Hernan Ronsino

Hernan Ronsino

Yazar
5.1/10
23 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
57
Gösterim
Adı:
Hernan Ronsino
Tam adı:
Hernán Ronsino
Unvan:
Akademisyen, Yazar, Sosyolog
Doğum:
Chivilcoy, Arjantin, 1975
80 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Tek bir olay dört farklı zaman dilimi, dört farklı kişinin anlatımıyla yazılırsa.. Sakin bir kasabada, sıradan olan hayatlarının bir anlık değişimine tanık ediyor bizi yazar Hernan Ronsino.
.
Sanki tüm olacakları bir perdenin arkasından izliyoruz.Kısacık, tadı damakta kalıcı.
.
Kesişen hayatlarına inat farklı yönlere bakan karakterleri yansıtmasıyla Cüneyt Çomoğlu’na ait kapak tasarımını, okuduğum diğer çalışmalarında olduğu gibi bu eserde de Seda Ersavcı çevirisini (ki bence çevirmenlerin de seçimleri oldukça önemli!) çok sevdim..
80 syf.
·Puan vermedi
Bolca devrik cümle, kötü çeviri, kurgusuz kurgu, elde sıfırın olduğu bolca vakit kaybı...
Çok daha keyifli bir kitap bekliyordum büyük heyecan ile almıştım ama oluyor ara ara böyle oluyor....
75 syf.
·3 günde·Beğendi·1/10
Arkasındaki özeti okurken büyük beklenti içinde aldığım bu kitabı okurken hayal kırıklığı yaşamadan edemedim. Kitabı bitirdiğim halde kitabın ne anlattığı hakkında en ufak bir fikrim yok. Kitabın arka kapağına aldanıp almayın, Vasatın altında bir kitap.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Raydan çıkan trenler
Hernàn ronsino
Latin Amerika edebiyatının yazarlarından Hernán Ronsino, ‘Raydan Çıkan Trenler’de Arjantin’in nerdeyse terk edilmiş bir kasabasında geçen kısa ama doyurucu bir hikâye anlatıyor. Dört bölüm,dört anlatıcı,dört farklı zaman
İlk hikaye İsmi verilmeyen bir Arjantin kasabasındayız. Ekim, 1973 kasabanın berberi Valdemann... Anlattığı pek bir şey yok aslında,babası,yanında çalışan kadın ,kasabaya gelen filmler,müşteriler ve trenler..
Valdemann’ın 1974 yılında başlattığı hikâye örgüsü Bicho Souza’nın 1984, Miguelito Barrios’un 1966 ve Ramón Folcada’nın 1959 yılından yaptıkları anlatılarla karışıp kaynaştığında çok seneler önce yaşanmış olayların izini süren bir hikâyenin içinde olduğumuzu anlıyoruz. Anlayana kadar elli sayfa geçiyor ve kitap sadece yetmiş beş sayfadan ibaret.
Fakat kısacık kitapta yazarın becerisi ve Arjantin kasabalarında sürüp giden yaşamın tekdüzeliğinden hükümetin ölüm mangalarının suikastlerine, romantizmden şehvete, dostluklardan ihanete kadar pek çok farklı temayı sert, gizemli ve gerilimli bir hikâyede birleştiriyor. Cia ajanları,sol suikastciler,peron yanlıları hepsinin ötesinde buenas aires li güzelin kasabaya gelmesiyle dostlukların ihanete ve cinayete gidişatını dört farklı zamanda,dört farklı anlatıcıdan okuyoruz.
Kitaptan bir alıntı ile örneklendireyim,ilk bölümden berber
Valdemann dan
"dükkânı kapatıyor ve trenleri hayal etmeye başlıyor Vardemann. “Raydan çıkan trenleri hayal etmeye. Devrilmeden önce bir o yana bir bu yana sallanıyorlar. Rayları parçalıyorlar. Kıvılcımlar saçıyorlar. Ve sonra, durmalarından hemen önce o, tiz mi tiz, ses geliyor. İnsanın dişlerini sızlatıyor. İnsanı sarsıyor. Tıpkı usturanın ense bölgesine vurulduğu ve başınızdan soğuk terler boşaldığı an gibi… Ürperti diyorlar buna.”
Bol metaforlu beklentiyi arka kapağa kanarak yüksek tutmassanız eğer okunası bir latin amerika arjantin romanı
Farklı bir kitap okumak isteyen edebiyat severlere tavsiye ederim.
Keyifli okumalar
Dostlukla

Gürbüz DENİZ
80 syf.
·6/10
Zaman atlamalı çok katmanlı bu kısacık roman 4 kişinin gözünden 4 farklı bölümde tek bir nesneye bağlanarak anlatılıyor. Bunu layığı ile herkesin anlayacağı şekilde yapabilmek zor tabii ki. Zira yapamamış yazar. Her şey havada kalıyor. Durum hikayesi de değil, kitabın sonunda bir yere bağlandığını cümlelerden anlıyorsunuz ama konuyu anlamıyorsunuz. Şahsen ben ne alaka şimdi diyerek bitirdim. Yazım tarz olarak hoş, okutuyor kendisini. Ancak her hikaye birbirleri ile bağlanacağı sırada bir sorun ile karşılaşıyorsunuz. Bu raydan çıkan tren, gerçekten raydan çıktı mı, trenle bu olayların bağlantısı nedir çözemedim. Metafor varsa da anlamadım.
Yazarın yapmak istediği kurguyu beğensem de gerçekleşmemiş gibi bir hava oluşturdu bende.
75 syf.
Arka kapak beklentinizi yükseltip hayal kırıklığınızı arttırmaktan başka bir işe yaramıyor. Çünkü orada yazılanları uzun bir süre bulamıyorsunuz. Kitap benim için 50. sayfadan sonra anlam kazanmaya başladı, zaten 75 sayfadan ibaretti. Sonunda olayı anlayınca "Ha, tamam." dedim. Ama kurgu açısından benzerlerinden ayıracak bir özelliği olmayan bir kitaptı. Kitabın pozitif yanları kolay okunması ve dizi izlermiş gibi sahneleri gözünüzde canlandırabilmeniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hernan Ronsino
Tam adı:
Hernán Ronsino
Unvan:
Akademisyen, Yazar, Sosyolog
Doğum:
Chivilcoy, Arjantin, 1975

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.