Isaac Newton

Yazar 8,6/10 · 7 Oy · 3 kitap · 17 okunma ·  16 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

16 okur beğendi.
7 puanlama · 11 alıntı
0 haber · 1.225 gösterim
17 okur kitaplarını okudu.
55 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Isaac Newton'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Isaac Newton'un Biyografisi

Isaac Newton (d. 25 Aralık 1642 - ö. 20 Mart 1727), İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof, hristiyan ilahiyatçı.

1687’de yayınlanan kitabı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, klasik mekaniğin temelini atmıştır ve tarihte en önemli bilimsel kitaplardan biridir. Bu çalışmasında Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ortaya koymuş ve sonraki üç yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına egemen olmuştur. Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal yasalar ile yönetildiklerini kendi kütle çekim kanunu ile Kepler’in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir. Newton ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiş, beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda farklı renklerden bir tayf yapması gözlemi sonucu bir renk kuramı oluşturmuştur.

Newton bilim insanları tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilmektedir. 1999'un sonlarında 100 ileri gelen fizikçiyle gerçekleştirilen milenyum oylamasında Newton, tüm zamanların en iyi fizikçileri arasında Albert Einstein'dan sonra 2. sırayı almıştır.

Isaac Newton'un Kitapları Kitap Ekle

3. Principia (Doğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri Seçmeler)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
insan_okur, bir alıntı ekledi.
12 Oca 2016

İnsanlar köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalırlar.

Isaac NewtonIsaac Newton
Minekoçak, bir alıntı ekledi.
13 Nis 2017

Aşk köprü kurmaktır.İnsanlar köprü kuracakları yerde,duvar ördükleri için yalnız kalırlar...

Principia, Isaac NewtonPrincipia, Isaac Newton
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
19 Oca 2016

Eğer diğer insanlardan benim için bir şeyler yapmalarını bekleseydim
Hiçbir şey yapamazdım.

Isaac NewtonIsaac Newton
Burak Akgün, bir alıntı ekledi.
19 Oca 2016

"Doğal olayları açıklamaya yetecek ölçüde neden varsa,araya başka nedenler katmak gerekmez."

Doğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri, Isaac NewtonDoğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri, Isaac Newton
Burak Akgün, bir alıntı ekledi.
14 Oca 2016

"Eğer daha uzağı görebiliyorsam bu, benden önceki devlerin omuzlarında durduğum içindir."

Isaac NewtonIsaac Newton
Sedat UYAR, bir alıntı ekledi.
25 Mar 17:42

Newton evrenin mekanik düzenini nasıl keşfettigi soruldugunda şu cümleyle karşılık vermişti...
"Nocte DieQue İncubando ! "
"Gece - Gündüz onu düşünerek"

Doğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri, Isaac NewtonDoğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri, Isaac Newton
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
19 Oca 2016

Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum ama ben kendimi henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğunda sevinen bir çocuk gibi görüyorum.

Isaac NewtonIsaac Newton
İbrahim Koç, bir alıntı ekledi.
03 Mar 16:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayvanlar arasındaki dostluk ülkeler arasındaki barışa delalet eder.

Kutsal Kitabın Yorumu, Isaac Newton (Sayfa 24 - Panama yayınları 2. Basım Mayıs 2016)Kutsal Kitabın Yorumu, Isaac Newton (Sayfa 24 - Panama yayınları 2. Basım Mayıs 2016)
Kitap Kurduu, bir alıntı ekledi.
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Rüya yorumcularına göre güneş ve ay, kral ve kraliçelerin şahsiyetlerine delalet ediyor olsa da, tek bir kişiyle ilgili olmayan kutsal kehanette güneş, politik dünyanın krallıklarında güç ve zafer içerisinde hüküm süren kralların soylarını ifade etmek için kullanılır

Kutsal Kitabın Yorumu, Isaac Newton (Sayfa 21)Kutsal Kitabın Yorumu, Isaac Newton (Sayfa 21)
Bütün Alıntıları Göster
Kitap Kurduu, Kutsal Kitabın Yorumu'yu inceledi.
05 Oca 13:05 · Kitabı okudu · 14 günde · 6/10 puan

