilişkileri Osmanlı'ya, 1300’lü yıllara dayanıyormuş. Osmanlıyı Kurtarıcı olarak görmüşlerdir.

-Sözde Ermeni Soykırımının bir dönemler ABD kongresinden geçmesini engelleyenlerin Yahudi lobisi olduğunu okudum.

- Marmara depremi sırasında en çok yardım yapan ülkelerden biride İsrail’miş.

- 1493 yılında ülkemize göç eden Museviler tarafından matbaa kurulmuş. Ayrıca diğer birçok işte de Türklerin yardımcıları olmuşlardır.

-İsrail Başbakanlarının biyografileri de verilmiş. Bunlar incelendiğinde hepsinin ne kadar okumuş, başarılı ve davaları için her şeyi yapacak insanlar olduklarını görüyoruz. Bazıları barıştan yana olmasına karşın bazıları vahşetten yana...

-Kutsal Tapınaklar Beit Hamikdaş'ı Süleyman Peygamber inşa ettirmiş. Romalılar da Batı Duvarı(Ağlama Duvarı) hariç yıkmışlar. Osmanlılar da Ağlama duvarını ortaya çıkarmışlar.

-Yahudi Devleti fikri Theodor Herzl tarafından ortaya atılmış.

-Yahudilerin Filistin’e yerleşmelerinde İngilizleri büyük katkıları var. Özellikle 1. Dünya Savaşı ve sonrasında… Ardından en büyük destekçisi ABD olmuştur.

-Yahudi ismi Hz Yakup'un oğullarından birinin adı. Musevi ve Yahudi aslında aynı anlama gelmiyormuş. Çünkü Hz Musa'nın peşinden gelenlerin çoğu İsrail oğullarının soyuna mensup değilmiş.

-Siyonizm kelimesi Sion kelimesinden geliyor. Kudüs’teki bir dağın ismidir. Amaç Orta doğunun merkezine Yahudi devletini kurmak.

-Siyonizm bütün fikirleri Talmud'un Tevrat'ından alınan mitolojik hikâyeler üzerine inşa edilmiş.

-Tevrat'a göre Yahudiler Hz. Nuh'un oğlu Sam’ın neslindendir.

-Orta Doğu kavramının çıkışından, ilk defa Mahan tarafından, Yaygın olarak kullanımı da 2. dünya savaşı sıralarında olmuştur.

-Orta Doğu En dar hali ile Mısır'dan İran'a, En geniş şekli ile de Fas'tan Pakistan'a kadar yayılan bir alanı ifade eder.

-Medeniyet olarak İslam, Ekonomik olarak Petrol, Fiziki olarak Kurak bozkır ve çöl iklimi gibi unsurları barındırır.

- Kudüs Meselesi, Sabra, Şatilla, Kara Eylül gibi diğer olaylardan bahsedilmiş.

-Anlatılan bilgiler grafik ve haritalar ile desteklenmiş.
11 Eylül'ün ardından ABD, Ortadoğu'ya demokrasi getirme mücadelesinde tarihin garip bir cilvesiyle karşı karşıya gelir. Filistin seçimleri de Hamas'ı iktidara taşıyarak ABD'yi açmaza sokar. Ortadoğu'da demokrasinin en güzel örneğini Ocak 2006 seçimleriyle Filistin halkı verdi. Yolsuzlukların ve halka ulaşmayan paraların hesabını sorma zamanı gelmiştir. Kudüs ne zaman başkent olacaktır? Gerçek Filistin devleti ne zaman kurulacaktır?

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Taşkın
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Pazar, Rize, 1965
1965 Rize – Pazar Doğumlu olan Hasan Taşkın, ilköğretimini Pazar’da Lise öğretimini İstanbul’da tamamladı. Eskişehir Üniversitesi Sosyal Bilimler bölümünü okudu. Ayrıca Avrupa Eureopean School of Low and Governance (ESLG) Okulunu bitirdi. (2015)

Hasan Taşkın, Gazeteciliğe 1988 yılında Rizeliler İsimli Dergiyi çıkarması ile başladı. 1992 yılında Anadolu Ajansı (AA) İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde muhabir oldu. AA imzasıyla gündem yaratan önemli polisiye ve adli olaylarla ilgili inceleme ve araştırma haberlerine imza attı.

1998 yılında AA Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne atandı. Trabzon’da da imza attığı önemli haberlerle öne çıktı. Aralık 2000 tarihinde ise önce AA Van, daha sonra AA Konya Bölge Müdürlüğü’ne sürüldü. Konya’da da Ekonomi ve Siyaset ağırlıklı haberleriyle dikkat çekti. Dönemin AK Parti Konya İl Teşkilatı kurucusu, Sanayi Odası Başkanı Hasan Anğı ile yakınlığı ve Ak Parti Konya İl Teşkilatı kuruluşuna destek verdiği söylenerek 2012 yılında AA’dan atıldı. Sürgün nedenleri farklı bahaneler olsa da gerçek neden muhafazakar olması idi…

2012 yılında Hasan Taşkın, Yeni şafak Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Taşkın, burada araştırma ve inceleme haberleri yaptı. 2003 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başlayan Taşkın, Sabah’ta özel haberleriyle öne çıktı. AA’da çalıştığı dönemde Genel Müdür olan Mehmet Güler’in, AA’dan ayrılıp Sabah gazetesinde Hasan Taşkın’ın biriminin de bağlı olduğu bölümde yönetici olmasına tepki göstererek gazeteden ayrıldı. Daha sonra Nokta dergisinde, 2004–2005 yıllarında arasında önemli kapak haberleri ile yine dikkat çekmeyi başardı. 2008 Yılında 6 ay Bengütürk TV’de hafta içi her gün “Tam Saati” isimli canlı yayın programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.

Taşkın, 2008–2010 yılları arasında dünyanın 42 ülkesinde 412 mağazası bulunan “Wenice” ile “MOL” mağazaları”nın iletişim direktörlüğünü yürüttü. Bu kurumun çalışmalarını Türk ve dünya basınında yüzlerce kez yer almalarını sağladı. Bu çalışmalarından dolayı 2009 yılında KKTC’de “Yılın En İyi İletişimcisi” ödülüne layık görüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’na ait şirkette 2010-2012 yıllarında genel müdürlük görevini yürüttü. Şirket gelirleri bu dönemde yüzde 500 artış gösterdi.

Hasan Taşkın, 2012-2014 yılları arasında Türk Telekom CEO Basın Danışmanlığı görevini yürüttü. Taşkın 2013 yılında ayrıca Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın Basın ve Medya Danışmanlığı’nı görevini de üstlendi. 2014 yılında kurduğu Dünya E-Basın Konseyi Birliği (DEBK) Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile faaliyete başladı. DEBK Kurucusu ve başkanı olarak görevini sürdüren Hasan Taşkın, Akit TV’de halen “Tam Zamanı” isimli canlı yayın program sunuculuğunu yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 45 okur okuyacak.