Herge

Herge

Yazar
9.5/10
69 Kişi
·
97
Okunma
·
6
Beğeni
·
335
Gösterim
Adı:
Herge
Tam adı:
Georges Prosper Remi
Unvan:
Belçikalı Çizer
Doğum:
Brüksel, Belçika, 22 Mayıs 1907
Ölüm:
Brüksel, Belçika, 3 Mart 1983
Georges Prosper Remi veya tanınan adıyla Hergé (22 Mayıs 1907; Brüksel - 3 Mart 1983; Brüksel), Belçikalı çizer. Çizgi roman karakteri Tenten'in yaratıcısıdır.

1920'den başlayarak desinatörlük yapan Georges Rémi, resimlerinde imza olarak isminin başharfleri olan G.R.'yi kullanıyordu. 1924 yılında imzasından sıkılarak harfleri tersine çevirdi, yani "R.G." yaptı. Bu Fransızcada "Erje" diye okunuyordu, yani yazıldığı şekliyle "Hergé". Bundan sonra eserlerinde bu takma ismini kullanmaya başladı ve dünyada bu isimle tanındı.

Özellikle Belçika ve Fransa'da büyük üne sahip olan Tenten, köpeği Milu (beyaz bir terrier) ve arkadaşları bütün dünyada tanınır. Herge tarafından ilki 1929'da çizilen Tenten'in Maceraları (Les Aventures de Tintin) şu ana dek 50 ayrı dile çevrildi ve bu maceralar dünya çapında 200 milyondan fazla baskı yaptı.

UNESCO'nun Index Translationum (Eserleri başka dillere tercüme edilmiş yazarların listesi)'una göre Hergé Fransızcadan diğer dillere en çok eseri tercüme edilmiş yazarlar sıralamasında 9. sırada yer alır. Aynı listede Belçikalı yazarlar arasında Georges Simenon'un arkasından 2. sırada, Fransızca çizgi romancılar sıralamasında da Asterix ve Red Kit (Lucky Luke)'in yazarı René Goscinny'nin arkasından yine 2. sırada yer alır.

Serinin kahramanı, genç bir gazeteci ve gezgin olan Tenten'dir. Tenten'e, köpeği Fındık, Milou, Kaptan Haddock, Profesör Turnusol ve çok sayıda renkli yardımcı karakter eşlik eder. Fakat Georges Rémi Tenten'in 24. macerasında yani 1983'de, 77 yaşında yaşamını yitirir.
Başkasının işine burnunu sokanın başı belaya girer.
(Sildav atasözü)
Herge
Sayfa 6 - İnkılap / casterman
Kaptan Haddock: Huuu! ... Huuu! ... Kolla kendini Trifon, ben bir hayaletiiiiiim! ... Ha-ha-ha! Titre, ey ölümlü, çünkü seni şeytana götüreceğiiiiiim!
Herge
Sayfa 49 - İnkılap / casterman
Tenten: İşe bak, biri evrak çantasını unutmuş... Çevrede kimse de yok! Açsam mı acaba? ... Ola ki sahibinin adresi içindedir. İşte! ... "Nestor Halambique, Vol a Voile sokağı, no.24" İki adım ötede. Suni götüreyim adama.
Köpek Milu: Yapma Tenten! ... Bilirsin, başkasının işine burnunu sokmak sana yaramaz.
Herge
Sayfa 1 - İnkılap / casterman
Kaptan Haddock: Başlarına yıldırım yağasıca hayta hıyarlar! ... Hırt herifler, iş mi bu yaptığınız!
Herge
Sayfa 11 - İnkılap / casterman
Profesör Turnesol: Her şey umduğum gibi giderse radarın kumanda ettiği otomatik sistem, seyir kumandalarını etkileyecek ve füzenin göktaşıyla çarpışmasını engelleyecek. Yoksa...
Kaptan Haddock: Yoksa ne? ...
Profesör Turnesol: Yoksa durum daha da basitleşiyor: Göktaşıyla çarpışıyoruz ve unufak oluyoruz! ...
Herge
Sayfa 14 - inkılap / casterman
Tenten: ... Çabuk kaptan, yardım edelim!
Kaptan Haddock: Tamam! Ha gayret! ... Yalnız, iyileri kötülerden nasıl ayırt edeceğiz?
Tenten: Pis suratlı olanlara saldırın... Başka çare yok!
Kaptan Haddock: Hangisinin suratı daha kötü? ... Bence al birini vur ötekine.
Herge
Sayfa 30 - İnkılap / casterman
Kaptan Haddock: ... Tek bir şey istiyorum, bin lombar adına! Bu konserve edilmiş havanın yerine dünyanın güzel havasını koklamak! ... Bir de pipo içmek... İşte bütün isteğim bu!
Herge
Sayfa 16 - inkılap / casterman
Kaptan Haddock: Bütün hikâyeden çıkardığım tek ders şu: İNSAN ANCAK SEVGİLİ ...
(Ayağı takılır ve yere düşer) ... YAŞLI DÜNYAMIZDA RAHAT EDER!
Herge
Sayfa 62 - inkılap / casterman
Fox Mulder' ın yardımı sağolsun, o hep duyduğum Tenten le tanışma fırsatı buldum. Netten bulduğum 36 sayfaydı. 5 dk mı almadı bitirmem ama muhtemelen eksikti sayfaları.
Neyse ben sevdim bu çizgiromanı. Etkinlik olayına nasıl yansıtırım sorusu da bende muamma.
- SPOILER -

