Hatice Günday Şahman

Hatice Günday Şahman

Yazar
8.0/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Hatice Günday Şahman
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·Beğendi·7/10
Hatice Günday Şahman'ın bu kitabı beni çarptı..
Öncelikle işlediği konulardaki cesareti alkışı hak ediyor... Kadın cinselliği, eşcinsellik, tecavüz gibi konuları cesurca işlemiş..
Feminist yaklaşımı ve de kendine özgü bir hikaye üslubu oluşturması etkileyici...
Bazı hikayeleri birkaç kez okudum...
Raylar ve Yaylar ile Kırmızı Etek hikayelerini de tam üç kez...
120 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ocak Ayı
İnstagram dünyası gerçekten çok ilginç okuyucular açısından.Bir yanda yazarlar bir yanda okuyucular.Bir şekilde dokunup iletişim kurabiliyorsunuz çok sevdiğiniz yazarlarla.Muhteşem bir şey bu! Yazdıkları hakkında sorabiliyorsunuz kafanıza takılanları.Bir şekilde yaratıcı ( benim için öyleler) ile muhabbet.Ve yaratım ego gerektirir.Sonuna kadar saygılıyım o egoya.Ortaya çıkan eğer benim için güzelse.Ama bir yandan da şaşırıyorsunuz.Kendini yazar olarak nitelendirip 10000'lerce takipçisi olanlarla, yazdığı her şeyi okurum dediğiniz sizin en değerli yazarınızın 250 takipçisi olmasına!
Bir de ara yazarlar var...Ne kötü ne iyi...Ama sanal medyayı çok iyi kullanan.Kitabını bir şekilde okuyucusu ile buluşturan.Ben bunları sadece okuyucu olarak gözlemliyorum.Çok şaşırıyorum!️
Ve ara sıra size kitabımı yollayayım diyenler oluyor.Genelde teşekkür ederim, ben satın almak isterim diyorum.Bir şekilde çeviriyorum.Ben 50 yaşındayım neredeyse...Okumak istediğim öyle çok yazar var ki...Ömrüm yetmeyecek hepsini okumaya...
Plan dahilinde ilerlemek amacım!
Ama bazen yolunuz kitap dostu olarak kesişiyor bazı yazarlarla! Hatta bilmiyorsunuz yazdığını...Sonra bir gün bir sürprizle karşılaşıyorsunuz.Sevdiğiniz değer verdiğiniz bir kitap dostunuz yazıyormuş.Bunu iki kez yaşadım.
Neyse...Çok temkinli ve biraz rahatsız karıştırıyorsunuz kitabı.Ya hayal kırıklığı yaşarsam.Ya dürüst olamazsam diye bir sorumluluk.Elbette kendi zevkiniz ve kriterlerinizle.
Bugün Hatice Günday Şahman'ın Kırmızı Etek kitabına böyle bir korku ile başladım.
Beni çok şaşırtan bir kitap oldu.Kadınlığa,kadın olmaya dair öyle güzel öyküler ile karşılaştım ki...Şöyle bir karıştırayım derken kitap bitti. Kadın olmayı, hesaplaşmayı, kırgınlıkları, geçmişi geride bırakma çabasını, aynı zamanda umudu gördüm Bir Gözümüz Ağlar Bizim öyküsünde özellikle.Ve Ankara'da hiç yaşamamış biri olarak ( bir arkadaşım hep sen Ankara insanısın derdi bana️) Ankara'yı yaşadım.
Kırmızı Etek'i okuyun, İlk kitap bunu da bilin.Takipçisiyim Hatice Günday Şahman'ın...
120 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Hatice Günday ŞahmanKırmızı Etek

Uzun zamandır sırasını bekleyen Hatice Günday Şahman kaleminden çıkmış bu güzel kitabı Kırmızı Etek’i okudum nihayet.
Bir röportajında yazar “Ben mümkün olduğunca dili ve kalemi tutsak eden bukağılardan kaçınmaya çalıştım diyor.”Başlardaki öyküler ne kadar yumuşak başlamışsa da ilerleyen öyküler hem içerik hem dil açısından prangalarından kurtulmuş yalın bir dille cesur bir anlatımla harmanlamış yazar.Kadın sorunsalı ekseninde öykülerin geneli yazarın kadın olması ve yayınevinin feminist olması kitabın tüm dokusuna yayılmış.

Kitaba adını veren Kırmızı Etek,Ahtapot ve en son öykü olan Bir Gözümüz Ağlar Bizim adlı öyküleri çok beğendim.
Bu arada yazarın Ahtapot adlı öyküsü 5.Sarıyer Edebiyat Günleri Öykü Yarışmasında kadın kişiliğinin topluma egemen ataerkil anlayış tarafından kuşatılmışlığını anlatı biçimi,dili kullanmadaki tutumluluğu,dönüştürüm yeteneğindeki özeni ve kurgusunun özgünlüğü gerekçesiyle birinciliğe layık görülmüş.Çok beğendim birincilik ödülünü sonuna kadar hak eden bir öykü.
En sahici gülüş içimizdeki çocuğun gülüşü.Unutma.Aynada o çocuğa bak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hatice Günday Şahman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.