Hemhal Dergisi

Hemhal Dergisi

Dergi
10.0/10
12 Kişi
·
23
Okunma
·
20
Beğeni
·
492
Gösterim
Özgür insan, “hayır” diyebilen insandır. Aynı nehirde ikinci kere yıkanmadığı gibi o nehirden çıkmaya da kendi iradesiyle karşı duran insandır.
Hemhal Dergisi
Sayfa 20 - Hüseyin HAKAN
Gölgemizin dahi dilediği zaman gölge boyunu kısaltıp uzattığı, genişleyip daraldığı açıkken, bizlerin yaşadığı değişim ve hız çağında tedirgin olmamızın ardında henüz bir gölge kadar özgür olamadığımız yatar.
Hemhal Dergisi
Sayfa 21 - Hüseyin HAKAN
Sıklıkla yaptığımız hataların başında, üzerinde konuşmaya değer olan kavramların anlamlarına yönelik değil, daha çok o kavramların eylemlerine yönelik yaptığımız uzun münakaşalar gelir. Bu hata, bizi ilgili kavramın ne olduğunu bilmeden nasıl olduğunu anlamaya iten uzun ve yorucu sürecin başlangıcını ilan eder.
Hemhal Dergisi
Sayfa 20 - Hüseyin HAKAN
Disipline olmak için askerliğin, sürekli kontrol edilmek için kanunların, etik ve ahlâki dairenin dışına çıkmamak için dinlerin, üslubuyla ölmek için de ritüellerin olduğu bir hayatta özgürlüğün kendisi maksimize olmaya mecbur kalır. Ölürken bile bir dizi ritüellerin kontrolü altına alınır ve mensubu olduğumuz dinin istediği biçimde gömülürüz. Bu istek, sıklıkla yatay gömülmek üzerinedir. Oysaki hiçbirimiz “en azından ölürken dikey gömülmek isterim” diyemeyiz. Dersek bile bu isteğimiz bazı kurumlar tarafından reddedilir. Dolayısıyla kendi bedeninin cansız hali üzerinde bile hükmü olmayan bizlerin özgürlüğe dair söyleyeceği şarkı bir hayli noksan kalır.
Hemhal Dergisi
Sayfa 21 - Hüseyin HAKAN
Son telefonun şarjı bittiğinde, son elektrik direği yıkıldığında, son baz istasyonu yok olduğunda, son laptop mavi ekran verdiğinde, güzel insan geriye bırakacağı hiçbir hikayesi olmadığını anlayacak.
Hemhal Dergisi
Sayfa 20 - Zeynel Kaplan
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.