Hasan Uzun

Hasan Uzun

Yazar
9.2/10
59 Kişi
·
93
Okunma
·
20
Beğeni
·
1.942
Gösterim
Adı:
Hasan Uzun
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Salihli, Manisa, Türkiye, 1989
1989 doğumlu olan yazar 4 yaşından itibaren Konya'nın Beyşehir ilçesinde hayatımı sürdürmektedir. Burada Öğretmen Lisesi'ni bitirdikten 4 yıl sonra da Selçuk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun olarak Sınıf Öğretmenliği mesleğine aynı yıl başlar.

25 yaşında yazdığı "Ateş Düşürücü"den önce yazdığı ve ilk kitabı olan, 24 yaşının eseri "Şeytan Arkadaşlık İsteği Gönderdi" kitapları ile ses getirdikten sonra "Bugün Allah için ne Tivitledin" "Sensörlü Cennet Kapısı" gibi ilginç eserlerle de okurlarıyla buluştu. Son olarak çocuklara yönelik yazdığı "Öpücük Atan Mandalina" kitabı ise yazarın bizzat yaşadığı olayların hikayeleştirilmesinden oluştuğu için kısa zamanda büyük ilgi gördü. Yeni kitap çalışmalarına tüm hızıyla devam eden yazar evsiz (evli değil) ve hiç çocuk babası. Aynı zamanda 3 çocuk amcası ve 6 çocuk dayısı. Sosyal medya gözlemciliği de yapan yazarın mal varlığı şu an itibarı ile 956 kitap ve 270 dergiden ibarettir ve gün geçtikçe servetine servet katmaktadır. Not: Yazar, Türkiye'de soyadı ile en uyumlu insanlar kategorisinde başı çekmektedir.
Evlilik yıllarına göre yolda giderken eşinin ayağı taşa takılan erkeğin verdiği tepkiler:

Evliliğin ilk yılı:Bir yerine bir şey olmadı ya canım?
Evliliğin 3. yılı:Bir yerine bir şey olmadı ya canım?
Evliliğin 5. yılı:Bir yerine bir şey olmadı ya canım?
Evliliğin 10. yılı:Bir yerine bir şey olmadı ya canım?
Evliliğin 15 yılı:Bir yerine bir şey olmadı ya canım?

Ne oldu? Tekrar tekrar okudun değil mi? Bir farklılık olması gerekiyor.Yıllar geçtikçe erkeğin nazik tutumu kabalaşması gerekiyordu değil mi? Değil ! Senin bilinçaltına kim böyle bir şey soktuysa onu döverim ben :)
Öyle bir nesil yetiştirmeliyiz ki dilencileri bile "Allah rızası için bir kitap parası" demeli.
Günde 2-3 saat televizyon izleyen bir insana "asosyal misin? Çık biraz dolaş" vs diye sorulmazken, günde 2-3 saat kitap okuyan insanlara bu tarzda sorular sorulduğu bir ülkede yaşıyoruz.
Tuttuğu futbol takımı yenilse ya da yanlış yapsa bile bir bahane bulup onu sevmeye ve desteklemeye devam eden insanlar keşke bu tahammül ve hoşgörüyü eşlerine, evlatlarına, anne babalarına, akrabalarına gösterebilseler o zaman dünya çok daha huzurlu olurdu...
En son ne zaman eline bir Kur'an meali alıp okudun?

En son ne zaman bir tefsirden bir bölüm de olsa okudun?

En son ne zaman Kur'an-ı anlamana katkı sağlayacak bir eser okudun?
Hasan Uzun
Sayfa 47 - Kitab-ı Hayat
Sinema icad oldu fil(i)m bozuldu
Facebook icad oldu, ilim bozuldu.
Sonra S.a, kib, aeo, Bye bye'lar ile
Benim güzel dilim bozuldu.
158 syf.
·Beğendi
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Takriben iki ya da iki buçuk saat gibi bir sürede bitti. Ama bittikten sonra bir çok defa elime alıp beğendiğim yerleri tekrar tekrar okudum.

Çokça tebessüm, bolca tefekküre sebep kısa kısa yazılardan ibaret hoş bir kitap. İçerik olarak bir çok konuya değinildiği için mutlaka herkes kendine çıkaracak dersler bulacaktır.
Tavsiye ederim.
182 syf.
·1 günde·Beğendi
Yazarın ilk üç kitabını okuduktan sonra yeni kitap beklentisi istemsiz bir şekilde zaten oluşuyor. Kitap elime geçtiğinde çok yorgun olmama rağmen yarım bırakmaya kıyamadım. Samimi anlatımı, güncel konulara değinmesi, mizahî yönü olması, hepsinden önemlisi okuduktan sonra kendinizi sorguya çekebileceginiz mutlaka en az bir iki bir şey bulunması okunmasi icin guzel sebepler.
160 syf.
·1 günde·Beğendi
Kalemine aşina olduğum bir yazarın nispeten farklı tarzda bir kitabı. Nispeten diyorum çünkü genel olarak kitaplarında asıl anlatmak istediği mevzu hep aynı; Allah'a iyi bir kul olabilmek.

