Hicran Karatay

Hicran Karatay

Editör
7.9/10
54 Kişi
·
236
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Z.
Z. Gücünü Yalnızlığından Alanlar / Mucize Kalbin Kadar Yakın'ı inceledi.
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Beklentimin çok üstünde olan bir kitaptı.Kitap genel itibariyle okuyunca doğrudan 2.tekil kişi olarak yazılmış.Okuduğum ilk kişisel gelişim kitabı olmasına rağmen çok severek okudum.İnsanların yaşanılan olaylara nasıl tepki vermesi gerektiği,kendini o konularda nasıl değiştirmesi gerektiği anlatılıyor.Kitabı okurken kendinizde değiştirmeniz gereken özelliklerin olduğunu bile düşünebilirsiniz.İyi okumalar
Ori
Ori Gücünü Yalnızlığından Alanlar / Mucize Kalbin Kadar Yakın'ı inceledi.
144 syf.
Var mıdır insanlıktan umudunu kesip kendine sığınanlar, kendini güvenli olan yalnızlık kalesine hapsedenler? Kimseye ihtiyacının olmadığını düşünüp kendi kendine yetenler. Ve kendi kendisinin her şeyi olamaya mecbur kalanlar... Bu kitap size.
(ne çok kendi sözcüğü kullandım neyse sözümün özünü anladınız)
Ama bu kitap yalnızca onlara hitap etmiyor. Bu kitap sadece yalnızlıkseverlerin değil, kendisini güçlü hisseden herkesin kör noktalardan birini aydınlatıyor.

Kitabın sizde oluşturacağı ilk farkındalık, siz güçlüyseniz  çevrenizdeki insanların sizi nasıl algıladığı. Spoiler vermeyeyim ama yazarın haklılığını kendi hayatımla sağlamasını yaparak ve üzülerek gördüm. Onun dışında fark etmediğimiz, yeteri kadar önem göstermediğimiz (belki de tam olarak bilmediğimiz) duygusal şiddetin size getirilerini göreceksiniz.

Bir düşünün, sizi bu gününüzde güçlü kılan gerçekten özünüzde güçlü oluşunuz mu yoksa buna mecbur bırakılışınız mı?  Yardıma ihtiyacınız varken ve bunu dile getirmenize rağmen göz ardı edilmiş olabilirsiniz(gerek çocukken gerekse şu yetişkin halinizde). Belki de tam bu korkuyla yardım istemekten çekinmişsinizdir. Kendi kendinizin her şeyi olmaya mecbur kalmış(ya da mecbur bırakılmışsınızdır). Siz hazır olduğunuzda kitap sizinle dertleşircesine terapi sunuyor.

