Hüsnü Kılıç

Hüsnü Kılıç

Çevirmen
8.9/10
124 Kişi
·
539
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Hüsnü Kılıç
Unvan:
Türk Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
992 syf.
·8/10
İçerisinde hayata dair merak edilen hemen hemen her şeyin mevcut olduğu güzel bir eser. Okumayı bitirince iyi ki okumuşum diyorsunuz. En azından ben öyle diyenlerdenim. :) Biraz kalın bir kitap sanırım içindeki bilgilerden kaynaklanan bir ağırlık bu. :) Arada başka kitaplar da okuyarak bu kitabı bitirmek mümkün. Şimdiden iyi okumalar. :)
992 syf.
·Puan vermedi
Genç İbrahim fırtınalı, tipinin buz kestiği bir kış gecesi yol almaktadır, lakin soğuktan donmak üzeredir, derken ufuktan bir atlı belirir, yanına yaklaşır atına alır İbrahimi, gideceği yere kadar götürür. Yabancı yolculuk esnasında da at'ın heybesinden çıkardığı sıcak şerbeti İbrahim'e ikram eder. İbrahim şerbeti içip kendisine gelir, varacağı yere de gelmiştir artık, attan inerek hayatını kurtaran yabancıya teşekkür etmek niyetiyle ismini sorar. Yabancı peçesini açmadan cevap verir "Ben Hızır'ım"...

Yıllarca olağanüstü olaylara tanıklık eden İbrahim, kendi deyimi ile "Eli çubuklu gözü çapaklı" bir hakikat aşığı ile tanışır ve o hakikat aşığı, bu genç adamı Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri yapacaktır.

Tasavvufta dört kapı olduğundan bahsedilir. Şeriat, tarikat, hakikat ve marifet. Eğitimini tamamlayıp ululardan olan İbrahim Hakkı Hz'leri de kendi marifetini ve bildiği dünyevi ilimleri dört farklı dilde aynı anda yazdığı ölümsüz eseri marifetname'de paylaşmıştır. Astronomiden matematiğe, tıp'dan psikolojiye ve diğer ilimlere dair kendi dönemine göre ileri bilgiler barındıran kitap, özellikle tasavvuf ilmi ile ilgilenenlerin beğeniyle okuyacağı bir eserdir.
Asırlar da geçse kıymetini yitirmeyecek
Her şahsa hitap eden
Muazzam bilgilerin tek kitapta hayat bulduğu
İlim hazinesi..

Hangi ilim dalıyla uğraşıyor olursanız olun
Marifetnamenin size açtığı yollar
Ufkunuzu genişletecek
Karanlık taraflarınızı aydınlatacak..

Gizemli kapıları aralayacak ve hikmetin özüne ulaşmanızı sağlacaktır.
992 syf.
·Beğendi·10/10
Bilgisizlikle karanlık nerededir?..
Doymayan nefsindedir.
Bilgi ile hikmet nerededir?..
Onu canındadır bil!..
Görünüşte feleklerin hükümlerinin mahkumusun, aslında ay, gün ve felekler hepsi senin fermanındadır.

Erzurumlu İbrahim Hakkı, Marifetname
992 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Marifetname
Okudukça hayran oldum 1700'lü yıllarda yazılmış yazılırken yaklaşık 400 kitaptan yaralanılmış bir eser, ne ararsanız var anatomi, fizyoloji, psikoloji... Kitabın büyük bir kısmını tasavvuf bölümü oluşturuyor. Kitabın içerisinde Astronomi ve matematiğe dair çizimlerde mevcut onları görünce hayranlık daha da artıyor. Bunları okuyunca kendinizi okyanusa dalmış balık gibi hissediyorsunuz. Bir de yazılırken harika bir dil kullanılmış İbrahim hakkı hazretleri o kadar mükemmel bilgileri verirken (انا) lafzını hiç kullanmamış, hep "ehli aziz demişlerdir ki" yada "ehli hikmet demişlerdir ki" lafızlarını kullanmış ben okurken ilk anlamamıştım biraz ilerledikten sonra ehlullah'tan kastının kendisi olduğunu anladım bu bir edep meselesidir...

Yine kitabın içerisinde kıyafetname diye bir bölüm var orada insanların fiziksel özelliklerine göre analizini yapmış, orayla alakalı araştırma yaptığımda batı ülkelerinin bu ilimden büyük ölçüde yaralandığını öğrendim merak edenler araştırabilirler.

Ve Tevfizname erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin meşhur şiiri... Tevfiz;her şeyin Allah'ın takdiri ile olduğuna inanmak, işlerini Allahu Teala'ya havale etmektir. Bu şiir'de Tevfiz işleniyor. Velhasılı kelam kiitap biraz ağır okuması zor oda içerisindeki bilgilerin ağırlığında dolayı herhalde... Her kütüphanede olması gerekn her kesimden insanların yararlanacağı bir eser marifetname

Hak şerleri hayr eyler
Ârif anı seyreyler
Zan etme ki gayreyler
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz et ve rahat bul
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler.
.
.
Vallah güzel etmiş
Tallah güzel etmiş
Billah güzel etmiş
Allah görelim netmiş.Netmişse güzel etmiş.

Son olarak Erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin fenni ilimler de nasıl bir dahi olduğunu anlamak için "ışık hadisesini" araştırmanızı öneririm.
Bu arada benim okuduğum Bedir yayınevine aitti.
%21 (200/992)
·Puan vermedi
Şuan bu kitap biraz bana ağır geldi. Biraz kafa dağıtıcı,basit kitaplar okuyup geri döneceğim. Sanırım okuycam diye fazlaca yüklendim kendime. Biraz bu kitaba mola.
992 syf.
·Beğendi·10/10
Bir insan her şeyden anlar mı Bence anlamaz Eminem Sizce da anlamaz Ama bu eser yanıldığımı gösterdi inanılmaz akıcı bir üslup maneviyattan tıp ilmine cebirden uzaya Hatta aklınıza bile gelmeyecek birçok konuyu teferruatlı ve de doyurucu bir şekilde eğiterek öğreten bir başucu eseri

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüsnü Kılıç
Unvan:
Türk Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 539 okur okudu.
  • 153 okur okuyor.
  • 559 okur okuyacak.
  • 58 okur yarım bıraktı.