Hatice Sarı Tan

Hatice Sarı Tan

Yazar
5.0/10
1 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Hatice Sarı Tan
“The best are those who are the best towards women.”
- Prophet Muhammed

“Sizin en hayırlınız kadınlara karşı güzel davrananızdır.”
Hz. Peygamber (sav)
Çeşitli araştırmalara göre son 10 yıl içerisinde İslâmiyet’i tercih eden insanların sayısının çok hızlı artış göstermesi, bazı bölgelerdeki Müslüman nüfus yoğunluğunun neredeyse yüzde 50’yi bulmasını sağladı.
Birleşik Krallık’ta Müslümanların en yoğun şekilde yaşadığı bölge Londra’nın doğusunda bulunan Tower Hamlets bölgesi. Müslümanların gayrimüslimlere göre nüfus oranı yüzde 46.8.

İngiltere aynı zamanda İslami faaliyetlerin yoğunlukla yaşadığı ülkelerden birisi. Çok kültürlülük buna sebep olsa da İslamofobi’nin henüz yoğun şekilde hissedilmemesi de buna olanak sağlıyor desek yanılmış olmayız. İslamiyeti yaşama konusunda özgürlükler verilmesi, Müslüman olmayanların da İslâm hakkında doğru bilgilere ulaşmasında yol gösterici olabiliyor. Bu nedenle belki de her yıl 5.000 civarında İngiliz’in Müslüman olduğu kaydediliyor. Bazı ülkelerde karşılaşılan nüfus sayımlarında din değiştirilmediği sorusu, İngiltere vatandaşlarına sorulmuyor. Bu nedenle ülkede İslâmiyet’i seçmek toplumsal sınıflandırma yaşamaya sebebiyet vermiyor.
Ali İmran Suresi 92. Ayet “Sevdiğiniz şeylerden vermedikçe, infak etmedikçe, asla birr’e ulaşamazsınız. Para, sevdiğiniz bir yemek, bir meyve ve karşınızdakinin kıymet verdiği bir şeyi verince ebrar olursunuz. O zaman Allahû Tealâ sizi birr’e kabul eder. Birr, sadece zekat vermek değildir, kazanılan paradan hastalara, yolda kalmış olan yolculara, çalışamaz durumda olan ihtiyarlara, yetimlere, ihtiyaç sahiplerine vermekle mükellefsiniz.

Sevdiğiniz eğer zaman ise, Allah yolunda bu zamanı harcamak ile mükellefsiniz. Sevdiğiniz eğer işiniz ise ondan fedakerlık edip, O’nun (c.c.) için ibadet yaparak işinizden ödün vermek ile mükellefsiniz.
İngiltere’de Müslüman olabilmek için çok ciddi bir gayret, enerji ve iman gerekli. Britanya’da günah her yerde, ama Yemen gibi İslâm ülkelerinde saklıdır hep. Yemen’de insanlar beş vakit camiiye giderler, İngiltere’de pek mümkün olmuyor. Yemen’de beş vakit ezan sesi duyuyorsunuz. Mesela Yemen’e gittiğim ilk günlerde ezan sesi beni hep büyülemiştir. Eğer İngiltere’de öğrenciyseniz, dini görevlerinizi yerine getirmek için daha fazla çaba sarf etmek gerekir, çünkü İngilizler sizin günde beş vakit ibadet etmek zorunda olduğunuzun farkına varamazlar.
- Yaklaşık on sene önce Türkiye’ye gelmiştim. Kesinlikle güzel ve çok ilginç bir ülke. İstanbul’da tanıştığımız bazı arkadaşlar fazla Avrupalı ve modern görünüyorlardı. Enteresan gelen şuydu ki alkol kullandıkları halde kendilerini Müslüman olarak tanımlıyorlardı. Doğu şehirlerine gittiğimde, mesela Urfa’ya, oradaki insanların dini inanç konusunda daha muhafazakâr olduğunu gördüm. Bu sebeple Türkiye bana çok ilginç geldi.
Hatice Sarı Tan
Sayfa 81 - Bu röportaj www.dunyabizim.com sitesinde yayınlanmıştır.
Nerede bir dert varsa o bizim derdimiz, nerede bu derde derman olmaya çalışan varsa o da bizim kardeşimizdir. Dertlerimizi ve kardeşlerimizi tanımadan ne dertlere derman ne de kardeşlerimize kardeş olabiliriz.
12 Milyon civarında Müslüman’ın yaşadığı bir yer olan Amerika, tam tedrisatlı denilebilecek seviyede 200 kadar İslâm öğretisi içeren okula sahip. Her yıl 30 bin Amerikalı İslamiyet ile tanışıp Müslüman olmayı tercih ediyor.

Özgürlükler ülkesi sıfatıyla tanınan Amerika’da Müslümanlar 11 Eylül saldırılarının ardından yoğun şekilde İslâmofobi ile karşı karşıya. O günlerden bu yana Müslümanlara yapılan çeşitli eziyetler ve günlük hayatı da etkileyebilecek yaptırımlar, Müslümanların hayatlarına olumsuz yönde etkiliyor. Yine de Müslümanlar temiz bir İslâm algısı gösterebilmek adına çok sayıda etkinlik yapıyorlar.

Amerikalı 3 Müslüman gencin (Yusor, Deah, Razan) komşuları tarafından öldürülmesi bir zirve yapan İslâmofobi, İslâmiyet’i insanlara anlatmada çok iyi bir yol benimseyen genç Amerikalı vaizler ile alt edilebilecek seviyeye geliyor. Bizler de bunun için dua ediyoruz elbette.

Ülkemizde bile sürekli internet ortamından videoları izlenen, sohbetleri pek çok genç tarafından takip edilen, görüşleri benimsenen, Nouman Ali Khan, Omar Suleiman, Zayd Shakir gibi İslam âlimleri, Amerika’da İslâmi faaliyetlerin başını çekiyor.

Son yıllarda bahsettiğimiz İslâm âlimlerinin çalışmalarıyla açılan İslâm enstitüleri de bu alanda çalışma yapıp faaliyet göstermek gençlere kapılarını açıyor.

Malcolm X’ in bıraktığı mirası siyasi kanadı dışındaki kulvarlarında başarıyla devam ettiren Amerikalı alimler, güneşi batıdan doğurmaya niyetliler.
“A white has no superiority over a black nor does a black have any superiority over a white except by piety and good actions.”
- Prophet Muhammed

“Beyaz derilinin siyah derili üzerinde hiçbir üstünlüğü yoktur, siyahın da beyaz üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takva iledir.”
-Hz. Peygamber (sav)
– The Hatesbusters ekibini New York’ta gerçekleştirdiği Hz. Peygamber’in (sav) afişlerini New York sokaklarında dolaştırmasıyla, insanlara tanıtmasıyla tanıdık. Projeyi nasıl hayata geçirdiniz?

– İki adet Hatesbusters kamyoneti hazırladık öncelikle. İkisinin üzerinde de Hz. Peygamber’in (sav) “ Sizin en hayırlınız kandınlara karşı güzel davrananızdır.” hadisini yazdık. Bu kamyonetin üzerindeki hadis levhasının diğer tarafına da Efendimiz’in (sav) “Onları affet, bilmiyorlar, bilselerdi yapmazlardı” sözünü yazarak, eğer müsaade edersek sevginin nefreti yeneceğini yazdık.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hatice Sarı Tan

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.