Bu kitabı bana öneren insana sayısız kez teşekkür etmek istiyorum. Gelecekte dönüşeceğim insandan beni kurtardığın için ne kadar teşekkür etsem az çünkü.
Leman Kerimli
Leman Kerimli Gücünü Yalnızlığından Alanlar / Mucize Kalbin Kadar Yakın'ı inceledi.
144 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Gücünü Yanlızlığından Alanlar
5/5
Kitapın ismi ve içindeki bir cümle dikkatimi çekince hemen aldım. Kişisel gelişim kitapları bazen insanı yorarken, bu kitapı aksine okumak isteğim her sayfada artdı ve beni hiç yormadı. Zaman zaman kitapta anlatılan konuları kendimle bağlaştırdım, kendimi buldum ve yeni bilgiler öğrendim.
Hayatta her kes bir karakteri sahiptir. Kimi her şeyi hayatta yanlız başına yapmaktan kaçarken kimiside her şeyi kendi üstlenir. Bizimde kitapta karşılaştığımız “güçlü ol sürücüsü”nü yöneten insanlar. Her birimiz aslında doğru gördüğümüz biz kendimize yeteriz kavramını psikolog Selin hanım daha derinine inerek okuyucuya açmış. Her kes bu hayatta bir amaç için dünyaya gözünü açar ve bir başka kişinin tamamlanan puzzle”nın kaybolmuş parçasıdır. Tamda “güçlü ol sürücüsü” sahiplenmiş insanlar ördükleri duvarlar yüzünden çok fazla şeyi fark edemezler. Aslında farkında olmasakta her şeyin temeli çocukluğumuzda yatar. Biz insanlar büyüdükce bu eksik yanlarımızı görüp, bunun için psikolog”a danışıp, yardım almaktan çekinmemeliyiz. Ben hep insanların bu yönde kendilerinden kaçmasına çok kızanlardanım. Çünkü ne kadar her kes “BEN GÜÇLÜYÜM” kılıfına bürünsede, mutlaka derinliklerde bir kara kutu saklıdır ve bu konuda uzman yardımı alıp, özgürlüğe kavuşmak sadece mutluluktur.
En önemlisiyse, kitapta dediği gibi “Bakış açın değişmezse, sende değişmezsin”
O yüzden ilk önce bakış açını incele ve kendine bir şans tanıyıp, doğru bildiklerini gözden geçirip bir bak. Korkma, her kes mükemmel değildir ve buna rağmen emin ol ki,
“Mucize kalbin kadar yakın”!!
Aşırı tavsiye ediyorum kitapı!
Okuyun ve bir daha “güçlü ol sürücüsünü” hayatınızda uygulama biçimini gözden geçirin.
Kitapla kalın!
Rabia
Rabia Kalbinin Sesini Aç / İçindeki Gücü Keşfet'i inceledi.
112 syf.
·8/10 puan
Bu hayatta neyi istemediğimizi çok iyi bilirken, neden neyi istediğimizi yada istediğimiz şey içim adım atmak isteyip istemediğimizi bilemiyoruz. Gerçekten amaca ulaşmak isteyen kişi adım atar ve ulaşır. Ama önemli olan o adımı atıp karşına çıkacak değişikliklere göğüs germeye hazır olmaktır. Ben bu kitabı bitirdikten sonra kendimde neyin eksik olduğunu fark ettim. İstediğim çok şey var ama attığım adımla hayatımın değişmesinden korkuyorum. Ayrıca olumsuz düşünceler o kadar hakim ki kafamda olumlu düşüncem yok denecek kadar az! Kısacası kalbinizin sesini dinleyip o adımı atmalısınız. Tavsiye ederim okunmalı.
Osman Dereli
Osman Dereli Gücünü Yalnızlığından Alanlar / Mucize Kalbin Kadar Yakın'ı inceledi.
144 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Dünyaya yapacağın en büyük iyilik öncelikle kendini sevmen. Psikoloji olarak kendim neredeyim, neler eksik, nelerden vazgeçmem lazım gibi bir çok şey. Bu kitap beni belki de değiştirecek bir adım oldu. Tavsiye ederim herkese.
Binnur Altay
Binnur Altay Gücünü Yalnızlığından Alanlar / Mucize Kalbin Kadar Yakın'ı inceledi.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kendime, çevremdeki kişilere farklı bir bakış açısıyla bakma fırsatı buldum. Şaşırdığım, çokça ders aldığım, kendimi tebrik ettiğim anlar oldu. Bilmiyorum, okuduğum dönemle mi alakalı ancak beni sarstı diyebilirim. Bir arkadaşımla sohbet ediyormuş, bir el omzumda beni destekliyor gibi hissettiğim bir kitap oldu. Hayatınıza bir şeyler katmak, başka gözle kendinizi değerlendirmek, en önemlisi ise bazı duyguları yaşarken yalnız olmadığınızı  fark etmek isterseniz, mutlaka okuyun derim.
Mehtap CANDAN
Mehtap CANDAN Kalbinin Sesini Aç / İçindeki Gücü Keşfet'i inceledi.
112 syf.
İçerisinde aile diziliminden anekdotların olduğu, şuanda hissettiğimiz şeylerin aslında atalarımızdan bize aktarılan kodların hayatımızı ne denli etkilediğini dair okurken lezzet aldığınız güzel bir eser olmuş.
MURAT AYDIN
MURAT AYDIN Gücünü Yalnızlığından Alanlar / Mucize Kalbin Kadar Yakın'ı inceledi.
144 syf.
·4 günde·7/10 puan
Kişisel Gelişim kitaplarına çok mesafeli olmayan bir okurum ancak Kişisel Gelişim kitaplarının pek faydalı, anlamlı ve okunmaya değer olmadığını düşünen pek çok okurun var olduğunu gerek sosyal medyadaki kitap platformlarından gerekse yakın çevremden biliyorum. Bu çekinceyi çok doğru bulmadığım için, bu kitap hakkındaki değerlendirmemde objektif olmaya çalışacağım.

