Hidayet Duyar

Hidayet Duyar

YazarDerleyenÇevirmen
8.1/10
17 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
62
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
222 syf.
·3 günde·Puan vermedi
“Bu kitabı, hakikati bulma endişesiyle yanıp tutuşan vicdanlar ve hayatın sonu ile ilgili konuları seven insanlar zevkle okuyabilirler” diye yazarın önsözüyle başlayan eser “Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?” sorularını başkarakter Ahmed Râci tarafından sorarak hayatın manasını, sonunu ve ondan sonrasını arama ve anlamaya çalışıyor. Râci’nin, Aynalı Baba sohbetlerinde hayallere dalarak ülkeler gezip türlü ilginç olayları yaşaması ve aralarda paylaşılan şiirler okuyucunun merak ve ilgisini güçlü tutuyor.
Türk edebiyatının pek bilinmeyen şaheserlerinden. Herkesin kaldırabileceği veya anlayabileceği türden değil. Büyüsüne ve sizi alıp başka diyarlara götüren mistizmine kapılmamak elde değil. Okurken adeta kulaklarınızda ney sesini hissediyorsunuz.
222 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Şarap misali bekledikçe güzelleşen bir kitapla karşı karşıyasınız. Okuyup araştırmanıza rağmen içinizdeki boşluğu dolduramıyorsanız, tasavvufa ilgi duyuyorsanız ya da duymaya başladıysanız tabii ki temel terimleri bilmek şartı ile (vahdet, insan-ı kamil, birlik, teklik vs) ilginizi çekecek bir kitap. Bekledikçe güzelleşen dedim çünkü hikayeleri ilk okuduğunuzda basit hikayelermiş gibi görünse de üzerine düşündükçe yeni anlamlar çıkarıyorsunuz. Osmanlı dağılma döneminde yazılmış bir eser olması ve günümüzde de benzer sıkıntılar yaşanması sebebiyle hikayelerle ve baş karakterle empati kurmakta hiç zorlanmıyorsunuz. En çok etkilendiğim konu şuydu: Yakın zamanda Irvin Yalom'un Spinoza Problemi kitabını okumuştum. Spinoza tüm dinleri reddeden aklı ve mantığı savunan bir felsefecidir. Tanrı'yı doğa olarak tanımlar. Hahamlar tarafından cherem edildikten sonra hayatını küçük bir odada çok az bir para ve yiyecek ile insan olmadan, nefsi ihtiyaçları asgari düzeye indirerek doğayı yani Tanrı' yı anlamaya çalışmıştır. Vaktini onu düşünerek geçirmiş ve eserlerini öyle yazmıştır. A'mak-ı Hayal'de ise Allah inancı uğrunda benliğinden ve her şeyden vazgeçmek temel inançtır. Spinoza aklıyla, Filibeli Ahmed Hilmi ise kalbi ve inancıyla aslında aynı noktaya varmışlardır. Bu iki kitabı arka arkaya okumak benim için çok güzel bir rastlantı oldu. Tavsiye ederim, okuyacaklar şimdiden keyifli okumalar dilerim :)
222 syf.
"BELKİ VARSIN, BELKİ YOKSUN..."

https://www.youtube.com/watch?v=4nvigoF4mTg

Acayip bir kitap bu. Tıpkı hayat gibi... Bazı yerlerinde hiçbir şey anlamıyorsunuz, öylece bakakalıyorsunuz. Apışıp kaldığımız anlara benziyor bazı bölümler. Tekrar tekrar okumak durumunda kalıyorsunuz kimi zaman, bu yönüyle de hayattan ayrılıyor tabii. Henüz "geriye sarma" tuşunu icat edemedik hayat söz konusu olduğunda. Kah güldürüyor, kah hüzünlendiriyor, kah tokadı çakar gibi ayıktırıyor okuyucusunu... Fantastik bir didaktizmle yoğrulmuş bir serüven Raci'nin Aynalı Baba ile maceraları.

İncelemenin başında da söyledik ya, "belki varsın belki yoksun" diye. Kitap boyunca böylesi ikilemlerle hemhal oluyoruz okurken. Var olduğumuzu düşünürken yokluğumuza, yok olduğumuza ikna olmuşken varlıkla bezendiğimize şahit olup, nihayetinde varlık ile yokluğun birbirinden ayrılmaz, "bir olan iki" olduklarına kanaat getiriyoruz. Hürmüz ile Ehrimen savaşırken taraf tutuyor, savaşın sonucunu beklerken aslında sonucun, ezelden beridir kurulu olan o düzende mevcut olduğunu idrak ediyoruz. Elif mi noktadan, nokta mı Elif'ten çıkmış, yoksa bu da "bir olan iki"ye bir örnek mi, bunun sorgulamasına düşüyoruz. Başımıza gelen, sebebini idrak edemediğimiz şeylerin at sidiğinden hallice olduğuna, kendi kendimize gülerek hak veriyoruz.

"Raci'nin Hatıraları" isimli ilk kitap, dokuz günden oluşmakta. Raci ile Aynalı Baba, kahve içip alemden aleme dalarlar (bu alemler arası geçişe sebep maddenin, kahve değil macun olduğu, sonrasında bunun değiştirildiği yazıyor (İş Bankası Yayınları baskısı)), ikinci kitap ise "Manisa Tımarhanesi"ni konu alır. Bu kısımda bir takım delilerin halleri irdelenir. Minik bir SPOILER verecek olursak, Aynalı ile Raci'nin yollarının tekrar kesişmesiyle üçüncü kısım olan "Yeni Hayaller Dizisi" ortaya çıkar. Bu kısım da beş "seyran"dan oluşur. "Amak-ı Hayal'e Ek" kısmında ise serüvenin nihayeti sayılabilecek kısımlar aktarılır.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap tüm ülkelerde çevirisi yapılmış yani şunu net birşekilde diyeyim ki yapılmak için yapılmış çeviriler değil bunlar derinlemesine harfi harfi öz çeviriler ülkemizde Ali Haydar Taner muhteşem çevirisi ile bizlere ulaşmış durumda olan kitap .
Şimdi bu kitap
: millet olma bilincini
:devlet yapısı
:eğitimin hayatımızda önemi
:yaşanabilir hayat nedir
Saysız örnekleri sıraladığınız öğretileri olan bir kitap. Ya kitap diyor ki yaptığınız iyilik hareketini küçümsemeyin siz ne iş ile ilgileniyor iseniz onun hakkında milletime vatanıma ne katarım bunu hayal edin ve uygulayın diyor.
Benim yapmam ile ne değişir ki demeyin zifiri karanlığı güzel süslü edebiyat cümleleri ile tarif edip birde oraya büyük büyük taşlar atarak kendimizi aklayamayızı söylüyor. Bu kitap sorunun evrensel olduğunu bunları bunları yapar isek bu sonuçları doğrur biz bunu yaptık devayı bulduk dercesi bir eda ile bizlere ilaç dolabının yerini göteriyor. Kısacası bu kitap 7 den 70 e dersem abartmış olmam kütüphanemiz de bulunması gerekli bir kitap. Bu bir meşale bir tohum kitabın vermek istediği öğretiler çok açık ve çarpıcı
Muhakkak tavsiye ediyorum edinmenizi...
Neden ha neden neden kimse okumadı hediye etmek isteyen varsa etmesin biliyorum etmek istersiniz başka kitaplar var aklımda bunu pdf de buluruz ne diyeyim ben size koskoca site kimse mi okumadı arkadaş yahu hacı seydaoğlu beni başkan yaptırmadınız burda böyle oldu feyâ sübhanallah

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.