Büşra, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sonuçları düşünürsen özgür olamazsın. Özgürlük,tarihi ve ahlakı unutmaktır. Hiç Nietzsche okudun mu?"

Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan PamukKırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk
Zehra Kırdağ, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Öüm söylediğin kadar boş bir şey değil. Asıl boşluk, özgürlük olmadan yaşamaktır, Darrow. Boşluk; korku, kayıp ve ölüm korkusu tarafından zincire vurulmuş halde yaşamaktır."

Kızıl Yükseliş, Pierce Brown (Sayfa 51 - Eo)Kızıl Yükseliş, Pierce Brown (Sayfa 51 - Eo)

Esaret Bağında Gül Olacağıma Özgürlük Dağında Diken Olurum Daha İyidir..!
-Yılmaz Güney

Memleketsiz, Kör Baykuş'u inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

SPOİLER İÇER(EREBİL)İR

Gel gidelim içelim,
Rey şarabından içelim!
Şimdi içmezsek onu,
Ya ne zaman içelim?

Mavi gündüzsefaları, sisli ve puslu karanlığa ışık tutan bir melek, iki mayısböceği, yaşlı ama çevik bir ihtiyar, majozist bir sis, kendini ararken dağılan, bulduğu koca bir kalabalık imgeler, simgeler. Uyku ile düşün karışımı bir uyanmışlık. Portreleriyle hayat bulan bir kalemdan, bir ceset ki gözleri ardına kadar açık, çürümüşlük ama bir o kadar aydınlık, hayatta ki tüm manalar ona bahşedilmiş, acı çekmenin verdiği özgürlük, bu özgürlüğün getirdiği dinginlik, sevinç. hiçbir şey yeni değil ama artık eski de değil, bir cenaze arabasının arkasında bir adet ruh bir adet bavul ve gittikçe ağırlaşan bir ceset, bedel ağır cepte iki kıran'la bir abbasî, testiler, reyler.. düşler, düşüşler... Bin yıl önce çiniye bir silüet işleyen ressam bin yıl sonra portrede hayat bulduran bir kalemdan. Aynı hisler, aynı yaşanmışlık, tutkular hakim ufacık bedenlere. belki arşa değecek nitelikleri açısından. Ufacık bedenlerin de gölgeleri bir o kadar ufak değerdi yeryüzüne. Karanlık ışığı ancak ışık vazgeçtiğinde döver ama su farklıdır. Su her zaman ateşi yener, bilhassa karanlığı da. Karanlıkta ancak ateş söndüğünde döner. Beyin de düşüncelerin oluşturabildiği kalabalıkları dağıtan afyon. Zihni sadeleştirebilen, yalınlığa kavuşturabilen soylu bir duman. Mutluluk aslında soyut düşünebilmekti. Tüm o sesler dağılınca geriye sadece kalbinin sesi kalır ve onu duyabiliyorsan özgünsün, özgürsün..

Kitaba ilk başladığımda Sadık Hidayet'in ruh halini, düşüncelerini okuyorum zannettim. Çok sevdiği, umutlarının merkezine koyduğu İran'ın düzelmeyeceğini, düzelemeyeceğini eniştesinin katledilişiyle anlamış ve intihar etmişti. O sebepten bu eserde onu bulurum diye ümit etmiştim. Ki çoğu noktada buldum. Kitabın son sayfalarında Bozorg Alevi'nin biyografisinde, Ömer Hayyam'ın Sadık Hidayet'in dünyasında ne denli etkiler, izler taşıdığını görebildim. Kitabın çoğu kısmını ayakta okudum. :) Farkında olmadan saygıdan ayakta okumuşum kitabı. Okuduğum en güzel 5 kitaptan biri bu diyebilirim.

Öğrendiğim bir kaç kelimeyi de sizinle paylaşayım:
Butimar: Denizin kuruyacağını düşünerek hiç su içmeyen kuş.
Gündüzsefası: Yalnızca gündüz açan diğer adıyla kahkahaçiçeği.
Kıran: Eski İran parası
Rey: İran şehri

Kübra E., bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Dünyada en çok kullanılan “aşk” sözcüğü kadar sömürülmüş bir sözcüktür “özgürlük”.

Doğmamış Çocuğa Mektup, Oriana Fallaci (Sayfa 41 - Can Yayınları, 12. Baskı, Çeviri: Pınar Kür)Doğmamış Çocuğa Mektup, Oriana Fallaci (Sayfa 41 - Can Yayınları, 12. Baskı, Çeviri: Pınar Kür)
Habibe, Cesur Yeni Dünya'yı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Artık bir annenizin olmadığını düşünün. Kardeşiniz, çocuklarınız yok. Herkes herkese ait. Bir nevi aidiyet kavramı tarihin tozlu sayfalarında kalmış. Bizler için normal olan şeyler onlar için utanç nedeni. Artık her şey teknolojik. Sevgi, umut ve özgürlük zihinlerden silinmiş. Soma adı verilen ilaçla yaratılan sahte mutluluk ve gençlik, insanları gitgide yapaylaştırıyor.Sınıflar arası uçurumlar yaratılıyor. Hayat o kadar kontrollü ki nefes alınmaz halde. Ama kimse bunun farkında değil zira bebeklikten beri şartlandıkları şey bu.
Tüm bu sistemin dışında gerçek dünya ile bağını koparmayan bir bölge var. Elbette ki dışlanmış.

Aldoux gerçek dünya ile distopyayı harmanlayarak bize sunuyor. Kendi distopyasını yaratan bir ütopya demek çok daha doğru. Bir yanda sahte mutluluklar tadan insanlar madalyonun diğer yüzünde sevgiden yoksun. Peki bu gerçek mutluluk mu ? Tarafını seçmek zor. Kimse farkında değil tabiri caizse korku çağını yansıtıyor sayfalara Aldoux. Teknolojinin bizi getirebileceği en rezil noktayı sanki çok normalmiş gibi veriyor okuyucuya. Sanattan, kitaplardan, müzikten uzak yapay bir dünyayı sunuyor alın bir bakın geleceğinize der gibi.Toplumdan söz ediyor toplum psikolojisinden, mutluluktan, erdemden.
Sayfalar ilerledikçe ürperiyor içiniz. Böyle bir dünyada yaşamak nasıl olurdu diye bir korku alıyor ruhunuzu.
Kendi dünyanızı daha bi sevmeye başlıyorsunuz. Ama bir yandan da bu korkunç çağa sürüklendiğinizi biliyorsunuz itiraf edemeseniz de. İşin enteresan yanı adama daha bir hayran oluyorsunuz o ne müthiş öngörüdür yıllar öncesinden biliyor gelecek yüzyılların dramını.
Eleştirmem gereken noktaya gelirsek 1984'ten sonra beklentimin altında kaldığını söylemeliyim. Biraz karışık bir dille yazıldığını sanıyorum. Kavramlar fazla net değil, bazen konuşmalar da öyle. Yani hala distopyanın ağa babasının 1984 olduğu kanısındayım :) Ama yine de önünde saygıyla eğilirim büyük bir zeka eseri olduğu için. Her şeyden öte distopya olduğu için yeri bende başka.