Tenten, Kaptan Hadok ile beraber bir otelde dinlenmektedir. Akşam Kaptan ile satranç oynarken masada uyuyakalır ve rüyasında Çin'de tanıştığı Çang'ı görür. Rüyasında Çang yaralıdır ve yardım istemektedir. Ertesi gün de uzun zaman sonra Çang'tan mektup alır. Mektupta Çang Tenten'i ziyaret edeceğini söylemektedir. Ancak daha sonra Çang'ın bir uçak kazası geçirdiğini gazeteden okur. Rüyasında sağ olduğunu gördüğü için de Tenten Çang'ın yardımına gitmeye ve onu aramaya karar verir. Kaptan Hadok başta karşı çıksa da Tenten'i yalnız bırakmaz. Çang gerçekten de kazadan kurtulmuş ve Yeti'nin esiri olmuştur. Tenten hem karla, hem dağlarla, hem de Yeti ile mücadele ederek arkadaşını kurtaracaktır.

- SPOILER -

Herge'nin Tenten serisindeki en güzel hikayelerinden biri. Kaptan Hadok da yine formunda.
Tenten serisinin ilk ve renklendirilme yapılmayan tek kitabı. Bol bol anti-komünizm propagandası içeren, Tenten'i gazetecilik haricinde her şeyi yaparken ( Arabayı parçalayıp tekrar toparlama, çakıyla ağaç gövdesinden uçak pervanesi yontma vs. ) görebileceğimiz vasat sayılabilecek bir Tenten macerası. Herge'nin hikayeyi kurgularken tek kaynaktan yararlanması da yaptığı başka bir hata.

Ayrıca yayınevinin kitabın adını çarpıtarak " Tenten Sovyetler'de " olarak değil de " Tenten Rusya'da " olarak basmasının nedenini de anlamış değilim.
- SPOILER -

Tenten arkadaşları ile birlikte Ay'a doğru yola çıkar. Bir hata sonucu Dupond ve Dupont da rokettedir. Sorunlara bir de oksijen problemi eklenince Kaptan Hadok isyan bayrağı açarak roketten ayrılır. ( Tabii ki öncesinde küp gibi viski içerek sarhoş olur. ) Tenten'in yardımıyla zor da olsa rokete geri dönen Kaptan hırsını Dupondt'lardan çıkarır. Sonunda Ay'a inmeyi başaran kahramanlarımızı, Ay'da bazı tehlikeler beklemektedir. Bu tehlikeleri atlatmak ve Dünya'ya geri dönmek oldukça zor olacaktır.

- SPOILER -

Hedef Ay kitabının devamı olan kitap çizildiği dönemde henüz Ay'a gidilmediği de göz önüne alınırsa Herge'nin başarılı bir kurgu yaptığı söylenebilir.
- SPOILER -

Profesör Turnösol aldığı davet üzerine Mulensar Şatosu'ndan ayrılır ve Sildavya'ya gider. Hedefi Ay'a gitmek olan Turnösol, bir roket tasarlamıştır ve Ay yolcusu olarak da Kaptan Hadok ve Tenten'i davet eder. Ay macerası için hazırlıklarını tamamlayan Turnösol ve arkadaşları yola çıkmaya hazırdır.

- SPOILER -

Herge'nin bilimkurgu olarak tasarladığı bir Tenten macerası. Devamı niteliğinde Ay'a Ayak Basıldı kitabı ile serinin en güzel ve heyecanlı kitapları arasında.
- SPOILER -

Tenten, Milu ile beraber uyuşturucu kaçakçılarının peşine düşer ve sonunda çetenin liderini yakalar.

- SPOILER -

Herge, bana göre, bu hikayeyi yazarken yapacağı en doğru işlerden birini yaptı ve Kaptan Hadok karakterini yarattı. Genel olarak da hikayenin kurgusunun başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

- KAPTAN HADOK İÇİN SPOILER -

Kaptan, yer aldığı bu ilk macerada alkole düşkünlüğünden dolayı aciz, kendi gemisine bile kaptanlık yapamayan biri olarak tasvir edilmiş. Herge'nin ilerleyen maceralarda bu hatadan vazgeçmesi yerinde bir karar olmuş.

- KAPTAN HADOK İÇİN SPOILER -
- SPOILER -

Tenten bit pazarında Milu ile gezinirken bir gemi maketi görür ve Kaptan Hadok'a hediye olarak alır. Ancak geminin peşinde başkaları da vardır. Geminin adı Teknoynuz'dur ve Kaptan Hadok'un dedelerinden birinindir.Geminin benzerinden 2 tane daha vardır. Gemilerin direklerinden çıkan esrarengiz kağıt parçalarını bir araya getirmeyi başaran Tenten ve Kaptan Hadok kağıtların esrarını çözerler. Kağıtlarda verilen koordinatlara doğru yola çıkmaya karar verirler.

