İbrahim Sarıçam

İbrahim Sarıçam

YazarÇevirmen
8.9/10
145 Kişi
·
561
Okunma
·
27
Beğeni
·
2.120
Gösterim
Adı:
İbrahim Sarıçam
Unvan:
Türk İlahiyatçı, İslam Tarihi Profesörü, Akademisyen
Doğum:
Bartın, Türkiye, 1953
Ölüm:
Ankara, Türkiye, 9 Mayıs 2017
İlkokulu doğum yerinde okudu. Orta öğrenimini Zonguldak İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı (1977). Aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne yüksek lisans, ardından da doktora öğrencisi olarak kaydoldu. Doktora derslerini tamamladıktan sonra 1984 yılında askerlik görevini yerine getirdi. 1985 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından T. C. Essen Başkonsolosluğu nezdine din görevlisi olarak atandı ve burada dört yıl görev yaptı. Bu süre zarfında Dortmund Auslands Institut’de Almanca kurslarına devam etti; aynı zamanda Bochum ve Münster üniversitelerinde doktora teziyle ilgili araştırmalarda bulundu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı'na araştırma görevlisi olarak atandı. 1991 yılında "Emevî-Hâşimî Mücadelesi" adlı teziyle doktor oldu. 1992-1993 öğretim yılında, Mısır Hükümeti'nin bursuyla adı geçen ülkede bulundu ve alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. 1994 yılında doçent oldu. 1997 yılında Almanya’nın Wiesbaden ve Frankfurt çevresinde bir ay süreyle bir dizi konferans verdi. 2000 yılında Kırım’da bir hafta süreyle bir dizi konferans verdi. 2001 yılında profesör oldu.

Aynı yıl Suudi Arabistan’da 20 gün süreyle alanıyla ilgili araştırmalarda bulundu. Ağustos-Eylül 2005’te Almanya’nın Bochum ve Münster Üniversitelerinde iki ay süreyle “İngiliz ve Alman Oryantalizminde Siyer Çalışmalarının Türklerin ve Avrupa Birliği Halklarının Peygamber İmajına Etkisi” adlı TÜBİTAK Projesi ile ilgili araştırmalarda bulundu. Aynı konu üzerindeki çalışmalarını ertesi yıl da Avusturya ve Almanya’da sürdürdü. 2007 yılında İslâm Tarihi derslerine görsel malzeme temin amacıyla Prof. Dr. Nesimi Yazıcı başkanlığında düzenlenen, Suriye, Ürdün ve İsrail’e 15 günlük bilimsel araştırma gezisi gerçekleştiren 5 kişilik heyet arasında yer aldı. 2008 yılı Nisan ayında 1 hafta süreyle Fransa’da Strazburg ve çevresinde bir dizi konferans verdi. Haziran 2008’de Erasmus çerçevesinde Almanya’da Nürnberg-Erlangen Üniversitesinde İslâm Medeniyeti Tarihi dersi verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktaydı.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilimdalı öğretim üyesi İbrahim Sarıçam, 9 Mayıs 2017 Salı günü 64 yaşında Ankara'da vefat etti.
Ruhsal bir hastalık hâline gelmiş güvensiz, insanların birbirini aldattığı bir ortamda yalnızca kurallarla uğraşılır, onlarla yaşanır.
...kızı Hz. Aişe'ye Resûlü Ekrem'in yanına defnedilmesini vasiyet etti.

Altmış üç yaşında olduğu halde Allah'ın rahmetine kavuştu.

Hz.Peygamber'in yanına defnedildi; başı, onun omuzları hizasına konuldu.

Hilafeti iki yıl üç ay on gün sürmüştü.
Hz. Ebubekir devlet işlerinde Hz. Peygamber'den kendisine intikal eden mührü, şahsi işlerinde ise "Ni'me'l-Kâdiru Allah"(Allah ne güzel kâdirdir) nakşını taşıyan mührünü kullanmıştır.
440 syf.
·Beğendi·10/10
kutlu nebinin yaşamı ...bu aralar HZ MUHAMMED (S.A.V.) in hayatını okuduğum güzel eserlerden birisi daha... anlaşılır ,sade bir dile sahip olan eser ....okunması okutulması dileğiyle
440 syf.
·Puan vermedi
Önce cahiliye dönemini anlatıyor kitap. İslamdan önce töre olan hemen hemen herşey aynen devam etmiş. (Müşrikler oruç tutuyorlar, namaz kılıyorlar, haccı yapıyorlar, kabeyi tavaf ediyorlar, meleklerin varlığına inanıyorlar , kurban kesiyorlar, sünnet oluyorlar , haram aylarda savaşmıyorlar vs. vs.) Hicretten sonra Hz. Muhammed’in savaşları ve seferleri konusunu okurken de inen ayetleri çözümlemek adına kitap çok faydalı oldu..
235 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Daha önce İbrahim Sarıçam'dan "Hz Muhammed (sav) ve evrensel mesajı" ile "Hz Ebu Bekir(ra)" kitaplarını okumuştum. O kitapları okurken de dilini ve üslubunu beğenmiştim , her kesime hitap edecek şekilde yazmış .Bu kitabı o kitaplar kadar beğenmesem de oldukça istifade ettim, yazar 2017 yılında vefat etmiş , Allah rahmet eylesin.

