İbrahim Halil Er

İbrahim Halil Er

Yazar
7.4/10
10 Kişi
·
29
Okunma
·
4
Beğeni
·
92
Gösterim
Adı:
İbrahim Halil Er
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Gaziantep, 1968
1968 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. Medine İslam Üniversitesi Arap Dil bölümü ile Marmara Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdi. İslam Tarihi ve Sanatları bölümünde Yüksek Lisansa başladı. Hadis alanında özel öğrenci olarak doktora çalışması yaptı. Babasından klasik medrese eğitimini okuyup ilmi ve ameli icazet aldı. Milli Gazete ve Milat Gazetesinde köşe yazarlığı ile çeşitli dergilerde yazılar yazdı. Araştırma ve makaleleri yayınlandı. Radyo Hedef ve Kanal 5 Televizyonunda program yaptı. Ankara’da eğitim ve yayın çalışmalarını sürdüren yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.
Onlardan, kendisine karşı en kati, en sert ve kaba davrananlar, Kureyş müşrikleri oldu! Ona karşı en azgin düşmanlığı da Yahudiler yaptılar! İnsanlardan, ona en çok yakınlık gösterenler ise, Hristiyanlar oldu. Hayatım üzerine yemin ederim ki Musa peygamber nasıl İsa peygamberi haber vermiş ve onun geleceğini müjdelemiş ise Isa peygamber de Muhammed Aleyhisselam'ı öylece haber vermiş, onun geleceğini müjdelemiştir. Bizim seni Kurân'ı kabule davet etmemiz, senin Tevrat'a bağlı olanları İncil'e kabule davet etmen gibidir. Her peygamber bir kavme yetişmiş olup o kavim o peygamberin ümmetinden sayılmış, o peygambere itaat edenler de o ümmete katılmıştir. Sen ise, bu peygambere (Muhammed Aleyhisselam'a) yetişenlerdensin. Biz, seni İslam dinine davet etmekle İsa peygamberin dininden men ediyor değiliz. Bilakis onunla, onun gerçek tebligatıyla amel ve hareket etmeni sana teklif etmiş oluyoruz" dedi.
"Bismillahirrahmanirrahim,

"Allah'ın elçisi Muhammed'den Muâz Bin Cebel'e,
"Sana selam olsun. Kendisinden başka ilâh olmayan Allah'a olan hamdimi ifade ederim

"Emmâ ba'd: Allah evrimi büyük kılsın, sana sabır ilham etsin. Bize de sana da şükretmeyi nasip etsin. Şurası muhakkak ki nefislerimiz, mallarınız, ehlimiz, Allah'ın hoş mevhibeleri ve geri almak üzere emanet biraktığı áriyetleridir. Onlardan belli bir müddet istifade edersin. Önceden belirlenen vakit gelince elinden alınırlar. Ayrıca şunu da bil: Allah verince şükretmemizi, alica da sabretmemizi farz kıldı. Oğlun da Allah'ın tatlı bir mevhibesi, geri almak üzere emanet ettiği bir âriyeti idi. Seni neş'e ve sürûr içinde bir müddet onunla nimetlendirdi. Büyük bir ecir mukabilinde de senden geri aldı. Şöyle ki: Mükafatını umarak sabrettigin takdirde, Allah'ın mağfireti, rahmet ve hidayeti seninledir.
"Öyleyse ey Muâz! Üzerinde iki sifatı cem etme. Dövünüp yakınmaların sabrını yok ederse kaybettiklerine pişman olursun
Sana gelen musibetin sevabını almaya gayret edersen, Rab'bine itaat etmiş olur ve buna mukabil vadettiği mükafatın haklı talibi olursun. Bilirsin ki O'na musibet ulaşmaz. Şunu da bil ki dövünüp yakınmalar boşadır, öleni geri getirmez, üzüntüyü defetmez. Mükâfatının güzel olmasına çalış. Vadedilen ecrin talibi ol ki başıma gelen musibetten elde edeceğin ecrin tesellisi üzüntünü kaldırsın, hiç yokmuş gibi olsun. Kaderde olan değişmez.
Vesselâm"
Çinliler ottan yaptıkları kâğıda yazıyorlardı, insanlar kâğıt yapımını onlardan öğrendiler. Hintliler beyaz ipek parçalarına, İranlılar ise manda, sığır, koyun ve vahşi hayvan derilerinden tabaklanmış (işlenmiş) derilere, beyaz ince taşlara, bakır, demir ve benzerlerine, düzgün ve yapraksız hurma dalina, koyun ve develerin kürek kemiklerine yazarlardı. Onlara komşu olmaları sebebiyle Arapların kullandığı yazı malzemesi de buydu.
"Bismillahirrahmanirrahîm!

