Jacquelyn Mitchard

Jacquelyn Mitchard

Yazar
7.4/10
10 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Jacquelyn Mitchard
Unvan:
ABD'li gazeteci ve yazar
Doğum:
Şikago, Illinois, ABD, 10 Aralık 1956
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
470 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Ray Bradbury kitaplarını okumayı sever misiniz? Benim cevabım 'Eveet!'...
Gölge Oyunu 26 yazar tarafından Ray Bradbury anısına, ondan esinlenen ya da onun hikaye veya romanlarının ters çevrilmiş/değiştirilmiş bir versiyonu olan öykülerden oluşuyor.
Her birinden ayrı ayrı bahsetmem mümkün değil ama beni çok etkileyen öyküler var aralarında. . Sıkıldığım öykülerin sayısı da yok denecek kadar az...
Ayrıca yazarların her birinin Bradbury hakkında söyledikleri, hissettikleri beni çok duygulandırdı. İnsan bir yazar olduğu zaman ne kadar çok hayata ne kadar mucizevi şekillerde dokunabiliyor, bunu bir kez daha fark ettim. ..
İyi ki okudum...
480 syf.
·9/10
Gölge Oyunu |4+/5|
Ray Bradbury’i tanır mısınız? Eğer bu isim aklınızda bir çağrışım uyandırmadıysa, o zaman Fahrenheit 451 diyeyim. Peki şimdi aklınızda bir çağrışım uyandı mı? Hayır mı? Neyse. Ray Bradbury ismini bilenlere ve eserlerini sevenlere güzel bir haber olabilecek bir gönderiye hoş geldiniz. Gölge Oyunu, Ray Bradbury’den zamanında ilham almış yazarların bir saygı duruşu niteliğinde olan kitap.
İçerisinde Neil Gaiman, Margeret Atwood, Joe Hill gibi yazarların bulunduğu ve her yazardan bir öykü okuduğumuz bu öykü derlemesini ben çok beğendim. Yalnızca bilim kurgu değil, bilim kurgu ile beraber fantastiğe ve gerilim türüne de ilgi duyan herkesin bu kitabın baskısı bitmeden almasını tavsiye ederim.
Dört yüz elli küsür sayfa olan kitabımızda birbirinden farklı öyküler var ve hepsinin de yazarı farklı olduğu için okumanız hiç de sıkıcı olmuyor. Her öyküyle beraber farklı bir kaleme geçiş yapmak okuma temposunu gayet canlı tutuyor. Ben okurken sıkılmadım, aksine, bir sonraki öyküde nelerle karşılaşacağımı bekleyerek geçirdim.
Sizin de almanızı ve okumanızı tavsiye ederim, bu öykü derlemesini. Özellikle Ray Bradbury’i seven okurların kesinlikle kitaplığında barındırması gereken bir eser. Her öykünün sonunda, yazarların yazdığı bir son not var; kendilerinin ve öykülerinin Ray Bradbury ile olan alakasını açıkladığı kısımlar. Kitabın en beğendiğim kısımları o son notlar oldu. Bir yazarın, yazdıkları ile gelecekteki yazarlara nasıl ilham olduğunu görmek, kitabın en etkileyici kısmıydı bana göre.
Ray Bradbury gibi yazarlarla karşılaşmaya devam edeceğimiz güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
480 syf.
·Puan vermedi
Ray Bradbury… Bu ismi duyduğunuzda gözünüzün önünde neler canlanıyor? Usta bir nakkaşın elleriyle beyninizin kıvrımlarına işlenmiş o hareketli resimlerde hangi öyküler oynamaya başlıyor? Distopik bir gelecekte, mekanik bir tazıyla sıradan bir adam arasında yaşanan nefes kesici kovalamaca sahnesini mi görüyorsunuz? Yoksa Cadılar Bayramı’nı çılgınca kutlayan; kurtadamlar, vampirler ve ucubelerden oluşan bir canavarlar ailesini mi? Belki de Mars’a doğru yol alan nefes kesici uzay gemileri geliyordur aklınıza.

