Hedvig Montgomery

Hedvig Montgomery

Yazar
9.2/10
6 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Hedvig Montgomery
Unvan:
Psikolog
Doğum:
Oslo, Norveç, 3 Eylül 1968
Yeni endişelerle karşılaştığınızda moralinizi bozmayın çünkü bu eski endişeleriniz kayboluyor demektir.
Üçüncü tekil şahısta konuştuğunuzda çocuğun kafası karışır. Yabancı bir otoriteye boyun eğmeleri isteniyor gibi gelir onlara. Bir otorite vardır ama göremiyorlardır,duyamıyorlardır; kurallar sanki gökten inmiştir. Anne babalar genellikle sorunlarla yüzleşmek istemediklerinde konuşma anında orada olmamayı tercih ettiklerinde üçüncü tekil şahıs kullanırlar. Sık sık bu yönteme başvurduğunuz takdirde çocukla aranıza mesafe koymuş olursunuz.
“Çocuklar hep kardeşlerine, arkadaşlarına, bakıcılarına, anne babalarına uyum gösterirler. İşbirliği yapmaya isteklidirler,ortamın hep keyifli, herkesin mutlu olmasını arzu ederler.”
“Biz yetişkinlerin uyum için sürekli çaba sarf ettiğini düşünebiliriz ama bu doğru değildir. Sorunlar çocuk işbirliği yapmadığında çıkar ki bu durumda çocuğa yardım etmek biz yetişkinlere düşer.”
Genelde anne ile babanın çocuk yetiştirme konusunda daima fikir birliği içinde olmaları, güçlü bir “biz” duruşu sergilemeleri gerektiğine inanılır. Birbirleriyle uyumlu, birbirlerini seven, her konuda konuşabilen ebeveynlere sahip olmak elbette çocukların faydasınadır. Ancak topyekun bir “ yetişkinler cephesi” kurmanız da gerekmiyor. Anneler de babalar da insandır ve insanlar arasında farklılıklar vardır; bunu bilmek çocuğa yarar sağlar.
204 syf.
·1 günde·Puan vermedi
-Çocuklarınızla bağ kurun.
-Çocuklarınıza yabancılaşmayın.
-Çocuklarınız ne yaparlarsa yapsınlar ebeveynlerinin kendilerini bekleyen güvenli bir liman olduğunu bilmeye ihtiyaç duyarlar.
...

Çocuklar zaman zaman yetişkinlerin dahi baş edemediği bu dünyaya karşı ebeveynlerinden anlaşılmayı, onlara sonsuz güven duymayı ve anne babalarının hata yaptıklarında derhal yüzleşip telafi yoluna giden “ gerçek insanlar “ olmalarını beklerler. Kitapta çocukların bir sorunu varsa gerçekten ilgilenilmesini, üzerine kafa yorulmasını ve içinize sinen bir uzmanla yola devam edilmesi gerektiğini önemle vurguladı. Tavsiye edebileceğim bir kitap.
Bana göreyse iyi ebeveyn olmaktan ziyade iyi ebeveyn olmaya çalışmak mümkün.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hedvig Montgomery
Unvan:
Psikolog
Doğum:
Oslo, Norveç, 3 Eylül 1968

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.