Yazar
Hasan Yiğit

Hasan Yiğit

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
107 Kişi
344
Okunma
9
Beğeni
1.094
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Denizli, Türkiye, 1950
Yaşamı
Hasan Yiğit: 1950 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde doğdu. Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu… Öğrenciliğinde Kemal Demiray’ın yardımcısı olarak çocuk edebiyatı üzerine çalışmalar yaptı. Kemal Demiray, ilk ve büyük Çocuk Edebiyatı Antolojisi’ni düzenleyen, çocuk edebiyatı alanında akademik çalışmaları başlatan kişidir.Profesör Emin Özdemir ile “Dilimiz Türkçe” konusunda öğrenci-öğretmen ilişkilerinden çok, usta-çırak ilişkileri içinde çalıştı.Kırk yıl edebiyat öğretmenliği yaptı.Öğrenciliğinden beri çocuk edebiyatı ağırlıklı kitaplar yazmaktadır.
Halil İbrahim Yıldız
Köroğlu'yu inceledi.
76 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
En büyük halk kahramanlarımızdan biri olan, hakkında bir çok söylenceler(efsaneler) bulunan, bağlaması ve şiirleriyle dinleyenlerin gönlünde taht kuran, Kırat’ı ile nam salmış, haksızlıklara ve kötü muamelelere dayanamayarak Bolu Beyin’e de kafa tutan Köroğlu’nun hayatının kısa ve öz anlatıldığı güzel bir eser.
Köroğlu
9.0/10
· 8 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
EMRE YAMAN
Deprem Günleri'ni inceledi.
80 syf.
·
18 günde
·
8/10 puan
Kuşkusuz, yıkımın ve yokluğun üzerine de gelse, 21. yüzyılda çadır yaşamını yüceltmenin bir anlamı bulunmuyor. Hele yıkımın da yokluğun da kader olnadığı düşünüldüğünde… Ama Değirmendere’de yaşananlar, güzel günler göreceğimizin ipuçlarını da barındırıyor.
Deprem Günleri
8.0/10
· 1 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Hafzecelife
İstiklâl Marşı'ı inceledi.
192 syf.
·
10/10 puan
Herkese merhaba Tarih kitapları okumaya zorlananlar için yazılmış harika bir kitap. Yazarımız okul kitaplarında okuduğumuz tarihi romanlaştırarak yazmış. İstiklal Marşı'nın yazılış sürecini, Sevr antlaşması sonuçlarını, TBMM'nin açılması gibi birçok konuya yer vermiş. Mehmet Akif'in giyecek paltosu bile yokken yarışmadan kazandığı 500 liralık ödülü reddetmesi, yazdığı milli marş için "o benim değil milletimindir" demesi vatanına milletine bu denli bağlı olması, yaşadığı zorlukları okumak beni çok etkiledi. Herkesin okuması gereken bir kitap Kitapla kalın
İstiklâl Marşı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Leyla Bozkurt
Dağköy'lü Fatma Çavuş'u inceledi.
240 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Anadolu’nun her köşesinde olduğu gibi Samsun’da da bir köy var. Köyde erkekler seferberliğe çağrılmış yıllar geçmiş geri dönen yok. Köyde sadece kadınlar, yaşlılar ve çocuklar yaşıyor. Kurtuluş savaşı yıllarının yokluk ve acıları ile boğuşurken bir de Rum çeteleri ile uğraşmak zorunda köy halkı. Gerçek bir hayat hikayesi okunmasını tavsiye edeceğim bir kitap. Dilinin sadeliği dolayısıyla da ortaokul itibari ile mutlaka çocuklarımıza da okutmamız gereken bir kitap. Ne demişler “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez”. İyi ki vardınız Dağköylü Musa Emmi, Koç Ali, Fatma kadın ve diğerleri. Siz olmasaydınız biz olmazdık. Ruhunuz şad olsun.
Dağköy'lü Fatma Çavuş
OKUYACAKLARIMA EKLE
6