Hatice Şentürk

Hatice Şentürk

Çevirmen
8.0/10
108 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
50
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
375 syf.
·7 günde·6/10
Eveet uzun zamandır ertelediğim bir kitap olan "Aşk ve Gurur". Açıkçası dilinin ağır olabileceğinden ve hikayenin bana kötü etki edeceğini düşündüğümden dolayı hep erteledim. Okudum ne oldu? Tüm düşüncelerimi yıktı. Gayet anlaşılır dilde yazılmış bir pembe aşk romanı.

Büyük beklentiyle başladım kitaba. Heleki de klasik olduğunu işe katınca beklentim iki kat arttı. Ama sonuç hüsran... Böyle bir basit aşk romanı beklemiyordum açıkçası.

Gururlu genç; zeki, güzel bir kız ve nefretten doğan sevgi. Bence şu an gözümüzü kanatan bir çok aşk dizisinin ilham kaynağı bu kitap:/
Kitabın sonuna kadar farklı bir şey olur diye bekledim ama hiçbir şey olmadı maalesef.

Jane Austen kendi kovuşamadığı için en azından kitapta mutlu son olsun diyerek yazmış bence. Fazlasıyla abartılan bir kitap. Çerez olarak okunabilecek güzel kitap ama kesinlikle bir klasik kitap değil.
356 syf.
·Puan vermedi
Aşama aşama bu denli insanın içine işleyerek ve gerçekçi bir şekilde olay örgüsünü ilerletip o aşkı çıplak gözle göstermiş yazar. Eğer siz de benim gibi Bayan Bennet’in görgüsüzlüğüne sinir olduysanız , Elizabeth’in fevri kararlarına tepkiliyseniz , Jane dışında hiçbir kız kardeşin karaktere sahip olduğunu sanmıyorsanız ve son olarak Bay Darcy’in davranışlarına hayran kaldıysanız gelin sarılalım. ️
356 syf.
·Beğendi·9/10
Klasik dizi sektöründe de çokça karşımıza çıkan muhteşem üçleme Aşk, Ego ve Zengin Oğlan-Fakir Kız Kurgusallığı. Sıkıcı sayılamayacağı gibi Şatafatlı övgüler dizmek de yersiz. Yine de kütüphanemde bulunmasından hoşnut olduğum ve özellikle yeni kitap okuyanlara okumasını tavsiye ettiğim eser.
356 syf.
·Beğendi·1/10
Aşktan nefret ediyorum. ..kişilerin birbirine ait bedenlerini etlerini arzu ve hevalarinın peşinden koşarak parça parça etmelerine. ..aşk kasabı olanları göre göre içi boşaltılmış bir kelimeden ibaret oldugundan dolayı . ..ismi olupta kendisi kocaman bir balon olan aşk denilen insanlığın en büyük yalanlarından bir tanesi okuyup bir de burdan fikir sahibi olmakta fayda var . ..
356 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Biraz ağır bir kitaptı.Ama yine de güzeldi.Tabi kitabın ağırlığı kişiden kişiye değişebilir.Konusu da güzeldi.Yazarın okuduğum tek kitabıydı ama galiba bu kitaptan dolayı yazarın diğer kitaplarını görünce aklıma ilk gelecek şey kitabı okurken verdiği yorgunluk olacaktır.:)
356 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
18.YY İngilteresinde 5 genç kızı olan bir aile ve ailenin kızlarının koca bulma serüveni anlatılıyor kitapta. Ben kitaba başlarken buhranlı bir aşk hikayesi bekliyordum ama gayet eğlenerek okudum. Oldukça akıcı ve anlaşılabilir hafif nüktedan bir anlatım dili var. Üst üste ağır kitaplar okuduktan sonra nefeslenmelik bir kitap olarak okunabilir. Tavsiye ederim.
356 syf.
·10/10
Jane Austen 18.yy sonlarında 19.yy başlarında yaşamış İngiliz kadın yazarıdır.Gurur ve Önyargı 20 yaşında yazdığı ikinci romanıdır.Kadının toplumdaki statüsü ev işleri ve erkeğine eş olarak değerlendirildiği bu dönemde babasının desteğiyle romanlarını kendi ismiyle yayımlamıştır.Bu durum 18 .yy da Fransız Devriminin özgürlük kavramının verdiği cesaretle birlikte ele alınabilir .Anne ve babası varlıklı ailerden gekiyorken; babası bilinmeyen bir sebepten varlığını kaybetmiş bir papazdır.Varlıklı ailerinin nüfuzları herzamam üzerlerinde etkisi olmuştur ;bu yüzden bol bol ziyaretlerin olduğu farkılı görüşlerin bir araya geldiği bir aile ortamında büyümüştür . Bunu romanında renkli aile tabloları çizerek ortaya koymuştur . Yazar erken yaşlarda vefat etmiştir.Buna rağmane eser sayısı fazlacadır.