Kitap Hz Ömer'in (ra) hayatına ve şahsiyetine ışık tutuyor . Hilafetine kadar ki hayatı , hilâfet dönemi ve kişiliği olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. Hz Ömer'in kişiliği başlığı altında ele alınan bölüm en beğendiğim yer oldu .

Hz Ömer'in (ra) peygamberimiz zamanında isabetli öneriler sunması , kimi zaman ayetler ile tasdik edilmesi onun yüksek anlayış ve kavrayışa sahip olduğunu gösteriyor. Nitekim ileriki zamanlar ve halifeliği döneminde de anlayış, kavrayış ve ilmiyle tefsir, hadis, fıkıh gibi dini ilimlerin nüvesinin oluşmasında büyük payı vardır .

Hz. Ebu Bekir (ra) olsun , Hz Ömer (ra) olsun ... Hangi sahabiyi okursanız okuyun sanki Peygamber efendimiz (sav) 'in hayatını okuyorsunuz. O kadar Allah'ın kitabına ve Resulünün sünnetine bağlılar ki bundan dolayı bu hissi yaşıyorsunuz.
Allah onlardan razı olsun.

Hitabeti ve edebi üslubu ile tanınan Hz Ömer'in meşhur birkaç veciz ifadesini paylaşayım:

✓ En sevdiğim insan , bana ayıp ve kusurlarımı söyleyendir.
✓ Her insanı yaptığı işe göre değerlendiriniz.
✓ Akıllı kişi hayrı şerden ayıran değil, iki şerrin hayırlısını ayırt edebilendir.
✓ Sevmen aşırı , sevmemen yıpratıcı olmasın.
438 syf.
·Beğendi·10/10
Peygamber Efendimizin ilahi mesajı tebliğ ederkenki her yaklaşımı hiçbir ayrıntı atlanilmaksizin olayların, durumların içine öyle özenle ve ustaca serpiştirilmiş ki kişilerin İslam'a isindirilmasi noktasında duruş , metod ve tebligiyle nasıl hareket edilir prensibini özümsemiş olabileceğiz diye düşünmekteyim..
.
Efendimizin " rahmet peygamberi olduğu" , zulme net şekilde karşı olduğu, tevhid inancı ve helal haramlar konusundaki ve tabiki ahlaki konularda taviz vermemesi öylesine belirgin şekilde hissediliyor ki ayrıntılarda, kalpte oluşturduğu hissiyati da bir başka oluyor. Tabi bunlar sadece birkaçı
.
Kitabın en sevdiğim kazanımlarından biri olayların kimi tarihi dönüm noktalarının hikmet yönünün ayetler çerçevesinde sunumu oldu. Örneğin Uhud Savaşından çıkarılacak nice derslerin mevcut olduğunu okuyunca öğrenmiş oldum.
Uhud Savaşı'nın yada diğer tarihi kritik olayların tüm zamanlara hitap eden bu yönü kitabın ana temasına büyük hizmet etmekte.
.
Siyere ideal bir başlangıç yapmak istiyorsanız sade, akıcı, eksiksiz , kapsayıcı bir okuma yapmak için Hz. MUHAMMED VE EVRENSEL MESAJİ canı gönülden tavsiyemdir
İbrahim Sarıçam.. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun..
440 syf.
·8/10
Hemen hemen hepimizin okuduğu bir kitap lakin içindeki bilgiler çok sığ bilgiler, tam bilgi yok diyebilirim. Ama yine de yararlanılabilecek kaynak eserlerin başında geliyor diyebilirim.. İstifade edebilirsiniz. Allah hocadan razı olsun
518 syf.
·96 günde·Puan vermedi
Genellikle Diyanetin sınavına hazırlananların okduğu bir kitap olduğu için ben sıkıcı olur diye okumamıştım.

