İrfan Babaoğlu

İrfan Babaoğlu

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Kim olduğuna bakmasızın, Ermeni, Arap, Kürt, Laz, Çerkez, Süryani vb. bakmasızın herkesi Türk sayıyor, Türk görüyor ve işkenceler eşliğinde Türk olmaya zorluyordu.
İşkencelerin altında Andımız, İstiklal Marşı ve Atatürk'ün Gençliğe hitabesi bütün tutsaklara ezberletildi.
"Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin. Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa, silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleri ile cenazelerimize ağıt yakacaksa ölüm hoş geldi sefa geldi " sözünü bir yemin gibi okur ve öyle uyurduk.  
Newroz ayı Kürtler için tarihten beri hep atılım, açılım ayı olmuştur. Tıpkı doğa gibi.Mart ayında doğa tüm renklerini, tüm yeşilliklerini ve tüm tazeliğini sergiler, üzerinde yaşayan canlı varlıklara ve bu arada insana yaşamın ve yeniden dirilmenin keyfini yaşatır.
Ve Kürt halkı da bu aylarda doğaya uyum sağlanarak yeniden dirilmenin arayışı içine girer. Kawa destanı bunun tarihsel ilk örneği idi.
İstiklal Marşını söylememizi istediler. Askerlerin içinden biri yüksek sesle bağırdı.
-Üçe kadar sayacam len, sonra hep beraber İstiklal marşını okuyacaksınız, dedi.
Bir anda üç dedi. Herkeste bir şaşkınlık ve şok var. Kimseden ses çıkmadı. Orta yaşlı bir kişi Kürtçe:
-Ez nizanim, dediğiğini duydum.
Ardından bu kişiye yöneldiler. Onunla birlikte  hepimize ikinci bir dayak operasyonu başladı.  
Tam da böyle söylemişti askeri savcı ifademizi aldıktan sonra. İçimiz ürpermişti. Savcının elindeki kale mi suratımıza atması,  masadaki kül tablasını kafamıza fırlatması bize fiziki bir acı vermişti de bu son cümledeki tehdidin neyi içerdiğini anlayamadık :5 Nolu!...
Müthiş bir iç savaş! Kendi halkına ve insanına karşı tepeden tırnağa organize olmuş bir devlet yapısı ile tüm silahlar topluma, insana çevrilmişti.
Toplumu yaygın bir şekilde sindirme harekataları tam bir iç savaş yöntemi ile devam ediyordu. Bunun için evler zoraki olarak beyaza boyanıyor; devrimi, demokrasiyi, özgürlüğü, Kürt halkının varlığını ve özgürlük mücadelesini anımsatacak her isim, her simge bulunduğu yerden siliniyordu.12 Eylül öncesi her şey kötüleniyor, asker kurtarıcı olarak kendini herkesime zoraki olarak alkışlatıyordu.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
İrfan Babaoğlu

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.