Bende çok merak uyandıran bir kitaptı. Isaac Newton ve Kutsal kitap aynı cümlede olunca nasıl olur, bunu hemen okumalıyım dedim ama ciddi anlamda yoran bir kitap oldu.Çok çok fazla detay ve sürekli isimler, milletler,semboller derken bana beklediğim bilgilerden çok başka şeyler verdi. Keyif aldığımı söyleyemem ama okumasam hep merak edecektim.Yahudilik nasıl çıktı çok detayı ile bilmek isteyenler için güzel olabilecek bir kitap.Detaydan kasıt ise kitap sürekli ahitte, kitaplarda yazan efsane yaratıklar,hayvanlar,yer ve gök bunlar ne anlama geliyor gibi bilgileri veriyor ama size yahudiliği anlatıyor mu bence hayır.

BurakEnG, Kutsal Kitabın Yorumu'yu inceledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten ilk başta inanamayarak okuduğum, ve şok olduğum bir eser diyebilirim. Ve şunu artık daha iyi anladığım; MEB'in bizlere sadece Isaac Newton'ın bir elma ve yer çekimi hikayesiyle bizleri yarım bıraktığı oldu... Evet Newton sadece bir bilim adamı değildi, onun alşimist ve okültist bir ikinci hayatı daha vardı... Ve bu yazdığı kitabı, akrabasına vasiyeti olarak, lütfen ben öldükten sonra yayınlayın demesi olmuştur....

Isaac Newton, bilindiği üzere, dünya tarihinin en önemli insanlarından biridir. Çünkü teorileri, klasik fiziği şekillendirmiş ve modern fiziğin ortaya çıkmasında ilk rolü oynamıştır. Günümüzde halen mühendislik uygulamaları, gerçeğe çok yakın olan bu teorilere dayanmaktadır. Newton'un bu bilinen merağı dışında başka tarafları da vardır. Mistisizme ilgi duyar ve simyacılık gibi işler üzerinde de uğraşmıştır. Bu kitabı okuduğumda ise ben, bilmediğim bir yönünü daha keşfettim ki bu da bir papaz veya pastör derecesi kadar iyi Kutsal Kitap, yani Eski Ahit ve Yeni Ahit, yani Tevrat ve İncil bilgisidir. Bu kitabın başlığı, sanki Kutsal Kitap'ın tümünü içeriyormuş havası veriyor fakat öyle değil, orijinal başlığı daha uygundur; "Observations Upon the Prophecies of Daniel and the Apocalypse of St. John", yani Daniel'in Kehanetleri ve Aziz Yuhanna'nın Mahşeri Üzerine Gözlemler. Bu iki temel başlığın ilki, Daniel'in kehanetleri, Eski Ahit'te geçer ve sembolizm içeren bir metindir. İkincisi ise Yeni Ahit'in son kısmı olan ve Yuhanna (Aziz John, St. John) tarafından yazılan bölümdür. Newton, bu iki metindeki sembolleri tarihteki krallıklara benzeterek, gerçek tarih ile kehanetlerin önerdiği tarih arasında kıyaslama yapmıştır. Çoğu gerçeğe uyumlu olsa da bir kısım yanlışlıklar olduğunu farkettim. Fakat kitabı okursanız sizin de şaşıracağınızı tahmin ettiğim şey; Newton'un özellike 0-350 miladi yılları arasındaki Hristiyanlık tarihini ve tarihi kişilerini çok detaylı bilmesidir. Her dini düşünürün, papazın söylemlerini bile Latince veya Grekçe metin örneklerini de göstererek açıklamıştır. Aklınızdaki Newton imajını değiştirebilecek derecede ilginç bir kitaptır.
Bu baskısını da tavsiye edebilirim, fakat daha iyi tercümesi ve düzenlemesi yapılabilir diye düşünüyorum. Küçük bir örnek verirsem; Tevrat'ta "Danielle" adıyla geçen ve yeni Türkçe baskılarda "Daniel" adıyla bahsedilen peygamberin adını Türkçe "Danyal" olarak yazarken, yeni Türkçe baskılarda da "Yuhanna" adıyla geçen ismi "Yahya" olarak Türkçeleştirilmemesi gibi. İkisini de paralel yapabilirlerdi.