Kitap genel itibariyle okuyucuya doğrudan ikinci tekil şahıs olarak hitap eden bir mektup tarzında yazılmış. Bu benzer kitaplarda ve sosyal mecralarda oldukça sık rastlanan bir tercih.

Kitapta yer yer çok dikkat çekici, etkileyici, "evet bu yazılan bende var olduğunu hissettiğim ancak adını koyamadığım bir şey" dedirten güzel bölümler var. Ancak kendinizi sorgulamak, iç dünyanızı açmak konusunda çok istekli değilseniz sıkılma ihtimaliniz de mevcut.

Kitapta yer alan başlıca konuları şu şekilde sıralamak mümkün:
- Güçlü olmak, güçlü görünmek, güçlü kalmak adına kişinin kendi özünden uzaklaşması ve kendini gerçekleştirememesi,
- Canlıların yaratılış itibariyle birbirine muhtaç olduğu,
- Vermenin ve almanın; ölçülü ve dengeli, makul ve doğal olmasının gerekliliği,
- Duygusal şiddet belirtileri,
- Performans insanı ve yaşamsal insan,
- Sevginin, aidiyetin, empatinin, ruh ve beden sağlığının önemi.

Aşağıda yer verdiğim alıntılar dışında, kitapta en çok ilgimi çeken bölüm; duygusal şiddetin 30 belirtisi. Günümüz insanı olarak her birimizin bu listede yer alan şiddet türlerinden çoğuna birey, çalışan, vatandaş, anne-baba, çocuk, arkadaş, eş, vb... olarak bir şekilde az ya da çok maruz kalmış ya da kalmakta olduğunu düşünüyorum.

Genel itibariyle olumlu yönlendirmelerde bulunan, okunmaya değer bir kitap. Ancak şunu ifade etmeliyim ki; ne bu kitap ne de bir başkası siz istemedikçe, siz karar vermedikçe, siz gayret göstermedikçe, siz devam etmedikçe hayatınızı değiştirme potansiyeline sahip değil. Kitapta bu durum "Bakış açın değişirse hayatın değişmeye başlar." şeklinde oldukça güzel ifade edilmiş. Bunu tersten de okuyabiliriz: "İnsan eğer hayatında bir şeylerin değişmesini istiyorsa, bakış açını değiştirmeli".

