Hüseyin Nohut

Hüseyin Nohut

Çevirmen
9.6/10
18 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
52
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Meliha
Meliha El-Esna Fi Şerhi Esma'illahi'l-Hüsna ve Sıfatihil Ulya'yı inceledi.
517 syf.
Ey herşeyden önce kain olan
Ve herşeyin mükevvini olan
Hiçbir şey kalmadıktan sonra da kain olan
Bakışlarından bağışlayan
Vacip kılan kurtuluşa vesile olan bir bakışla senden niyaz ediyorum.

Bizi Affet...

İçinde YüCe Allah’ın İsimleri Anlamları yer alıyor.

Çok çok huzur verici...
248 syf.
·9/10 puan
İstisnasız olarak her takipçime önerebileceğim bir eserdir. İslamın edebiyle yaşamak isteyenlerin başucu bir eseri. Tabiri caizse delikanlı bir Müslüman olmayı anlatan güzide eserlerden biri. Kaypak, ciddiyetsiz, laubali bir şahsiyetten uzak bireyler olma yolunda taktikler veren bir eser.

Bir de eseri Abdulfettah ebu Gudde şerhi ile okumak var. Bu da ayrı bir hava ve ruh katıyor esere.
248 syf.
İnsan karakterine, ahlakına kuran ve sünnet ışığında yön veren bir kitap. Okurken yazar sanki seninle konuşuyor ve sana yapman gerekenleri emrediyor gibi hissediyorsunuz. Akıcı ve yormayan bir dil kullanılmış. Şiddetle değil, sevgiyle tavsiye ediyorum
248 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bazı kitaplar vardır ne kadar okursanız okuyun;tekrar okunması sizi sıkmaz.Kitaplığınızda bulunması sizi mutlu eder.Benim kitaplığımın kıymetini artıran da bu kitap sanırım.Ahlakımız kitabını düzenleyen Abdulfettah Ebu Gudde hocamıza Allah rahmet etsin.Yazara Muhasibi denmesinin sebebi nefis muhasebesi titizliğinden kaynaklanmaktadır. Kitap da hayatımızı şekillendiren bir çok konuyu başlık başlık ele almış.Kalp temizliği,arkadaşlık,sabır,şükür,uzlet,helal lokma,nefis gibi konular hadis ve menkıbelerle birlikte açıklayıcı şekilde ele alınmış.Her hadisin alındığı kaynak dipnotlara titizlikle düşülmekle birlikte hadislerin zayıflığı ve sahihliği üzerinde de durulmuş.Kitap da her konuyu menkıbe ve ayetlerle desteklemesi konunun daha geniş ve kavrayıcı olmasını sağlamış.Ayrıca kitabın içinde bir çok alimin eserlerinden alıntılar yapılmış.Eğer ilgi alanınız varsa bu kitaplara da ulaşabilirsiniz.Ben kitabı 2.defa okumuş bulundum bu yazılarımla.Muhtemelen ara ara kendime hatırlatmalar da bulunmak için tekrar okuyacağım.Velhasıl ilk fırsatta alıp okuyun:)
248 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Imam Muhasibi'nin yazdığı, Son dönemin önde gelen Hadis alimlerinden Abdulfettah Ebu Gudde'nin şerh ettigi enfes bir eser. Bir Müslüman'da olması gereken ahlâki özellikleri farklı konu başlıkları altında çok güzel işlemiş, Ebu Gudde hoca da gayet enfes bir şerh yapmış.

Başından sonuna kadar sıkılmadan okuyabileceğiniz, manevi boyutunuza katkısı olacak bir eser. Konu başlıkları klasik konular olsa da içerik çok zengin.. farklı âlimlerden örnekler ve veciz ifafelet serdedilerek doyurucu bir portre sunuluyor.

Kimse ahlâki anlamda tastamam değildir. Düşe kalka hayatı sürdürüyoruzdur.
Lakin ksikliklerimizi tamamlama adına böyle bir eseri okumak kaçınılmazdır diye düşünüyorum ve okumanızı tavsiye ediyorum.

Içeriğinden bazı başlıklar; kalp katılığı, kalp yorgunluğu, nefsi islah, ilim tedrisati, uzlet, nefsin aldatmacalari, vaktin kıymeti..
248 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayatımızın merkezinde olması gereken tüm ahlâki durumlar hassasiyetle ele alınmış, ayet, hadis ve selefin hayatından örneklerle sağlamlaştırılmış tam bir başucu kitabı.
248 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10 puan
Elden düşürülemeyecek kadar enfes bir eser! Kişinin kendi nefsini ciddi mânada hesaba çektiren ve birbirinden güzel ahlâkî hakikatlere ışık tutan muazzam bir muhtevâ!

Tekrar tekrar okunması kişinin şahsiyetine büyük bir katkı sağlayacaktır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.