Iris Galey

Iris Galey

Yazar
7.6/10
120 Kişi
·
493
Okunma
·
14
Beğeni
·
1629
Gösterim
Adı:
Iris Galey
Unvan:
Yazar,terapist
Doğum:
İsviçre/Basel, 1936
1936 yılında İsviçre’de doğdu. 9 yaşında ailece İngiltere’ye göç ettiklerinde babası onu dört yıl boyunca seks kölesi olarak kullandı. Babasının ölümünden sonra İsviçre’ye dönerek bir kız enstitüsüne yazıldı. İlk evliliğinde psikolojik tedavi görmek zorunda kaldı. Sonra bir evlilik daha yaptı ve Yeni Zelanda’ya göç etti.
Baba, biliyor musun, ne yaptığını bana
Sen bekaretimi bozdun
Bir gecede baba
Ben daha on yaşındaydım
Sen odama süzülüyordun
Tekrar tekrar
Öyle acıyordu ki baba
Ben daha on yaşındaydım
İçinde bana yer yoktu, baba
Benim köprülerimi yıkıyordun
Çocukluktan kadınlığa
Ben daha on yaşındaydım
Dört acımasız yıl
Hor kullanım ve gözyaşları
Nasıl olgunlaşacaktım baba
Sorumlu olmayo öğrenmek ve seçmek
Ben daha on yaşındaydım
Sen beni sığınaklarımdan zorla çıkarıyordun
Ben yüzüme bir kitap tutuyordum
Ve, "hiç olmamışı" oynuyordum, baba
Senin bedenimi parçalamanı
Arzularımı ve kendimi
Şimdi sen öldün, baba
Çaresiz sandın beni
Acıların içinden yolculuğuma
Bu yolculuğun her kavşağında
Gölgeler kafama biniyorlardı
Ümitsizce kadın ve anne olmak istiyordum ben
Hissiz bacaklarımın arasında seni unutmak
Ancak çamaşır yıkarken bile
Kendimi çocuksu hissediyordum
Ve o kadar yersiz
Çünkü; her adım savaşa dönüşüyordu, baba
Tüm yaşam gücümü tüketiyordu
Bekaretim öldüğünden beri
Bir geceden sonra ve bir zamandan
O zaman ben on yaşındaydım
Sen beni zaptettin, baba
Şimdi ben elli yaşındayım
O zamandan beri hala ağlıyor, savaşıyorum
Beni lanetlediğinden beri
On yaşında kalmaya......
Neden hep bir istisna olmak zorundaydım? Niçin insanların beni fark etmesini, benden hoşlanmasını garanti altına almak istiyordum? Ve sonra bana olan sevgileri kesinleşince, bu beni niçin kızdırıyordu?
..ben sırtımı dönüyor ve sessizce ağlıyordum. Biriyle birlikteyken kendini yalnız hissetmek, gerçekten yalnız olmaktan çok daha kötüydü.
Iris Galey
Sayfa 174 - Koridor Yayıncılık
İlk sayfada o düzenli ve küçük yazısıyla şöyle yazmıştı:
1. Ben biricik ve değerli bir insanım. Herkes öyledir.
2. Ben asla kendimi başkaları ile kıyaslamamalıyım. Ben benim.
3. Ben kendimi sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenmek zorundayım.
4. Eğer ben kendimi sevmezsem, başkalarını da sevemem.
5. Benim hayata dair bakışım, hayatımı belirler.
6. Şimdiki zamanda yaşamayı öğrenmek zorundayım.
7. Kendini tanımak demek, kendine karşı dürüst olmak demektir ve bu bir sanattır.
8. Her ölüden bir yaşam oluşur.
9. Ben her insanın bir parçasıyım. Her insan benim bir parçam.
Iris Galey
Sayfa 99 - Koridor Yayıncılık
243 syf.
