İrem Yüce Almaç

İrem Yüce Almaç

Çevirmen
8.3/10
28 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Adı:
İrem Yüce Almaç
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
496 syf.
·2 günde·10/10
Çok uzun zamandır, belki lisenin ilk yıllarından beri, uykumdan feragat edip son sayfasına gelene kadar elimden bırakamadığım bir kitap olmamıştı. Entrika bir aşk anlatımının etrafında o kadar güzel öğütler, önyargı ve gurur kavramlarına o kadar farklı yaklaşımlar vardı ki büyülendim.
Elizabeth’in bir mektup okurken dediği gibi, bir sonraki cümlede ne dendiğini o kadar merak ediyor ve öyle bir hızla okuyordum ki cümlelerin anlamlarını tam olarak kavrayamadığım oldu.
Jane Austen o kadar güzel, sade, yormayan bir dille anlatmış ki; 500 sayfalık bir kitabı tek nefeste bitirmeme rağmen kendimi hiç yorulmamış ve dinçleşmiş hissediyorum.
Hepimizin, özellikle yaşadığımız dönemde mutlu sonlara ihtiyacı var. Çekilen acıların, yaşanan karmaşanın elde edilen mutluluğun kıymetini arttırmaktan başka bir amacı olmadığını görmek muazzam bir duygu.
Herkese, özellikle kitap okumaktan soğumuş, sayfaları çevirmenin heyecanını unutmuş herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Jane Austen Gurur ve Önyargı
352 syf.
·8/10
Aşkı bu kadar masum anlatması ve olayların yavaş ilerlemesi ile akıcılığını kaybetmemiş olması beni çok mutlu etti. Çeviri kitaplar da yaşadığım en büyük sorun alışılmamış ve çok fazla isim olması. Buna rağmen severek okudum ve tekrar okumak için fırsat kollayacağım bir eser olmuş
352 syf.
·10 günde·6/10
Hasan Ali Yücel Klasikler dizisinin kitaplarını çok sevdiğimi bilenler bilir. Ama gelin görün ki bu kitabını çok fazla sevemedim. Başta Mrs ve Mr'ların çok fazla olması beni yordu. Konu olarak da ilgimi fazla çekmedi. Kitabın yazıldığı dönemi çok güzel bir şekilde yansıtmış evet, o dönemde balolar, partiler düzenleniyormuş ve o balolarda kızlar ve erkekler kendilerine ideal eş bulma yarışına giriyorlarmış. Anneler kızlarına zengin koca bulmaya çalışıyorlarmış. Kitap da bu konular üzerinde dönüyor. Kitabın başlarında biraz zorlansanız da isim karmaşasından dolayı, sonradan kitap akıcı bir şekilde ilerliyor.
.
Mr ve Mrs Bennet'in 5 kızı vardır. Mrs Bennet bu 5 kızını da zengin, soylu kişilerle evlendirmek istiyor. Kızların kişilik özellikleri birbirinden çok farklı kimi aklı beş karış havada kimi ise gayet mantıklı hareket eden cinsten. Bakalım Mrs Bennet bu kızlardan kaçına zengin koca bulabilecek?
.
Kitaptan çıkardığım sonuç; kimse göründüğü gibi değildir. Başkalarından duyduğumuz bilgilerle içini bilmediğimiz kişilere karşı önyargılı yaklaşmamalıyız. Gururun da fazlası zarardır.
496 syf.
·8/10
Jane Austen, Doğum:1775 - Ölüm:1817

Mr. ve Mrs. Bennet, beş kızlarıyla birlikte yaşamaktadır. Jane, Elizabeth (Lizi), Kity, Lidya, Marry
Romandaki anlatıcı kişi Elizabeth’tir. Elizabeth‘in en samimi olduğu kişi ise ablası Jane’dir.
Mr. Bennet, rahat bir babadır. Eşinin ve kızlarının davranışlarına karşı hoşgörülüdür. Odasına kapanıp saatlerce kitap okur. Mrs. Bennet ise, bir an önce kızlarını zengin birileriyle evlendirme arzusunda olan, görgü kurallarını bilmeyen, görgülü olan iki büyük kızını ve kocasını sürekli küçük düşüren bir kadın.

Mr. Bingley' in, Bennet ailesine komşu olmasıyla olaylar başlar. Mr. Bingley arkadaşları tarafından sevilen biridir. Jane ve Elizabeth bu komşuluk sayesinde yeni insanlarla tanışır. Mr. Bingley ve Mr. Darcy çok samimi iki arkadaştır.
Bingley Jane’e, Darcy ise Elizabeth’e ilgi duyar.

Roman 18. YY İngiltere’sinin aynası gibi, satır aralarında toplumsal yapı ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

Roman, En romantik klasik eserlerden biri kabul ediliyor. Romanı yalnızca romantik bir eser olarak nitelendirmenin haksızlık olduğunu söyleyebilirim. Kitap dönemin İngiltere’sinde kadının toplumdaki yerine, toplumsal sınıflara bir eleştiri niteliğindedir. Kadınlar mirastan pay alamadıkları için tek kurtuluş yolu olarak zengin biriyle evlenme çabası içinde oluyorlar.

Aristokrat ailelerde ilişkiler katı görgü kuralları tarafından belirlenmiştir. Soyluluk aileden yeni nesillere geçmektedir. Jane ve Elizabeth ekonomik durumları çok iyi olmamasına rağmen kendilerini iyi yetiştirmiş görgü kurallarını iyi bile iki kardeştir. Fakat aynısını anneleri ve diğer kardeşleri için söylemek mümkün değildir.
352 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Konu 'aşk' olduğu zaman araya gurur ve önyargının giremeyeceğini anlatan hoş bir kitap.
İnsan birine aşık ise gururundan da, önyargılarından da vazgeçebilmelidir. Çünkü sevgi fedakarlık ister ve şu dünyada, aşk kadar yüce, uğruna değişebileceğimiz hiçbir şey yoktur.
352 syf.
·12 günde·6/10
Roman sürükleyici ve süslü bir mini dizi gibiydi, entrikalar, imalar, kibarlıktan kırılmalar, atışmalar ve muzipliklerle doluydu. Edebi anlamda çarpıcı olduğunu söyleyemesem de fikren güzel ve heyecanlıydı.

En önemli nokta, Austen’ın insanları yaftalamadan önce kalplerini tanımamız gerektiğini tüm yanlış anlaşılmaları bizzat bize de yaşatarak göstermesiydi. Gereksiz ön yargıları kırmadan, sebepsiz gururu bir kenara bırakmadan ilerlenemezdi çünkü. Gurur ve ön yargı sebebiyle kaç şansı ıskaladığımızı kim bilir. O kadar çok oyunlara başvurmaktayız ki artan bir ivmeyle, kimse kimseyi tanıyamadan birçok defter kapanıyor günümüzde. Belki ne güzel şiirler ile donatılabilecekti birçoğu.Yanılgıları sevmiyorken niye bu kadar tenezzül ettiğimizi sorgulatıyor bu kitap. Bunun yanında doğru bir iletişimi, dürüstlüğü, sevgiye tutunmayı ve sevgi için dış faktörlerin hepsi bir araya gelip aksi için çabalasa da bırakmamanın galibiyetini ve sevincini yaşatıyor.

Karşılıklı derin bir bağ kurmanın insanda yarattığı güzel değişimleri görmek de cabası. Büyük beklentiye sahip olmadan okunmasını tavsiye ediyorum. Gülümseyerek bitireceğinizden eminim.