Çocukların ve gençlerin çok rahatça anlayabileceği açıklık ve netlikte Nahl Süresi'nin tamamının tefsiri, kitabın konusu. Yedi günlük bir süreçte, 4 tane ortaokul çağındaki öğrenciyle beraber ders ortamında öyle güzel anlatılmış ki.
Belki hiç mealindan hiç okumadığımız için, belki sadece arapçasından okuduğumuz için, okurken zihnimizde canlanmayan bir çok ince ayrıntı dikkatlere sunulmuş.
Mesela arıların bal yaparkenki serüveni, yıldızların var olma gerekleri, tabiatta var olan ama alışılageldiğimiz için bizlerin dikkatinden kaçmış bir sürü harika ötesi nimetleri okuyarak tekrar tefekkür sebebimiz olması gerektiği vurgulanmış.

Sadece kitabımız Kur'anın ayetlerini değil kevni ayetleri yani tabiat kitabını okumamız gerektiği de öğretilmiş.

Ve yazar kendine has üslubuyla alıştığımız güzel mesajlar vermeye devam etmiş yine bu eserinde de.

Hem kendimizin faydalanacağı, hem daha küçük yaştakilerine Kur'ani anlatmakta faydasını göreceğimiz güzel bir eser olmuş. Ayrıca süre bölümlere ayrılarak anlatıldığı için de ailece okuma yaparken veya sınıflarda ders olarak anlatılması da daha kolay olmuş.

Tavsiye ederim.
109 syf.
·Beğendi
Bir öğretmen; ve öğrencileriyle yapmış olduğu bir birinden güzel bir kaç ders saatinin hikayeleştirilmiş hali.
Bir kaç ders saati ama öyle zannediyorum ki hem kitabın kahramanı olan öğrenciler hem de kitabı okuyanlar için etkileri bir ömür sürecek dersler verilmiş.

Dilimlenmiş ve paketlenmiş haliyle bizlere sunulan "mandalina"
Ot yiyip su içen , akıl ve idrakten yoksun bir ineğin kanı ve bağırsakları arasından süzülüp sofralarımızı bereketlendiren "süt"
Yalnızca "mükemmel bir fabrika olan" tavuk vasıtasıyla ve yine kendine has paketiyle ulaşacağımız "yumurta".....
Tüm bunları ve daha nicelerini Allah acaba neden yaratmış sorusunun çocuğun anlayacağı seviyede cevapları.

Sahabeler, futbolcular, sinekler, kediler daha neler neler konu olmamış ki kitaba...
Ve galiba en güzel nokta tüm bunları "Rabbim bizi çok sevdiği için yapıyor" şeklinde vurgulanması olmuş.

Çocuklar değil de büyükler okursa onlara ne gibi faydası olur diye düşünenlere şunları söylemek isterim ki; kesinlikle tefekkür vesilesi ilk olarak.
Sonra Rabbimizin bizi ne kadar çok sevdiğini ve bizler için yarattığı nimetleri evlatlarımıza, öğrencilerimize anlatmak için neler yapılabilir sorusuna bir nebze cevap bulmak mümkün.

Tavsiye ederim.
182 syf.
·Beğendi
Yazarın diğer kitapları gibi bu kitabında da sayfa sayıları tersten başlamış , akşam kitabı okumak için kızımdan istediğim de kitabı şaşkınlıkla incelediğini gördüm, yüzündeki o ifade beni gülümsetti ve biliyorum ki unutmayacağı bir anı olacak ve az daha büyüdüğünde onu şaşırtan kitabı okuyacaktır.
Her yaşta insanın okuyabileceği bir sadelikle yazılmış ,okuduğun da unutulmayacak şekilde kısa öz ve kalıcı örnekler verilerek ve tebessüm etmenize sebep olacak cümlelerle renklendirilmiş bir kitap. Kitabı açıp yazarın hayatını okuduktan sonra okura soru sorarak düşüncelerine yer verecek satırlar ayırması da hoş bir sürpriz olmuş.
223 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken hemen hemen her satırında bende bunları yapıyorum dedim. Farkında olmadan ne kadar yanlış yaşıyorum dedim. İyi ki okumuşum dediğim bir kitabım daha oldu. Diğer kitaplarını da ilk fırsatta temin edip okumak istiyorum.
160 syf.
·9/10
Bir çok kişi Kuran da geçen Nahl suresindeki Nahl kelimesinin anlamının ‘ Bal Arısı ‘ olduğunu bu kitapla öğrenecek :) Nahl Suresinin çocukların da anlayabileceği sade ve tatlı bir üslupla incelenmesi de diyebiliriz kitap için. Bir solukta okunabilecek bir kitapken uzatmak istiyorsunuz sindirmek ve kitaptaki minik dostlarla beraber tefekkür edebilmek için.. Çok güzel bir eser tavsiye ederim..
182 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap ismi ve arka kapak yine bir Hasan Uzun klasiği olarak "dikkat çekici" ve "etkileyici" olmuş. Ve yine kitap ismine yönelik bir tane hikaye var başka da yok. O yüzden kitap ismine çok takılmayın :d Hasan Uzun, benim için ne yazarsa okurum dediğim yazarlardan biri. Her kitapta olduğu gibi sayfa sayısı sondan başlıyor. Yani sayfa 182'den başlayıp 0'da bitiyor :) Hasan Uzun'un dediği gibi sayfa kaçta olduğun değil kitabın bitmesine kaç sayfa olduğu daha önemli. Neyse kitap hakkında konuşayım artık :)

