Jacques Cazotte

Jacques Cazotte

Yazar
7.7/10
19 Kişi
·
36
Okunma
·
3
Beğeni
·
493
Gösterim
Adı:
Jacques Cazotte
Unvan:
Fantastik Öykü Yazarı
Doğum:
Dijon, Fransa, 17 Ekim 1719
Ölüm:
Paris, Fransa, 25 Eylül 1792
120 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Gece üşendim sabah geri geldim. Kitap hakkında bir kaç söz etmesem içim rahat etmeyecekti.

Kitap Borges'in Babil Kitaplığı serisinin 4 numaralı eseri. Ben Kırmızı Kedi Yayınları baskısını okudum.

Yazar Cazotte kitabın ismini Lesage diye bir yazarın (adını ilk kez duydum) Le Diable boiteux (Topal Şeytan) kitabına antitez olarak yazmış. (Topal Şeytan Türk edebiyatının ilk çevirilerindenmiş.Nadir kitapta bir versiyonu var 180 tl. =))

Kitabın yazarı Cazotte da Fransız devrimi karşıtı görüşleri nedeniyle giyotinin tadına bakanlardan.

Kitaba gelirsem büyük bir sorgulama içine sokmuyor bizleri ya da harikulade bir edebi keyif yaşatmıyor belki ama bittiğinde çok hoş bir tat bırakan kitaplardan.

Kadın ve şeytan metaforu hatta süregelen kadınlar şeytandır iddiası etiketiyle ilerliyor kitap. :) Kitabın baş karakteri Âlvaro arkadaşlarının gazına gelip, bir pentagram çizip, ruh çağırır. Ama gelen Beelzebub isimli bir şeytandır. Şeytan kitapta ilk kez ortaya çıktığında Âlvaro'ya "Che vuoi?" - Ne istiyorsun? sorusunu sorar.
E şeytan bu kendi şartı karşılığında ne isterse verebilecek güçtedir. Fakat ava giderken avlanır ve Âlvaro'ya aşık olur. :)
Baştan çıkarıcı durumdayken baştan çıkan duruma düşen şeytan, güzel bir kadın kılığına bürünerek, kadınların erkekleri kandırmak için başvurduğu tüm şeytanca oyunlara başvurur. Âlvaro'ya yaranmak için onun arzu ettiği ne varsa gerçekleşmesini sağlar. Ta ki amacına ulaşıncaya kadar... :)) Amacına ulaştıktan sonrası ise çok daha farklı şeytani oyunlar oynar, Âlvaro işin içinden nasıl çıkıyor, neler oluyor hepsinin cevabı kitapta. :)

Kesinlikle tavsiye ediyorum.
124 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kırmızı kedinin özenle türkçeye çevrilmiş kitaplarından birisidir. Cazotte'nin bu kitabı ne üzerine yazdığı vb bilgiler kitabın önsözünde bulunmakta. Blok, Andreyev, Bulgakov, Goethe vb bir çok yazarın etrafında dolaştığı bir konuya ait 18. yy menşeli bu kitabın döneminden sonraki pek çok benzerine ilham verdiğini söylemek yanlış olmaz. Edebiyatçılara düşen bundan sonra edebiyatımızda üzerine gerçekten hemen hiç kritik bulunmayan bu eserle ilgili makaleler hazırlamak olmalı. Freudçu yaklaşım ile dış yazınlar bulunabilir. Kendi edebiyatımızda da Cazotte'yle ilgili analizleri kazandırmak gerekiyor. Andreyev'in Şeytanın Günlüğü ve Aşık Şeytan, Ölüm Bir varmış bir yokmuş ve Aşık Şeytan, Lermontov'un Şeytanı ve Aşık Şeytan...Bunlar ilk etapta düşünülebilecekler. Umarım birileri çıkar bunları realize eder.. Saygılarımla..
120 syf.
·Puan vermedi
Kitap beklentimin altında kaldı.Konusu ilgi çekici olmasına rağmen işlenişi ve diyaloglar çoğu zaman canımı sıktı.Ayrıca mekan tasvirleri de zayıf olduğu için kafamda calnlandiramadim

Yazarın biyografisi

Adı:
Jacques Cazotte
Unvan:
Fantastik Öykü Yazarı
Doğum:
Dijon, Fransa, 17 Ekim 1719
Ölüm:
Paris, Fransa, 25 Eylül 1792

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 36 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.