Bir vesile ile okuduğum bu siyeri iyi ki okuduğumu ve herkeain okuması gerektiğini anladım.
İbrahim Sarıçam Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı
440 syf.
·49 günde·Beğendi·10/10
Prof.Dr. İbrahim Sarıçam hocanın kaleme aldığı muazzam eser... Aynı anda farklı kitaplar da okuduğum ve de bu kitabı öğrene öğrene bitirmek istediğim için geniş bir zamanda bitirdim. ^^
Eser güvenilir bir siyer kaynağı arayanlar için tam bir deva. Akıcı ve anlaşılır bir dil kullanılmış. Okuyucuyu yormayan, öğretici bir üslupla yazılmış. Akademi düşünenlerin de işine yarayacaktır. Aynı zamanda evimde güzel bir siyer kaynağım olsun derseniz mutlaka edinin. ^^
438 syf.
Kitabı lisans birinci sınıftayken ezberlemiştim nerdeyse finale girmeden beş kere okumuştum. Lisans birene kadar da sene de bir kere. Hocamız ölene kadar kitabın her yıl bir kere baştan sona okunması gerektiğini söylemişti. Kitap Hz. Peygamber hayatına dair akademik bilgiler sunuyor. Bir konu hakkındaki görüşlerin hepsi verilmeye çalışılmış. Kısacası kitabı roman gibi rahatça okumak için almayın. Tartışma, farklı görüşleri görmek adına alın.
518 syf.
İbrahim Sarıçam Hoca'nın akademik birikimiyle yazdığı eser Siyer okumak isteyenler için güvenilir sağlam bir kaynak eserdir.
Kaynağı belli olmayan rivayetlerden arı ciddi bir eser.Ayrıca anlatımı zenginleştiren görsellerin bulunması ile okuması kolay ve güzel.
235 syf.
·Puan vermedi
Dini kitaplarda maneviyat, duygusallık arayan biri olarak kitap bana çok düz geldi. Sadece bilgilendirme amaçlı sanki. Kitabı aldığımda heyecanlanmıştım. Hz.Ömer'in hayatını, neden adalet timsali gösterildiğini.. Benim için biraz hayal kırıklığı oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
İbrahim Sarıçam
Unvan:
Türk İlahiyatçı, İslam Tarihi Profesörü, Akademisyen
Doğum:
Bartın, Türkiye, 1953
Ölüm:
Ankara, Türkiye, 9 Mayıs 2017
İlkokulu doğum yerinde okudu. Orta öğrenimini Zonguldak İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı (1977). Aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne yüksek lisans, ardından da doktora öğrencisi olarak kaydoldu. Doktora derslerini tamamladıktan sonra 1984 yılında askerlik görevini yerine getirdi. 1985 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından T. C. Essen Başkonsolosluğu nezdine din görevlisi olarak atandı ve burada dört yıl görev yaptı. Bu süre zarfında Dortmund Auslands Institut’de Almanca kurslarına devam etti; aynı zamanda Bochum ve Münster üniversitelerinde doktora teziyle ilgili araştırmalarda bulundu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı'na araştırma görevlisi olarak atandı. 1991 yılında "Emevî-Hâşimî Mücadelesi" adlı teziyle doktor oldu. 1992-1993 öğretim yılında, Mısır Hükümeti'nin bursuyla adı geçen ülkede bulundu ve alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. 1994 yılında doçent oldu. 1997 yılında Almanya’nın Wiesbaden ve Frankfurt çevresinde bir ay süreyle bir dizi konferans verdi. 2000 yılında Kırım’da bir hafta süreyle bir dizi konferans verdi. 2001 yılında profesör oldu.

Aynı yıl Suudi Arabistan’da 20 gün süreyle alanıyla ilgili araştırmalarda bulundu. Ağustos-Eylül 2005’te Almanya’nın Bochum ve Münster Üniversitelerinde iki ay süreyle “İngiliz ve Alman Oryantalizminde Siyer Çalışmalarının Türklerin ve Avrupa Birliği Halklarının Peygamber İmajına Etkisi” adlı TÜBİTAK Projesi ile ilgili araştırmalarda bulundu. Aynı konu üzerindeki çalışmalarını ertesi yıl da Avusturya ve Almanya’da sürdürdü. 2007 yılında İslâm Tarihi derslerine görsel malzeme temin amacıyla Prof. Dr. Nesimi Yazıcı başkanlığında düzenlenen, Suriye, Ürdün ve İsrail’e 15 günlük bilimsel araştırma gezisi gerçekleştiren 5 kişilik heyet arasında yer aldı. 2008 yılı Nisan ayında 1 hafta süreyle Fransa’da Strazburg ve çevresinde bir dizi konferans verdi. Haziran 2008’de Erasmus çerçevesinde Almanya’da Nürnberg-Erlangen Üniversitesinde İslâm Medeniyeti Tarihi dersi verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktaydı.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilimdalı öğretim üyesi İbrahim Sarıçam, 9 Mayıs 2017 Salı günü 64 yaşında Ankara'da vefat etti.

Yazar istatistikleri

  • 27 okur beğendi.
  • 561 okur okudu.
  • 57 okur okuyor.
  • 145 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.