İdris Ayayna

İdris Ayayna

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
7
Okunma
·
2
Beğeni
·
249
Gösterim
Adı:
İdris Ayayna
Unvan:
Yazar
96 syf.
·Beğendi·8/10
Kulakları okşayacak bir kitap değildir. Ruhu övecek bir kitap değildir. İkisinin birleştiği yerde ilahi muhattaplarla karşılaştım. Bazen özlemi gördüm bileylenmiş sözcüklerde, bazen varoluşunu kusmayı, 'içimde yükselen göğe karanfil kundaklarını ısmarlıyorum' diyor. Bendenin tine yetmediğinden şikayet ediyor. Daha çok ölmek istiyor şu mısrayla, 'bir at sesinin bir gergedan boynunda yırtıldığıyla...

Bazende sevgiliye karşı çaresizliğini ince bir tanrısal siteme sığdırmayı başarıyor, Allahı ve meneviş gözlerin, titrek bir kalbin ağır sancısı, yara yalayan bir dille adını zikrediyorum." diyerek. Ya da" azap mı kalmadı ey kendini yaratan diyerek acıya olan sınırsız açlığını dile getiriyor. Yüzlerce açıklama yapsam yine az kalır.... Bir kurban töreninde olduğumu hissettim okuduğumda
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
21.yüzyılda yazılmış en iyi şiir kitaplarından biri.
Şair kitabın girişinde şöyle diyor,
"ait ve sahip olmayan" bu cümlelerden sonra kapatıp basit sözcüklerle fersah fersah derinlik oluşturan cümlenin mana deryasına daldım.
Devamanı okudum,
"beden ve ruh arasında mekik dokuyup aitsizliğinin hakiki sahibini bulma arayışının doğurduğu kainatın rahminde ölü evlat olmuşluğunu derin çığlıklı sessiz çığlıklı yırtılmış bir genizle haykırma.
Beden ve ruhun gölgeleri toplattığı sarp ve alevden uçurumunda, yapayalnızlık ve kurban törenleri...
Ruhuma yetmeyen bir r beden ikram ediyorum....."
Bu sözcükler beni cezbetmeye yetip artmıştı bile.
Bu kitaba 21.yy yazılmış en iyi şiir kitabı dememe vesile olan sözcüklerdi.
Kitabı okumaya devam ettim, her sözcüğü o kadar örtülü ve o kadar tılsımlıydı ki 96 sayfa olmasına rağmen 5 ay boyunca okudum ve hala çözmüş değilim. Kendini kolay kolay ele vermeyen bir kitap ve benim yıllarca aradığım kitap buydu.
Günümüz edebiyatından epey uzak bir kitap, şair kendi içsel dünyasını bazen metafor kullanarak aktarmış bazen de basit iki sözcüğü yan yana getirerek derin okuyucuyu sarsmıştır.
Ama bu kitabı okuyacaklara şunları söylemek isterim, eğer derin bir okuyucuysanız ve kendi bilgi ve donanımınıza güveniyorsanız okuyun, yoksa hiçbir şey anlamadan kapatırsınız...
Teşekkür ederim
Felsefe ve tarihle harmanlanmış, duygulandırdığı ölçüde düşündüren
bir eser...dilinin ağır olmasıyla beraber, derin anlamlar içeren, sarsıcı sözcüklerden meydana getirirmiştir... okuyucuya çok iş düşecek.

Yazarın biyografisi

Adı:
İdris Ayayna
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.