İsmail Karaçam

İsmail Karaçam

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
İsmail Karaçam
Unvan:
Prof. Dr., İlahiyatçı, Akademisyen.
Doğum:
Burdur, Türkiye, 1937
İlahiyatçı, Akademisyen.
"Biz mucizeleri bereket (ve hayır) sayardık. Siz ise bunları korkutmak (için gösterilir) sanıyorsunuz."
İsmail Karaçam
Sayfa 54 - Abdullah b. Mes'ûd (r.a.)
Öyle ya Kuran'ın hayat fışkıran prensipleriyle amel etmek, ancak Kitâbullah'ın lâyıkıyle anlaşılması, tedebbürü, tezekkürü ile mümkün olur. Bunun da tek yolu, Kur'an lâfızlarının delâlet ettiği mânaları beyân ve izah yoluyla gerçekleşir. Bu görevi yapacak olan da Tefsir ilminden başkası değildir.
"Dinleme"ve "susma" emirleri ,kiraat ile alakalıdır.Kiraat ise bir kulun ihtiyarî bir fiilidir ki,akıllı ve konuşan bir insanın agzından belirli mahreclere dayanmak suretiyle çıkan , maksad ve anlayişına iktiran eden sesiyle yapılir.
Binâenaleyh akıl sahibi olmayandan ve cansız şeylerden sâdır olan seslere kıraât denilemeyeceği gibi,sadâdan yani sesin aksinden hasil olan fiilr de kiraat denilemez.Bunun icindir ki fakihler,bir kiraatın aksinden meydana gelen aks-i sâdâya kırâat ve tilavet hükmü verilemeyecegini ve mesela tilavet secdesi lazım gelmeyeceğini beyan etmişlerdir.

Şu halde Kur'an okuyan bir kimsenin sesini aksettiren gramofon,pikap,teyp ve radyodan gelen ses veya sadâ bir kiraat değil,bir kıraatın aksi ve hayalidir.Yani dinlenmesi , susulması vâcib olan Kur'an çalınan Kur'an degil ,kıraat olunan Kur'andır"
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
İsmail Karaçam
Unvan:
Prof. Dr., İlahiyatçı, Akademisyen.
Doğum:
Burdur, Türkiye, 1937
İlahiyatçı, Akademisyen.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 2 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.