İyad Kunaybi

İyad Kunaybi

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
23
Okunma
·
7
Beğeni
·
186
Gösterim
Adı:
İyad Kunaybi
Unvan:
Dr., İslam Davetçisi, Öğretim Görevlisi ve Eczacılık Alanında Araştırmacı
Doğum:
Kuveyt, 22 Ekim 1975
Kızım bana sordu:" Deccal'in durumu biliniyor, Nebimiz(s.a.s) onu bize beyan etmiş. Öyleyse o çıktığında Müslümanlardan kimileri nasıl ona tabi olabilcek?

Ona dedim ki:" Günahların cezasından biri de faydalı ilmi unutmaktır.
Allah Teala müslümanlara, daha kötü bir duruma yol açmaması için müşriklerin ilahlarına sövmemeyi emretti.
Burada kardeşler dikkat etmemiz gereken önemli bir mesele var. Allah Teala müslümanlara bu ilahların batıl ilahlar olduğunu, onlara ibadetin caiz olmadığını, onlara yapılan ibadetin şirk olduğunu, onlara yapılan ibadetin sahibini Cehenneme ulaştıracağına yönelik yapılan açıklamaların ve beyanların durdurulmasını emretmemiştir.
Hayır bilakis bu, Muhammed s.a.v’imin ve sahabenin Mekke merhalesindeki ve sonrasındaki davetinin özüydü. Bu bütün Rasullerin davetinin özüdür.
Lakin Allah onları bir açıdan güzel olan müşriklerin ilahlarına sövme ve hakir görme işinden nehyetti. Senin, bu ilahlar batıldır demen, hakkı olmadığı halde kendisine ibadet ediliyor demen, fayda ve zarar vermez, yaratmaz yaşatmaz ya da öldürmez demen onlara sövmen demek değildir, bilakis bu vaciptir, Rasulullah’ın önem verdiği şeyin özüdür.
Lakin kim sövmede ve tahkir görmede bunun üstüne çıkarsa işte bu, müşrikler daha büyük bir mefsedete düşmesinler, Allah’a sövme günahına düşmesinler diye Sahabenin nehyedildiği meseledir.
O halde Sahabe bazı açılardan güzel, hoş görülmüş, mendup olan bir işi daha büyük bir münkere düşmesinler diye terk
etmekle emrolunmuşlardır.
İnsanoğlu için en büyük
maslahat Allâh’ı birlemektir. Bu maslahat ne olursa olsun, hiçbir şey için kurban edilmez.
Tevhid halkasını bozan durumlardan bir tanesi de siyasilerin hükümlerini ve menheclerini Allâh’ın
Kur’ânından ya da Rasûlullâh’ın Sünnetinden almamasıdır.
İşte bu yüzden Mustafa (s.a.v), ehli kitabın din adamları ile alakalarını vasıflandırırken şöyle
demiştir; “Muhakkak ki onlar haram olan şeyleri helal kıldılar, helal olan şeyleri de haram kıldılar
insanlar da onlara bu konularda tabi oldular. İşte bu da insanların o din adamlarına ibadetidir.”
Bizler Allah'ın emrini yakinen üzerimize yapılması vacip olan bir iş olarak görürsek ve Allah'ın yasakladığını da sakınılması gereken bir iş olarak görürsek işte o zaman işler bizlere çok ama çok kolaylaşacak, mesele kısalacak ve şeriatı tatbik etmedeki hikmetimiz artacak ve güçlenecektir.
Nureddin Zengi: "Her kim şeriata eklemeler yaparsa ve şeriatı eksik sanıp yapmış olduğu ziyade ile onu tamamlayacağını zannederse işte bu Allah’a ve şeriatına karşı bir cüretkârlıktır. Karanlık akıllar hidayete erdiremezler."
231 syf.
Kitap, Dr. İyad Kuneybi'nin kendi sosyal medya hesabından yayınladığı ilmî makalelerin ve siyasi analizlarin derlemesi niteliğinde.
Dr. İyad Kuneybi Ürdün'de sürekli sohbet, ders ve konferansları ile davet çalışmalarına devam ederken aynı zamanda sosyal medyayı da aktif olarak kullanarak çok geniş kitlelere ulaşmayı başarmış bir alim.
Özellikle hak ile batılın iç içe geçtiği bu asırda, bedeli ne olursa olsun İslam'ı savunan Dr. İyad Kuneybi gibi alimlerimizi daima gündem etmeli, onların nasihatlerini müslümanlara hatırlatmalı, kafirlere de hidayet vesilesi olması için yaymalıyız.
224 syf.
Dr. İyad Kuneybi'nin silsileler halinde yayınlanmış 24 hutbesini içeriyor. Dr. Iyad Kuneybi bu hutbelerde tevhid akidesinin aslını, önemini, peygamberlerin onu insanlara geldiği şekilde tavizsiz nasıl tebliğ ettiklerini, Rabbani alimlerin ve mücahidlerin bu dini diğer tüm dinlere galip kılabilmek için ortaya koydukları tavizsiz mücadeleyi, islam düşmanlarının ortaya koyulan bu net duruş karşısında düştükleri çaresizliği, bu acziyet ile halkların akidelerindeki netliği bozabilmek için ortaya çıkartılan taviz fakihlerini herkesin anlayabileceği yalın bir üslupla tafsilatlı ve tarihte yaşanmış gerçek olaylardan örneklerle izah ediyor.
215 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Dinde taviz verilmediğini ve verilemeyeceğini, verildiği taktirde güncel örneklerle Afganistan, İrak, Yemen, Somali, Keşmir, Filistin ve son yüz yıllarda müslümanların başına neler geldiğini, buralardaki münafıkları ve yaptıklarını, onlara karşı duran sahih akideli alimlerin mücadelesinden bahseden tavsiye eser.
215 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap ağabeyimizin günün dinine İslam dinini uydurma çabasında olan kişilere reddiye hutbelerinden oluşmaktadır. Laik demokratik sisteme entegresi olmaya mübarek tavizsiz İslam dini ve şanlı nebisinden deliller getirmeye çalışan kişilerin çabalarının çarpıklığıni ortaya koyuyor.
Kitap dinin kime ait ise dini hakim kılma usulünün ona ait olduğunu ,kafirleserek dinin sınırların dışına çıkarak dine hizmet edilmeyeceğini ortaya koyuyor.
Bir takım belam kılıklı tiplerin laik demokratik yapılarda bulunma destek verme (oy kullanma) inançlarına getirdiği şüpheleri izale ediyor.
Hudeybiye anlaşması
Yusuf a.s durumu vb.meselelerin aslını açık bir şekilde izah ediyor. İslam'ın taviz fakihlerinin elinde oyuncak olmayacağını ispat etmiş oluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
İyad Kunaybi
Unvan:
Dr., İslam Davetçisi, Öğretim Görevlisi ve Eczacılık Alanında Araştırmacı
Doğum:
Kuveyt, 22 Ekim 1975

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.