Hüsnü Bilir

Hüsnü Bilir

Çevirmen
8.1/10
9 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
349 syf.
·Beğendi·8/10
Aylak Sınıf'ın kimler olduğunu, neler yaptığını ve nasıl tanımlandığını öğrendiğinizde, çevrenizde ne kadar çok aylak insan olduğunu ve hatta belki de onlardan biri olduğunuzu keşfedebilirsiniz...
349 syf.
·95 günde·7/10
Bu kadar orjinal fikirler ancak bu kadar kötü yazılır. Türkçe'den ziyade Osmanlıcayı andıran çevirisi de eklenince kitabı okumaya çalışmak tam bir işkence. Neyse ki orjinal fikir ve düşünceler insanı ara ara bu işkenceden kurtarıyor.
349 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
* Aylak sınıfının ortaya çıkışı mülkiyet ve maddi dünya üzerinde söz sahibi olunmasıyla beraber ortaya çıkmıştır. Yani Kapitalist sınıfın dünya ölçeğinde güçlenmesi, zenginleşmesi ve her türlü sınırı çizme yetkisine sahip olmasıyla mümkün olmuştur.

** Toplumsal alanda söz sahibi olunması belli miktar zenginlik ile ölçülür. Zenginlik kişinin toplumsal tabakada saygınlık ve prestijinin yansımasıdır. Önemli olan kişinin zenginliği nasıl elde ettiği değil o mal varlığına sahip olmasıdır.

*** Mal varlığına sahip kişi şöhret ve ününü sürdürmesinin yolu "aylaklık ve gösterişçi tüketimdir" Boşa harcama belli bir yaşam standartıdır. Örnek olarak Türkiye'de yada dünyada çok zengin kişilerin gereksiz hobileri ve milyonlarca doları gereksiz yerlere harcamalarıdır. Petrol krallarının klozetlerinin bile altından olması...

**** Kişi bu gösterişli tüketimi yaparken bilincinde olmayabilir. Ona göre bu tüketim bir zaruri ihtiyaçtır. Gösterişli tüketimin temel felsefesi sosyal alana yöneliktir. Kendi sosyal ev mecralarında oldukça eli sıkı olan bu insanlar Kapitalist sosyal çevrede gereksiz harcamalarıyla ünlenmişlerdir.

***** Aylak sınıfın bir üyesi olmanın ön koşulu olan gösterişli tüketimde kadınlar önemli bir noktayı teşkil eder. Kadın yüksek topuklu ayakkabı, korse takar. Çünkü bunları yapan kadın herhangi bir işi yapmakta zorlanacaktır. İşi yapmasına gerek yok çünkü evde onlarca köle ve hizmetçi vardır.

****** Aylak sınıfında onur ve şerefin göstergesi parayı ne kadar savurduğunla doğru orantılıdır.

******* Temelde bu dönemde iki sınıf mevcuttur. İşçi sınıfı ve aylak sınıf. İşçi sınıf somut olarak herhangi bir ürün ortaya koyan, emek icra eden kişilerdir. Aylak sınıf ise mülkiyete sahip kişilerden oluşur.

******** Aylak sınıf özü itibariyle muhazakar ve geleneklere bağlıdır. Çünkü gösterişli tüketimi devam ettirmenin yolu tutucu ve meşruiyet sağlayacak araçlara sahip olmakla mümkündür.

********* Kapitalist ve aylak sınıfın mükemmel bir eleştirisi... Jean Jacques Rousseau "Lüks her türlü akıl eksikliğin sonucudur" der. Kapitalist sınıfın tam bir karşılığı...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.