- SPOILER -

Herge hikayeyi iki cilde bölmüş. Devamı niteliğinde olan Kızıl Korsan'ın Hazinesi ile birlikte okunması gerekiyor.
- SPOILER -

Tenten, Kaptan Hadok ile beraber hazineyi bulmak için yola çıkar. Profesör Turnösol de özel tasarlandığı denizaltısını ile kaçak olarak gemiye sokmuştur. ( Kaptan'ın viski şişelerini çıkartarak.) Koordonatların verdiği yeri ve batık gemiyi bulsalar da hazineyi bulamazlar. Hazine yerine bol bol rom şişeleri çıkar. (Kaptan: Yo ho ho, bir de rom şişesi!) Çaresiz olarak geri dönerler. Bir süre sonra açık arttırma ile Mulensar Şatosu'nun satıldığını öğrenirler. Paraları olmadığı için şatoya alamayacaklarını düşünürken Profesör Turnösol yardımlarına yetişir. Profesör, denizaltının haklarını sattığı için parası vardır ve şatoyu alırlar. Hikayenin sonunda da bir sürpriz Tenten ve Kaptan'ı beklemektedir.

- SPOILER -

Teknoynuz'un Esrarı kitabının devamı niteliğinde olan kitapta, Profesör Turnösol karakteri ilk defa yer alıyor.
En heyecanlı maceralardan biridir bu. Gerçekten de Tenten kitaplarının çocukların bilinçaltına yararlı mesajlar verdiğini düşünüyorum (yalnız Kongo macerası biraz eleştiri alıyor, gelenekselleşmiş ırkçı kalıplardan esintiler taşıdığı için, çocuğa eleştirel bakması için yardımcı olmak kaydıyla yine de okutulmasında sakınca görmüyorum).

Tenten'in iyi örnek olduğu noktalara şunları örnek verebilirim: Bağımsız düşünme ve karar verme konusundaki hassasiyeti, bulunduğu durum ve muhattap olduğu insan kim olursa olsun doğru söylemekten ve davranmaktan (kendi olmaktan) taviz vermemesi, hoşgörüsü, fedakarlığı, özsaygısı...
Tenten'in tüm maceralarında olduğu gibi, bu ciltte de kahramanımızın heyecanlı yolculuğuna eşlik ederken, yaşamın önümüze çıkardığı zorlukları "dram"a mı, yoksa "macera"ya mı çevireceğimizin (her zaman olmasa da) çoğu zaman kendi tutumumuz, duruşumuz ve bakış açımızla yakından ilgili olduğunu özümsüyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Herge
Tam adı:
Georges Prosper Remi
Unvan:
Belçikalı Çizer
Doğum:
Brüksel, Belçika, 22 Mayıs 1907
Ölüm:
Brüksel, Belçika, 3 Mart 1983
Georges Prosper Remi veya tanınan adıyla Hergé (22 Mayıs 1907; Brüksel - 3 Mart 1983; Brüksel), Belçikalı çizer. Çizgi roman karakteri Tenten'in yaratıcısıdır.

1920'den başlayarak desinatörlük yapan Georges Rémi, resimlerinde imza olarak isminin başharfleri olan G.R.'yi kullanıyordu. 1924 yılında imzasından sıkılarak harfleri tersine çevirdi, yani "R.G." yaptı. Bu Fransızcada "Erje" diye okunuyordu, yani yazıldığı şekliyle "Hergé". Bundan sonra eserlerinde bu takma ismini kullanmaya başladı ve dünyada bu isimle tanındı.

Özellikle Belçika ve Fransa'da büyük üne sahip olan Tenten, köpeği Milu (beyaz bir terrier) ve arkadaşları bütün dünyada tanınır. Herge tarafından ilki 1929'da çizilen Tenten'in Maceraları (Les Aventures de Tintin) şu ana dek 50 ayrı dile çevrildi ve bu maceralar dünya çapında 200 milyondan fazla baskı yaptı.

UNESCO'nun Index Translationum (Eserleri başka dillere tercüme edilmiş yazarların listesi)'una göre Hergé Fransızcadan diğer dillere en çok eseri tercüme edilmiş yazarlar sıralamasında 9. sırada yer alır. Aynı listede Belçikalı yazarlar arasında Georges Simenon'un arkasından 2. sırada, Fransızca çizgi romancılar sıralamasında da Asterix ve Red Kit (Lucky Luke)'in yazarı René Goscinny'nin arkasından yine 2. sırada yer alır.

Serinin kahramanı, genç bir gazeteci ve gezgin olan Tenten'dir. Tenten'e, köpeği Fındık, Milou, Kaptan Haddock, Profesör Turnusol ve çok sayıda renkli yardımcı karakter eşlik eder. Fakat Georges Rémi Tenten'in 24. macerasında yani 1983'de, 77 yaşında yaşamını yitirir.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 97 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.