1000Kitap Logosu
Resim
İbrahim Sarıçam

İbrahim Sarıçam

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
232 Kişi
999
Okunma
44
Beğeni
3.061
Gösterim
Unvan
Türk İlahiyatçı, İslam Tarihi Profesörü, Akademisyen
Doğum
Bartın, Türkiye, 1953
Ölüm
Ankara, Türkiye, 9 Mayıs 2017
Yaşamı
İlkokulu doğum yerinde okudu. Orta öğrenimini Zonguldak İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı (1977). Aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne yüksek lisans, ardından da doktora öğrencisi olarak kaydoldu. Doktora derslerini tamamladıktan sonra 1984 yılında askerlik görevini yerine getirdi. 1985 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından T. C. Essen Başkonsolosluğu nezdine din görevlisi olarak atandı ve burada dört yıl görev yaptı. Bu süre zarfında Dortmund Auslands Institut’de Almanca kurslarına devam etti; aynı zamanda Bochum ve Münster üniversitelerinde doktora teziyle ilgili araştırmalarda bulundu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı'na araştırma görevlisi olarak atandı. 1991 yılında "Emevî-Hâşimî Mücadelesi" adlı teziyle doktor oldu. 1992-1993 öğretim yılında, Mısır Hükümeti'nin bursuyla adı geçen ülkede bulundu ve alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. 1994 yılında doçent oldu. 1997 yılında Almanya’nın Wiesbaden ve Frankfurt çevresinde bir ay süreyle bir dizi konferans verdi. 2000 yılında Kırım’da bir hafta süreyle bir dizi konferans verdi. 2001 yılında profesör oldu. Aynı yıl Suudi Arabistan’da 20 gün süreyle alanıyla ilgili araştırmalarda bulundu. Ağustos-Eylül 2005’te Almanya’nın Bochum ve Münster Üniversitelerinde iki ay süreyle “İngiliz ve Alman Oryantalizminde Siyer Çalışmalarının Türklerin ve Avrupa Birliği Halklarının Peygamber İmajına Etkisi” adlı TÜBİTAK Projesi ile ilgili araştırmalarda bulundu. Aynı konu üzerindeki çalışmalarını ertesi yıl da Avusturya ve Almanya’da sürdürdü. 2007 yılında İslâm Tarihi derslerine görsel malzeme temin amacıyla Prof. Dr. Nesimi Yazıcı başkanlığında düzenlenen, Suriye, Ürdün ve İsrail’e 15 günlük bilimsel araştırma gezisi gerçekleştiren 5 kişilik heyet arasında yer aldı. 2008 yılı Nisan ayında 1 hafta süreyle Fransa’da Strazburg ve çevresinde bir dizi konferans verdi. Haziran 2008’de Erasmus çerçevesinde Almanya’da Nürnberg-Erlangen Üniversitesinde İslâm Medeniyeti Tarihi dersi verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktaydı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilimdalı öğretim üyesi İbrahim Sarıçam, 9 Mayıs 2017 Salı günü 64 yaşında Ankara'da vefat etti.
440 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Gözlemlerim
Hz.peygamberin hayatını en iyi anlatan ve görselleriyle konuya hâkim olmayi sağlayan muhteşem bir kitap özelliği taşıyor. Diyanet sınavlarında siyer ile ilgili sorularda kaynak kitap olarak gösterilmesi de kitaba ayrı bir cezb etmeyi sağlıyor. Özellikle dikkat çekici eksikleri bana göre yahudi kabilelerini ayrı bir başlık altında anlatması ve tarihi sıralama akışının bozmasi bilgilerin tarihi sıralaması kalıcı kalmıyor dolayısıyla bilgilerin karışmasına sebeb oluyor. Bu eleştiri belki bana tek yansımıştır.
Okuyacaklarıma Ekle
518 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Sadece peygamberin hayatını anlatmakla kalmayıp, o dönemin siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, dini durumuna da değinilmiş. Gerekli yerlerde detaylıca anlatılmış. Üslubu anlaşılır, açık bir kitap. Birden fazla kaynaktan yararlanılmış. Meraklısını doyurabilecek bir kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
518 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Okuması kolay ve anlaşılır, dili sade bir siyer kitabı olmuş. Anlatımlar yer yer görsellerle desteklenmiş. Ekseriyetle temel bilgiler üzerinden Peygamber Efendimiz'in hayatı anlatılmış. Okumak isteyenlere tavsiye edebileceğim bir kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.