Allah'ın kulu ve Resulü Muhammed'den Kıptilerin lideri Mukavkısa! Hidayet yoluna uyanlara selam olsun,
Bundan sonra seni Allah'ın dini olan İslam'a davet ediyorum. Müslüman ol ki selamete eresin. Müslüman ol ki Allah senin ecrini ve mükafatını iki kat versin. Şayet bu davetimden yüz çevirirsen bütün Kıptîlerin günahı senin boynuna olsun!
Yüce Allah buyurur ki: "De ki: Ey Ehl-i Kitap olan Hıristiyanlar ve Yahudiler! Sizinle bizim aramızda müşterek olan kelimeye gelin. Allah'tan başkasına ibadet etmeyelim. Ona hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Allah'ı bırakıp birbirimizi rab edinmeyelim.
Şayet onlar bundan yüz çevirirlerse siz deyin ki 'Şahit olun! Biz Müslüman olup Allah'a teslim olanlardanız."
Birinci Akabe Biatı denilen bu olaydan sonra Hz Peygamber Yesrib halkına Kur'an'ı öğretmesi ve henüz Müslüman Olmayanları İslam'a davet için Mus'ab b. Umeyr'i gönderdi. Mus'ab, Es'ad b. Zürâre'nin evinde misafir oldu.
Onun bir yıl boyunca gösterdiği faaliyet sonucu Evs kabilesinin iki büyük kabile başkanlarından Sa'd b. Muaz ve Üseyd b. Hudayr'ın da aralarında bulunduğu pekçok Yesribli ve bunların kabilesi olan Abdüleşheloğullarının tamamı Müslüman oldu.
184 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.


Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Bu o kadar değerli bir şiirdir ki hiçbir milletten bir insan bu şiiri yazamaz. Yazmasın da, zaten!Çünkü bu şiir istiklal savaşımız temsil eder. Bu kitabı okuyunca istiklal marşı her harfiyle daha da anlamlı geldi. Bu kitabı lütfen okuyun asla pişman olmazsınız. İbrahim Halil Er Mehmet Akif Ersoy
319 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Böyle bir eseri daha önce nasil okumamışım.rasulullahin devlet yonetimini öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap.hele dönemimizde ki kendine Müslüman diyen siyasilerle aradaki farki anlamak için mükemmel bir eser(bütün siyasi partileri kastettim herhangi birine yamayıp yorum yapmayin)
184 syf.
·3/10
Dönemin ruhunu yansıtması bakımından her ne kadar ilgi çekici olsa da Mustafa Armağan gibi tarihe objektif bakmayı öğrenememiş -veya işine böyle gelen- ve tarihçiliği tartışmalı kişileri kaynak göstermesi nedeniyle pek de öneremeyeceğim bir kitap maalesef. Merhum Akif'in, yazar tarafından inatla bir yöne çekilmeye çalışılmış olması da hiç hoş olmamış.
319 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Peygamber Efendimiz'in (SAV) hayatını pek çok kez okudum. Ancak bu kitapta O'nun hayatındaki bazı ince olayları da öğrenme şansı buluyorsunuz. Kitabın sonlarında yer alan kabileler ile ilgili mektuplarda o dönemin tarihine şahit oluyorsunuz. Okunmaya değer, öğretici bir kitap
184 syf.
·Puan vermedi
Bağımsızlığımızın ve milli egemenliğimizin sembolü olan İstiklal Marşımızın dize dize kelime kelime incelenmesi hemgi kelimeyi rahmetlik Akif hangi amaçla kullanmış bunları okumak ve milli marşımızın fikri derinliğini öğrenmek aynı zamanda marşı etkileyen fikirler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için eşsiz bir eser.
Kitap şuuru insanlık şuurudur
160 syf.
·7/10
Çocuklarımız için tarihimize girizgah niteliğinde bir eser ile karşınızdayım.
Dört bölümden oluşuyor ve kronolojik olarak Osmanlı'nın ilk dört Padişahının hayatı anlatılıyor ( Osman Gazi - Orhan Gazi - I.Murat - Yıldırım Bayezid - Mehmet Çelebi).

Anlatıcımız Osman Dede, torunları Şeyma, Muhammed ve Erkam'a Atalarımızın yaşamlarını, mücadelelerini hikâyeleştirerek anlatıyor, çocuklar sorular soruyor ve bizde sohbete dahil olmuş oluyoruz.
Her bölüm sonunda, okuduğumuz dönemin özet kronolojisi bulunuyor.

Siyah, beyaz illüstrasyonlar da var çok baskın olmayacak şekilde, aralara serpiştirilmiş.

Beni başta rahatsız eden husus font, imla ve noktalama sıkıntısıdır, böyle hatalar okuma kalitemi yarı yarıya indiriyor maalesef, amatör bir baskı olduğunu düşündürüyor ...
Umarım ikinci kitapta böyle sıkıntı yaşamam.

Tatlı bir eser, çocuklara yönelik tarihimizi anlatan, güzel bir başlangıç olabilir

Başka yorumlarda görüşmek dileğiyle,
Vesselam

Yazarın biyografisi

Adı:
İbrahim Halil Er
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Gaziantep, 1968
1968 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. Medine İslam Üniversitesi Arap Dil bölümü ile Marmara Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdi. İslam Tarihi ve Sanatları bölümünde Yüksek Lisansa başladı. Hadis alanında özel öğrenci olarak doktora çalışması yaptı. Babasından klasik medrese eğitimini okuyup ilmi ve ameli icazet aldı. Milli Gazete ve Milat Gazetesinde köşe yazarlığı ile çeşitli dergilerde yazılar yazdı. Araştırma ve makaleleri yayınlandı. Radyo Hedef ve Kanal 5 Televizyonunda program yaptı. Ankara’da eğitim ve yayın çalışmalarını sürdüren yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.