Hediye Lale

Hediye Lale

Çevirmen
8.1/10
7 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
280 syf.
·10/10
Yazar kitabı dört bölüme bölmüş ve girişte Teşkilât-ı Mahsusa hakkında kısa bir bilgi vermiş, girizgah yapmış. Ardından İslam Birliği ve Cihadı mukaddese değinerek Almanların cihad hevesini konu almış. İkinci bölümü direkt Teşkilât-ı Mahsusa'ya detaylı bir şekilde ayırmış. Üçüncü bölümü ise Teşkilât-ı Mahsusa ve faaliyetlerine ayırmış, Trablusgarb ve Bingazi, Mısır Harekatı ve Kuşçubaşı, Irak ve Süleyman Askerî'yi incelemiş. Dördüncü ve son bölümde ise Arap topraklarında Osmanlı politikasını, ayrıyeten Cemal Paşa'nın politikasını incelemiş. Ek olarak da kitabın sonuna kısa bir Kuçşubaşı biyografisi eklemiş.

Kitabın en önemli özelliği yazarın vaktiyle Kuşçubaşı Eşref ile birlikte ropörtaj yapması ve mektuplaşmasından kaynaklanan birinci derece ehemmiyet arz eden malumatları içermesidir.

Bunların dışında yayınevinin kitabı hazırlayış şekli çok absürd olmuş. Çok önemli ve okunması gereken tüm dipnotları (takribi 350 adet kadar) kitabın son sayfasına eklemiş ve adeta kitabı okurken başıyla sonu arasında sizi tavaf etmeye mecbur bırakmış. Ancak her şeye rağmen alanında ''kesinlikle'' okunması gereken kitapların başında gelen bir eser.
280 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Teşkilat-ı Mahsusa hakkında onlarca kitap vardır. O kitaplar bir yana, bu kitap bir yana bence. Tamamiyle gerçek ve kaynakçaları belirten, çevirisi ile sıkılmadan okutan meraklısına baş ucu kitabı. Teşkilat 'ın ne olduğu, hangi bölgeler de ne tür faaliyetler sağladığı, bunların oluşumu ve organize edilişi tek tek 'olabildiğince' bahsetmiş yazar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.