Kitabı ilk gördüğümde ismi ilgimi hemen çekti ve az çok içeriğini anladım. Böyle bir kitabı okumak gerçekten çok zor. Çünkü konusu insanın psikolojisini darmadağın ediyor ve malesef ki gerçek bir hikaye olması daha da kötü hissettiriyor. Yazar büyük cesaret gösterip kendi hayatını,başına gelenleri,elinden alınmış çocukluğunu,baba nefretini yazmış. Ensest ilişki bugün çok yaygın olan ama konuşmaktan çekinilen bir iğrençlik. Malesef yazarımız bunu 9 yaşında daha her şeyden habersiz bir çocukken yaşamaya başlıyor. Ama umursamaz annesine anlattığında bir tepki vermiyor aşağılık kadın.14 yaşına gelince hikayesini anlatıyor ve babası intihar edip geberiyor. Kitabı okudukça ağladım babasına annesine küfürler ettim. Ha tabi çevirmene de az küfür etmedim. Güzelim kitabı berbat çevirisiyle batırmış. Tavsiye ediyor muyum bilmiyorum. Çünkü insanın psikolojisini bozan ve berbat çevirili bir kitap. Daha önce İçimdeki Yangın diye bir film izlemiştim. Beni öyle sarsmıştı ki bütün gece doğru dürüst uyuyamamış sabahta gözümü açar açmaz film aklıma gelmişti. Bu kitapla da bu kötü ruh halini ikinci defa ve daha yoğun yaşadım.
243 syf.
·Beğendi·10/10
İris 'in yaşadığı dramdan etkilenmiştim.Bir baba öldüğünde nasıl ağlanmaz demiştim,kitabı elime aldığımda ama arka kapak yazısını okuduğumda çok üzülmekle beraber kitapı alıp okumuştum.Kurgu olamadığı için yüreğim acımıştı...
243 syf.
·Beğendi·10/10
2003 yılı olması lazım kitabı okuduğum yıl. Liseye yeni baslayacağım yıl. Kitaptan psikolojisi bozulan kuzenim (benden 3 yas büyüķ) hüngür hüngür 1 hafta boyunca yaz tatilinde ağladı. Nevrotik hallerde ortada dolandı. Benim ' ne oldu?' diye baskıcı tutumuma dayanamayıp "kitaba ağlıyorum" dedi. Bana çok saçma gelmişti. Bir kitaba bu kadar çok ağlanabilibeceğine inanamamıştım. Ben ısrar ettikçe binbir "Yemin billah kitaptan" sözlerinden sonra 'kitabı okusam ne kaybederim ki, nasılsa gerçeği bu kadar ısrara rağmen söylemediyse asla söylemez' diye düşünüp bu kitabı okumaya başladım. Okudukça hayretler içinde kaldım. Toz pembe dünyam bir anda karardı. Anamın-babamın kurduğu güllük gülistanlık cıvıl cıvıl hayatım bana zehir oldu. Etrafımdaki tüm erkekler "babam dahil" canavar gibi görünmeye başladı. Kendi rengarenk hayatım, benden kilometrelerce uzaktaki bir kadının 30 yıl önce yaşamış olduğu olaylarla, simsiyah oldu. Neyseki dünyalar tatlısı, biricik annem yetişti simsiyah tozutan dünyama. Herşeyi açıkça paylaştığım anneciğimle döndürdüm bir bir renkleri dünyama. Size demem şudur ki; kötü kitap yoktur, tamam. Her kitaptan öğrebilecek çok şey vardır, tamam; ama bana göre her kitabı okumanında bir yaşı olmalıdır. Anne-babalar lütfen çocuklarınızın neler okuduğuna dikkat edin. Kişiliğini oluşturmamış bireyler her konuda yoğrulmaya çok müsaittir. Özellikle sosyal medya ve kontrolsüz internet yavrunuzun hayatındaki renkleri soldurmasına izin vermeyin. Denetimi elden bırakmayın lütfen.
