Horst Blanck

Horst Blanck

Yazar
9.3/10
4 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
65
Gösterim
Adı:
Horst Blanck
Unvan:
Arkeolog
Doğum:
14 Kasım 1936
Ölüm:
31 Mart 2010
Yunan şehir evleri ne sebze meyve bahçesine ne de süs bahçesine sahipti. İç avlularında her hangi bir ağaç veya bitkinin varlığına işaret eden ipucu yoktur. Yazılı kaynaklarda sözü edilen bahçeler (kepoi), şehir yerleşimi­ nin dışında bireysel topraklar ya da köy evleri bölgesinde bulunuyordu.
Erkekler genelde ailenin geçimini rahatça sağlayabilecek ekonomik bir da­yanağa kavuştukları otuz yaşında evliliğe adım atmaktay­dılar. Halbuki, kızların evlenme yaşı ise, on altı ile on sekiz arasındaydı, hatta genelde daha erken yaşta evlendikle­ri de sık görülürdü. Kızların erken yaşta evlendirilmeleri­nin nedeni ise, Yunan erkeğinin büyük önem verdiği beka­retin garantili olmasıydı.
Esasında erkeğin sadece ayrılığı ilan etmesi yeterliydi. Kadın ise, boşanmak istediği durumlarda ya babasını ya da erkek kan hısımlarından en yaşlısını bu işle görevlendirmek veya Areios pagos'a yani şehrin mahkemesine baş vurmak zorundaydı. Karşılıklı uzlaşma ile boşanmalar da toplum içinde olumsuz görülmeyecek kadar olağandı. Boşanma durumunda çocuklar babanın bakım ve korumasından yararlanırlardı. Her halükarda kadının drahomasının geri verileceği daha önceden yazılı bir anlaşma ile belirtilirdi, bunun için ve erkeğin aklına estiği gibi ayrılmaya kalkmasına karşı bir koruma olarak teminat akçesi yatırılırdı.
Çocuğun doğumundan sonra baba, bu çocuğu büyütmek veya büyütmemek hakkına sahipti, yani doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde bu çocuğu terk edebilirdi. Çocuğun kabul edilmemesine daha çok hastalıklı ya da zihinsel özürlü olması veya ailede yeteri derecede çocuk bulunması, ailenin yeni doğan çocuğu yetiştirebilecek ekonomik güçte olmaması durumlarında başvurulurdu . Özellikle kız çocukları bu piyangodan nasiplerini alırlardı.
Ayrı bir tuvalet yeri ve bununla ilgili eşya Hellenistik çağdan önceki evlerde yet· almazdı. İnsanlar tuvalet ihtiyaçları için bir oturak (amis) kullanırlar ve bunu daha sonra sokağa boşaltırlardı.
"... Parşömen için kullanılan "pergamena" sözcüğüyle nispeten geç karşılaşırız; sözcüğe ilk kez imparator Diocletianus'un İÖ.301 yılında fiyatlarla ilgili olarak çıkardığı fermanda rastlarız. "Pergamena" sözcüğünün kökeni Pargamon (bugünkü Bergama) kentidir...
" İki kral, Ptolemaios ile Eumenes, birbirlerinin kütüphanelerini kıskanmaktadırlar, bu nedenle Ptolemaios papirüs ihracatını yasaklar. Bunun üzerine Pergamon'da parşömen keşfedilir ya da icat edilir (membranas Pergami repertas)."
270 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Her yönü ile mükemmel bir eserdir. Harflerin gelişimini öğrenmek isteyenlerin kesinlikle okumasını tavsiye ederim. Soldan sağa ya da sağdan sola doğru yazmanın tarihi bu kitapdadır. Yabancı dil öğrenenler bu kitabı okumalıdır. Alfabe farklılıklarının nedenleri öğreneceğiniz güzel bir araştırmadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Horst Blanck
Unvan:
Arkeolog
Doğum:
14 Kasım 1936
Ölüm:
31 Mart 2010

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 28 okur okuyacak.