Hayır, bunlar değil. Ray Bradbury’yi bize sevdiren etmenler yalnızca bunlardan ibaret değil. Doğru, o her şeyden önce bir bilimkurgu yazarıydı. Hikâyelerinde her türlü tuhaflığa, akıl almaz olaylara, maceraya ve gizeme yer verirdi. Ancak onu bu türün diğer ustalarından ayıran çok önemli bazı özellikleri vardı. Şiirsel anlatımı bunlardan biriydi; insanların yaşadığı maceraları değil, macerayı yaşayan insanları anlatması ise ikincisi.

Evet, Fahrenheit 451’in konusu kitapların yakılması, en heyecanlı kısmıysa o unutulmaz kovalamaca sahnesi olabilir; fakat hepsinin merkezinde olan esas şey Montag’in duygu ve düşünceleridir. Eve Dönüş’ün sayfaları boyunca en çılgın hayallerimizin bile ötesine geçen bin bir çeşit yaratıkla dans ettiğimiz de doğrudur, ama asıl konu küçük Timothy’nin hissettikleri ve kabul görme arzusudur. Mars Yıllıkları’nın özü ise en iyi, üstadın kendi sözleriyle açıklanabilir belki de: “Biz Dünyalılar, büyük ve güzel şeyleri yıkmak konusunda hünerliyizdir.” Bradbury her zaman hikâyelerinin odak noktasına karakterlerinin neşelerini, üzüntülerini, endişelerini, hırslarını ve de korkularını yerleştirirdi.

M. İhsan Tatari

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...-maresaline-ovguler/
480 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Gölge oyunu || Kitap yorumu

"Bazen küllerimin bir kütüphaneye savrulmasını hayal ederim. Fakat bu yalnızca kütüphanecilerin ertesi sabah işe erken gelmelerine ve insanlar gelmeden önce etrafı yeniden temizlemelerine neden olurdu."
.......................................................................
Ray Bradbury... Bu ismi duyduğunuzda neler hayal ediyorsunuz?
Mars'a giden uzay gemileri, kitapların yakıldığı distopik bir gelecek... İşte Gölge Oyunu bu ismi duyunca bizim gibi hayallere dalan usta yazarlar tarafından Ray Bradbury anısına yazılan birbirinden ilginç hikayelerden oluşuyor. İçinde kimlerin hikayeleri yok ki? Neil Gaiman, Margaret Atwood, Ramsey Campbell,Joe Hill, Harlan Ellison... Ve daha pek çok değerli isimden çıkma 26 farklı hikaye... Ve hepsi aynı amaçla aynı kitapta buluşmuş,bilim kurguda çağ açan bu adamın anısına hikayeler yazmak onu onurlandırmak için.
Ve sonucunda da sizi hiç yormayan çok keyifli,düşündürücü bir eser çıkmış ortaya. Üstelik her hikayenin sonunda da o hikayeyi yazan yazarların ona ve eserlerine duyduğu hayranlığı, onunla tanışmasını, kendilerine bu hikaye için ilham verenin ne olduğu gibi konulara değinen kısa bir metinleri var. Hikayelerden sonra ne kadar kısa olsa da o metinler üzerinizde öyle inanılmaz bir etki bırakıyor ki donup kalıyorsunuz.
.........................................................................
Bu eser çıktıktan sonra Sam Weller, Ray Bradbury'i hasta yatağında ziyaret edip günbegün bu hikayeleri okumuş. ....................................................
Bu kadar değerli bir kitap olmasına karşın ben bu kitabı şans eseri görüp aldım. Böyle bir kitap olduğundan bihaber Ray Bradbury'nin bilim kurgu kitaplarını hayranlıkla okuyup duruyordum. O yüzden bu kitabın bana çok şey kattığını düşünüyorum. Ben de ne kadar yetersiz olsa da burdan Ray Bradbury'ye çok teşekkür ediyorum.
Benim bu kitaptan haberim yoktu ama sizin var Yani duyduk duymadık demeyin Ray Bradbury anısına yepyeni öyküler!!!

Yazarın biyografisi

Adı:
Jacquelyn Mitchard
Unvan:
ABD'li gazeteci ve yazar
Doğum:
Şikago, Illinois, ABD, 10 Aralık 1956

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.