İlgi duyanlar için aşağıda sıraladığım alıntılar zannediyorum ki kitap hakkında daha fazla fikir verecektir. Keyifli okumalar diliyorum.
***********************************
"Empati, şiddete galip gelen en güçlü silahtır. Kenarda durur ve dünyayı kurtarmak için günün birinde hepimizin onu kullanacağı anı bekler."
***
"Mutlu olmak ve mutlu etmek için akıl yeterli bir güç değildir. Sevgisiz bir akıl tehlikeli olabilir ve işkence makinaları icat edebilir (Nazi Almanya'sında işkence makinaları geliştiren mühendisler gibi), doğayı yıkarak binalar diker."
***
"Bir tek kendi ışığınla, dünyayı aydınlık gör(e)mezsin."
***
"Hayatta şiddet var diyebilir ve insanlara yine de yardım etmeye devam edebilirsin. Demek istediğim şiddeti onaylaman değil, gerçekleştiğini kabul etmen ama yine (de) değer yargılarına uygun davranmaya devam etmen."
***
"Eğer insan kötü bir şey seçiyorsa, onu yapmadığında daha kötü bir şey olacağına inanmasındandır."
***
"Koskocaman gülümsemelisin. Gülümseme bir insanın kalbinden diğerine ulaşmaktır. Bir olduğumuzu hissettirdiği için güzeldir. Yaşam enerjisi yayar, hayatın yükünü azaltır."
***
"İnsan seçerken önce merhamet, vefa, güven sonra diğer kriterler gelmeli."
***
"Ait hissettiğin yer dünyanın en güzel yeridir. Sahip olmadıklarına değil, olduklarına odaklan. Alanını koru. Sınırlarını çiz. Tek işte iyi olmaya çalış. Ve hayatını bu şekilde bir düzene oturtup bu düzenin tekrar tekrar içinde kal. Aynı şeyleri yapsan da kalpten yaparsan aynı gelmeyecektir. Gitgide derinleşecektir."
@kitap_nevin
@kitap_nevin Kalbinin Sesini Aç / İçindeki Gücü Keşfet'i inceledi.
112 syf.
·Puan vermedi
Kitap Yorumum ;
.
.
Kendi iç sesimizi unutmamak için iç sesimizi doğru anlamak ve onu duymak gereklidir. Egomuz gün içinde konuşur bizimle. ''Onun yaptıklarını unutma, sen yapamazsın, boşuna hayal kurma, sakın gitme, sakın arama'' .... derde der ... Orjinal parçanı , bakış açılarını bulmak ve kalbinin sesini daha fazla duymak için ise içindeki çocuğu konuşturmaya başlamak lazımdır. O olsa ne yapmak isterdi deyip sorun kendinize. Bir şeyi sevdi mi sevmedi mi onun gözlerinden bakın. Dış kaynaklardan gelen sese kapatın kulaklarınızı. O ne der bu ne der , düşünmeyip içinizde ki çocuğa yönelin ve onun isteklerine... Kendinize uyanıp , kalbinizin sesine kulak verebilmeniz dileğiyle ☄

DOKUZ YAYINLARI
@serbestgezenpsikolog
Hülya Sevil Tabak
Hülya Sevil Tabak Gücünü Yalnızlığından Alanlar / Mucize Kalbin Kadar Yakın'ı inceledi.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir kitap.
Hangimiz çocukluğumuzdan bu yana bize dayatılan kalıplarla karşı karşıya kalıp, bazen zorunlu olduğumuzdan bazen hayır diyemediğimizden zaman zaman istemediğimiz hayatlar yaşamadık ki. Yalnızlığımıza çekilip, güçlü olmaya çalışmadık mı? Kurtulmak için debelenmedik mi o yaşamın içinde? Bu kitapta yalnız olmadığınızı hissediyorsunuz elinizden tutup keşkelerle dolu bir yaşamdan özlediğiniz o cennete yolculuğa çıkarıyor sizi yazar. Yola adım attığınız an da değişmeye başlıyorsunuz. Şimdiye dek fark etmediğiniz keşiflere çıkıyorsunuz. Farkına bile varmadığınız derinlerleki duygularınızı keşfedip benliğinizden ne kadar uzakta olduğunuzu anlıyorsunuz.Kurduğu bağlantılarla yaktığı ışıkla özünüzü ve evrenin o muhteşem akışıyla özdeşleşmenin hayranlığını keşfediyorsunuz.
Gücünüzü yalnızlığınızdan değil, nelerden alacağınızın kitabı bu.
Umarım bir çok kişiye dokunur sihirli bir değnek gibi...
Ve suya düşen bir damlanın halkaları gibi yayılır mutluluk...
Mutlu birey, mutlu aile,
mutlu ülke, mutlu dünya...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 236 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 56 okur okuyacak.