Işıl Erverdi

Işıl Erverdi

YazarÇevirmenEditör
9.3/10
9 Kişi
·
71
Okunma
·
1
Beğeni
·
107
Gösterim
Adı:
Işıl Erverdi
Unvan:
Yazar
Çocuk & Gençlik, Çocuk Öykü & Roman, Okul Öncesi Resimli & Şekilli Kitaplar kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
96 syf.
·8/10 puan
Küçük bir şehzade annesinin sevgisini bir ejderha ile paylaştığını düşünerek ejderhaya nefret beslemeye başlar ve ejderhanın hakkından gelmek için yola düşer. Masal böyle başlar ve Türk motifleriyle süslü bir şekilde devam eder. Kitap içinde yer yer çocukların yaşadıkları duygu ve davranış durumlarının gayet normal olduğuna ilgili notlar masal içine serpiştirilmiş.
Klasik Türk masallarının günümüz çocuk edebiyatına uyarlaması diyebiliriz. Kültürel bir yönü olduğu ve çocukların Türk kültürünü her yönüyle tanımasını istediğim için bence faydalı bir kitap olabilir. İçinde macere, gerilim de var sevgi, kahramanlık da.
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Küçük şehzadenin annesi Kraliçe Ece, çiçekleri çok sevmektedir. Farklı farklı çiçeklere bayılmaktadır ve onlara sahip olmak istemektedir. Küçük şehzade Ejderha çiçeğini duyar ve annesine bu çiçeği getirmek ister. Bunu yaparsa annesinin onu daha çok seveceğini düşünen şehzade yollara düşer. Ama bu çiçek değerli bir çiçek olduğu için başkaları da bu çiçeğin peşindedir. LEŞGU VE GEŞKU. Küçük şehzade bakalım Kara Orman’dan geçebilecek mi? Diğerlerine gözükmeden hedefine ulaşabilecek mi?

•Not : Kitabın sonuna bir sözlük konulmuş. Kitapta bilinmeyen bir sözcükle karşılaşırsa
çocuklar baksın diye. Bu olayı beğendim. Benim kitaba puanım. 6/10
162 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Osmanlı Toplumunda Dervişler ve Abdallar & Lucy Mary Jane Garnett
+

1912 yılında yazılmış kitapta Osmanlı öncesinde, İslam'ın yayılmasından sonra başlayan 7.yy-8.yy 'da ortaya çıkan Tarikatlar ve Kaideleri değerlendiriliyor. Selçuklu dönemi ve Osmanlı döneminde de giderek Anadolu toplumlarında yayılan Tekke ve toplulukların, türbelerin etkileri gösterilmiş. Aslında kitap ağırlıklı olarak Osmanlı dervişleri, yaşayış ve tasavvufi inanç üçgeninde değerlendirmeler, tespitler yapıyor. Üstelik bunu yaparken anlatılan dönemlerin coğrafik, siyasi ve diğer dini gelişmelerin anlatılması çok etkili olmuş. Kısa ancak etkili bir derleme olmuş.
+
Beni şaşırtan unsurlar; kitabın yazarı Lucy Mary Jane Garnett'in batılı gözünden bizim kültürümüzü çok iyi anlatmış olması, ki bir kadın olarak birçok dervişi ve tarikatı ziyaret ederek merasimleri yerinde incelemesi oldu. Ayrıca tarihi kaynakları çok iyi değerlendirerek üzerine efsane öyküleri, mitleri çok etkili kullanması şahane olmuş. Mevlevi, Bektaşi, Rufai, Kadiri, Hamzavi gibi birçok tarikatı değerlendirmeleri çok özeldi. O halde hadi okuyun!

Yazarın biyografisi

Adı:
Işıl Erverdi
Unvan:
Yazar
Çocuk & Gençlik, Çocuk Öykü & Roman, Okul Öncesi Resimli & Şekilli Kitaplar kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 71 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.