Kitabı alır almaz hemen okudum kitap kapağı çok güzel olmuş. Ama kalın kapaklı kitap kapaklarını daha çok seviyorum. Umarım bir dahaki kitap öyle olur :) Daha ilk sayfadan yazar okuyucu ile irtibata geçmeye çalışmış. Çoğu yazarın yapmadığı bir şey. Ya da en azından benim bildiklerimin :) bir yazar ile sosyal medya üzerinden tartışabilmek çok güzel bir duygu. Üstelik hemen cevap veriyor :))

Devamı için buyrun
http://kitaplarbenimhayatim.blogspot.com.tr/...kaps-hasan-uzun.html
182 syf.
Kitabın ilk sayfasını açtığınız ve okumaya başladığınız anda sanki yıllardır tanıdığınız bir arkadaşınızla sohbet ediyormuş izlenimine kapılıyorsunuz. Hiç sıkılmadan okuyup bir sayfa bir sayfa daha diyerek hoop bir bakmışsınız kitabın sonuna gelmişsiniz. Kitapta yazarın günlük hayatımızda karşılaştığımız bir nevi alışkanlık ve rutine binmiş bir çok konu hakkımda gözden kaçırdıklarımızı bize tekrar hatırlatıyor. Bir silkeleniyor, kendinize geliyor "ben ne yapıyorum" diyerek baştan ayağa sorgulamaya girişiyorsanız. En özümsenen düşünce okunan ayetlerin anlamlarını da bilmemizin gerçekten ama gerçekten çok önemli olduğu. Ben severek ve zevk alarak okudum. Sizlere de tavsiye ederim.
109 syf.
·Beğendi
Henüz okuma bilmese de tam bir kitap meraklısı olan 5 yaşındaki oğlumla beraber okumaya başladık. Daha dün sorular sorarken bugün öğrendiği şeyleri bana anlatmaya başladı bile ...
Yazarı sosyal medya üzerinden takip ediyorum ve zaman zaman öğrencileri ile yaşadığı anları resimleyip ,yaşadıkları anılarından bahsettikçe , ahh keşke benim çocuklarımın da öğretmeni olsaydı diye düşünüyordum.Şimdi kitabı elimiz de ve bir öğretmenin kaleminden çıkan bu satırlardan çok şey öğrendik biz ...Bu tür hikaye kitaplarına daha çok ihtiyacımız var ...Umarım devamı gelecektir ...

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Uzun
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Salihli, Manisa, Türkiye, 1989
1989 doğumlu olan yazar 4 yaşından itibaren Konya'nın Beyşehir ilçesinde hayatımı sürdürmektedir. Burada Öğretmen Lisesi'ni bitirdikten 4 yıl sonra da Selçuk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun olarak Sınıf Öğretmenliği mesleğine aynı yıl başlar.

25 yaşında yazdığı "Ateş Düşürücü"den önce yazdığı ve ilk kitabı olan, 24 yaşının eseri "Şeytan Arkadaşlık İsteği Gönderdi" kitapları ile ses getirdikten sonra "Bugün Allah için ne Tivitledin" "Sensörlü Cennet Kapısı" gibi ilginç eserlerle de okurlarıyla buluştu. Son olarak çocuklara yönelik yazdığı "Öpücük Atan Mandalina" kitabı ise yazarın bizzat yaşadığı olayların hikayeleştirilmesinden oluştuğu için kısa zamanda büyük ilgi gördü. Yeni kitap çalışmalarına tüm hızıyla devam eden yazar evsiz (evli değil) ve hiç çocuk babası. Aynı zamanda 3 çocuk amcası ve 6 çocuk dayısı. Sosyal medya gözlemciliği de yapan yazarın mal varlığı şu an itibarı ile 956 kitap ve 270 dergiden ibarettir ve gün geçtikçe servetine servet katmaktadır. Not: Yazar, Türkiye'de soyadı ile en uyumlu insanlar kategorisinde başı çekmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 93 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.