243 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
'' Gel yavrum senin oyuncağın burada''.. tüyleri diken diken etmekte birebir cümle. Bi süre mutlu aile tablolarından uzak tutacak okuyanı. Hayatının hangi döneminde okursan oku hiç iyileşmeyecek yara bırakanlardan.
252 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ensest mağduru Iris Galey'in özyaşam öyküsü... Ben bu kitabı çocukken okumak istediğimde (ortaokuldayken, "Suç ve Ceza"yı okuduktan hemen sonra) babam yaşımın bu kitap için küçük olduğunu söylemiş, okumama izin vermemişti. Düşünün, "Suç ve Ceza"yı okumuş babamla kitap üzerine konuşacak kadar da anlamışım ama bu kitap yasak! Çünkü benim çocukluğumda ensest bugünkü kadar bilinen, her an duyulan bir olay değildi. Psikolojimi etkilemesin diye de yasak olması mantıklıydı. Şu anda çocukların bu haberleri hava durumuyla aynı doğallıkta dinlemeleri psikolojilerini nasıl etkiliyor acaba? Peki ya ensest mağduru olan çocukların psikolojileri? Bunu yapanlar ruh hastası, bunun üzerine uzun uzun konuşmaya gerek yok bence. Yapabileceğimiz tek şeyse gözümüzü dört açmak ve böyle ruh hastalarından kuşkulandığımız anda ilgili merciilere başvurmak. Bayan Galey'in nezdinde ensest mağdurlarının hayatlarına küçük bir pencereden olsun, bakmanızı tavsiye ederim.
243 syf.
·Puan vermedi
On yaşından itibaren dört yıl boyunca öz babası tarafından cinsel istismara uğrayan Iris orta yaşlı bir kadın olduğunda, yaşadıklarını kaleme alır. Kitap gerçek yaşam öyküsüymüş. Çeviri oldukça kötü. Beğendim mi? Bana göre okunabilir kategorisinde bir kitap.
243 syf.
·Puan vermedi
Tavsiye üzerine okuduğumun ve yaşamım boyunca okuduğumun için pişmanlık duyduğum ilk ve tek roman keşke insan olmasaydımda böyle aciz bir türün bir parçası olmak zorunda kalmasaydım diyerek yineledim kendime, psikolojik açıdan okuru yerle bir edebilecek yaşanmış bir hayat öyküsü MAALESEF.
243 syf.
·Puan vermedi
Okudukça insan ırkından soğuyorsunuz. Nasıl vahşi , cani varlıklarız . Dünyada insan dışı hiç bir varlık ensest yaklaşımda bulunmazken , bir babanın kızına yaptığı istismara ve onunla beraber hayatından kayıp gidenlere şahit oluyorsunuz ...
256 syf.
·2 günde·8/10
İnsanoğlu nun nasıl bir yaratık ve nasıl bir acı verdiğini ,hele ki aile içinde .
Oliva'nın babasından gördüğü istismar ve cinsel ilişki ,insanın ne kadar kotu olabilecegini gösteriyor.
Aile içindeki ensest , kurbanlarını nasilda korkutup ,kimseye soylememeye zorluyor .
Çok tiksinti duydum ve bir insanın böyle bir duruma düşmesi nin onu ne kadar ruhsal bir bozukluga sürüklediğini gördüm.
kitapta oliva'nın yaşadığı ve olaylardan sonra hayatının nasıl geçtiğini ,nelere hazmedemedigini içten bı şekilde anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Iris Galey
Unvan:
Yazar,terapist
Doğum:
İsviçre/Basel, 1936
1936 yılında İsviçre’de doğdu. 9 yaşında ailece İngiltere’ye göç ettiklerinde babası onu dört yıl boyunca seks kölesi olarak kullandı. Babasının ölümünden sonra İsviçre’ye dönerek bir kız enstitüsüne yazıldı. İlk evliliğinde psikolojik tedavi görmek zorunda kaldı. Sonra bir evlilik daha yaptı ve Yeni Zelanda’ya göç etti.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 493 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 198 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.