ROMAN İNCELEMESİ
Türkçe'ye Aşk ve Gurur diye çevrilen roman bir aşk romanıdır ;hatta en güzel aşk romanları arasındadır.
Tolstoy' un bir sözü var "Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar:. ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir."

İşte Bannet ailesenin hikayesi toprak sahibi olan By Bingyl ve arkadaşı By Darcy 'in taşraya gelmesiyle başlar .Olaylar romanın baş kaharamanı olan Lizzy' in gözünden çoğu kez anlatılır.Bu geliş kızlarının geleceğinin kurtuluşunu varlıklı kocalar bularak kurtarmayı planlayan Bayan Bannet için daha çok önem arz eden bir durumdu.Bayan Bannet 'in bu tutumu çağın kadına yönelik tutumun bir hicviydi.Yazar taşranın özelliklerini By Darcy tarafından göz önüne getirmiştir.
By Darcy: toplumdaki statü farkına ve toplumsal kurallara çok önem veren İngiltere 'nin sayılı zenginleri arasındandı.Taşraya karşı hep eleştirel ve önyargılı olmuştur.Birnevi By Darcy 'in gelişi taşranım toplumsal yapısını ortaya koymak içindir ki bu karakteri
By Bannet ailesi başta olmak üzere, taşrada gururundan ve kibrinden dolayı kimse sevmemiştir.Kitaptaki olaylar çağın toplumsal -aile ilişkileri dışında -ekonmik ve siyasal konularında uzak bir kitaptır.Kitaptaki aileler gelir sıkıntısı olmayan çoğu orta halli ailelerdir.
Aynı zamanda gelirlerin kaynağıda açık belirtilmemiştir.
Eskiden kalma mirasların bol olduğu ve bu mirasalar erkek evlattan başka kimseye geçmeyen kadının birey yerine koymayan kanunların savunduğu miraslardır .Bu durumda kadının tek bir seçeneği kalıyor iyi bir eş bulmak .

Evlilikler ekonomik ve toplumsal statüye göre belirlendiği için AŞK ikinci planda kalan bir duygu ."GURUR"yla toplumun genel geçer kabul ettiği kuralları temsil eden By Darcy Bannet Ailesinin ikici sıradaki kızına aşık olur.Bu aşk gizliden gizliye büyüyen;yalnız okuyucuyla ve aşkı yaşayanlar arasında bir sır.

Bu romanın sürükleyiciliğini artıran en güzel olaydır. Benim üzerimde uyandırdığı duygu bu aşkın hüsranla biteceği .Fakat yazar toplumsal ve ekonomik statüleri yıkmak istercesine bu aşkı evlilikle taçlandırarak bitirmiştir.
Okumanızı en samimi dileklerimle tavsiye ederim .
Sabırla okuduğunuz için teşekür ederim.
356 syf.
·33 günde·Beğendi·Puan vermedi
Klasik ingiliz edebiyatının en önde gelen adlarından biri olan Jane Austen kendi yaşayıp öldüğü ingilteresini romanlarında hep konu edinmiş ve unutulmaz kişiler yaratmıştır. Aşk ve gurur 2. Kitabı olan yazar 1920 yıllarındaki ingilteresini konu edinmiştir. Tek amacı kızlarını zengin birileri ile evlendirmek isteyen bir aile hikayesi. Tatlı bir aşk ve birazda komedi içerir. Aşk uğruna huyunu değiştiren bir genç kızın öyküsü. Jane austenın nefis diyalogları içerir kitab. Aslında yazarın hayat görüşü yansıyor kitabta. Yazarın dediği gibi ;
"-İnsan enerjisiyle İnsan mantığının arasında denge kurulmasını uygar yaşam için zorunludur." klasik ingiliz edebiyatını sewen insanların kesinlikle raflarında bulundurması gereken bir kitap
356 syf.
·Beğendi·7/10
Bu ilk kitap incelemem olacak.Her ne ise.Kitap güzeldi.Cok güzeldi diyerek yalan söylemek istemem.Ama ilk yarım sayfa işkence gibi geldi inanın.Ben pek alışkın değilim bu tarz edebi romanlar okumaya.Cok zaman aldı birbirlerine olan sevgilerini anlamaları.Ama ikisi de birbirine karşı öyle soğuktu ki.İkisinin ana karakterler olduğunu bilmesem ben bile düşünemezdim.Açık konuşmak gerekirse bende tıpkı Elizabeth gibi Darcy'e karşı önyargılıydım.Bununla birlikte Elizabeth'i de sevmemiştim ilk başlarda.Ancak olayların hızlanması ile sıkıntımın giderildiğinden olsa gerek Bayan Bennet'i dahi sevmeye başladım.Ama hala Darcy'nin yengesini sevmiyorum.Kim olsa sevmez zaten.Bir insanın bu kadar açık sözlü olması hiç doğru değil bence.Neyse bir daha okuyacağım tarzda bir kitap değildi ama okumaya değer bir kitaptı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hatice Şentürk

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.