1000Kitap Logosu
Henry S. Whitehead
Henry S. Whitehead
Henry S. Whitehead

Henry S. Whitehead

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.4
8 Kişi
17
Okunma
0
Beğeni
271
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
New Jersey, ABD, 5 Mart 1882
Ölüm
Florida, ABD, 23 Kasım 1932
Yaşamı
ABD'li korku romanları yazarı. Harvard Üniversitesi'nden mezundur.
Nisle
Tuzak'ı inceledi.
64 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kitap 61 sayfa büyük puntoyla yazılmış ama yazı tipini pek sevmedim. Bir noktadan sonra gözü yoruyor. Alışkın olduğumuzun dışında olduğu için sanırım böyle oldu ama uzaktan bakılınca da göze hoş geliyor aslında. Anlatım birinci tekil şahıs ve çeviride herhangi bir sorun göremedim. Rahatsız eden bir nokta yoktu. Ah bu arka kapak yazıları… Neden böyle en önemli noktaları arka kapağa ulu orta koyarlar ki. Çok elzem olmasa bile ipucu sevmeyen kişiler için bir parça sorun yaratabilir. En azından ilk yarısı için. Bu sebeple arka kapak yazısını spoiler takıntısı olan arkadaşların okumasını tavsiye etmem. Küçücük bir öykü olduğu için Laputa Kitap da bu ve bunun gibi öyküler için “Küçük Karanlık Kitaplar” adı verdiği bir seri oluşturmaya niyetli gibi geldi. Serinin devamının geleceğini düşünmekle birlikle hikayenin içeriğine şöyle kenardan bir değinmek istiyorum. Hikayeyi Bay Canevin’in anlatımıyla okuyoruz. Bay Canevin Connecticut’ta arkadaşı Browne’un sahip olduğu özel bir okulda eğitmenlik yapıyor ve orada yaşıyor. Büyük-büyükannesinden kalma eski bir aynası var odasına astığı ve bu aynadan bir gün bir gölge geçtiğini sanıyor. Tabi bunun mümkün olmadığını düşünerek ve günün de verdiği koşturmaca içinde bu aklından hemen çıkıyor. Olaylar da soğuk bir günde öğrencilerini nispeten daha sıcak olan kendi odasına ders işlemek için davet etmesiyle başlıyor. Konu bakımından ilgi çekici olsa da son kısmını biraz zayıf buldum. Tam doruk noktasına ulaştığınız anda o ihtişamlı dik yamacı görmek için hazır beklerken bir anda koca bir düzlükle karşılaşıyormuşsunuz hissi uyandırdı.
Tuzak
7.4/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Tuğba Sabaz
Tuzak'ı inceledi.
64 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bay Canevin eski arkadaşı Browie'nin Connecticut'daki özel okulunda öğretmenliği kabul eder. Kendin de diğer öğrenciler gibi okulda kalacaktır ve odası için özel eşyalarını getirtmiştir. Bu özel eşyalar arasında Kopenhag yapımı büyük bir aynada bulunmaktaydı. Bir gün aynada bir gölge görür ama bir yansıma olduğunu düşünerek bunu kafasından atar. Öğrencilerden Robert Bay Canevin'i odasında ziyaret eder ve aynı gölgeyi O'da görür. Ertesi gün Robert ortadan kaybolur. Lovercraft'ın kısa korku hikayelerini çok seviyorum. Bu eserde bunlardan biri oldu. Kısa öyküleri ve korku gerilim türünü seviyorsanız bir şans vermenizi öneririm.
Tuzak
7.4/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Osmanay Tuncer
Tuzak'ı inceledi.
64 syf.
·
6/10 puan
Tuzak
Tam olarak kavranamayan bi örgü var.Gergin bi atmosfere de sahip değil.Ana öykü olarak büyülü bi ayna kurgusu olması çok iyi ama eksikleri de fazla.Ayna boyutunda Lovecraft'ın meşhur hayal kurgusuna yine kapılıyorsunuz.
Tuzak
7.4/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Liara
Tuzak'ı inceledi.
64 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
İlginç ayna konulu bir hikayeydi. Okurken hep bir gerilim ya da korku unsuru bekledim istemeden de olsa ama her şey ilginç bir şekilde öyle gerçekçi yazılmış ki,sanki bu hikayeyi bir arkadaşımdan dinliyormuşum gibi hissettim. Sanırım bu düşünceyle kendi kendimi gerdim.
Tuzak
7.4/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE