James Bentley

James Bentley

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Birçok şeyi keşfettik ama yaşamın yaradılışını öğrenemedik. Bir böceği bile yaratamayız.
Albert Schweitzer
Müzik, neşe, üzüntü, gözyaşları, yakınma, gülme gibi her türlü duyguya ses verir. Bu öyle bir sestir ki, dünyanın huzursuzluk dolu havasından bizi alır ve sessiz tepeler, ormanlar içinde bir dağ gölü kıyısına oturmuş, içindeki dipsiz, dingin suya düşen bulutlara bakar gibi, barış ve huzur dolu gerçekliğe götürür.
Albert Schweitzer
James Bentley
Sayfa 19 - İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri
Her şeyde kendinizi bulursunuz. Yolunuz üzerinde ölmüş küçük böcek de, sizin gibi var olmaya çabalayan bir yaratıktı. Sizin gibi güneşin sıcağından hoşlanır, korkuyu ve acıyı sizin gibi tanırdı. Ve artık yalnızca çürüyecek olan bir maddedir - sizin de er geç başınıza geleceği gibi.
Albert Schweitzer
Yerlilerin eğitimi konusuna gelince, Schweitzer soruyordu: "Uygar bir devlet, yerlilerin eğitimi konusunda konuşmaya başlayınca, onlara, 'Laf değil, yaptıklarınızı gösterin bana' diyorum. "Sömürgenize ne kadar öğretmen gönderdiniz?"
Dünya çapında önemli konular gündeme gelince, Albert Schweitzer, konuşmaktan hiç çekinmezdi. II. Dünya Savaşı'ndan sonraki, yaşamının kalan yirmi yılı boyunca, atom bombasının keşfiyle yaratılan tehlike, onu çok rahatsız etmeye başlamıştı. Son yıllarında, hükümete, nükleer silah yapımını ve nükleer denemeleri durdurması için ısrar ettiğinden dolayı birçok eleştiri almış ve bu konuda çok üzülmüştü.
Uluslararası barış isteyen bu öncü adam, uyarıyordu: "Ancak, sakat bir bebeğin doğumunda bulunmamış ve annesinin umutsuzluğunu görmemiş olan bir kişi, bu nükleer denemelerin risk almaya değdiğini savunabilir."
Yaşam denen şey için, saygı duymak gerektiğine inanıyorum. Yaşam denen şey için, sevgi duyuyorum. Bu sevgi ve saygı, ahlaki değerlerin temeli ve başlangıcıdır. Bir insan, bunları yapmayı denerse ve bu çabayı her zaman sürdürürse, o erdemli bir insan olur. Bu erdemliliği, kendi içinde taşır ve hiç yitirmez, çünkü bu kaynak içinde giderek büyür. Bunu denemeyen kişilerde yalnızca, bir dizi yapay prensip bulunur. Bu teorilerin kökü onda değildir, ona ait değildir ve onda sırıtmaktadır.
Albert Schweitzer
"Yaşam Saygısı"
(Reverence for Life)
"Çağdaş toplumu incelediğimiz zaman, şaşırtıcı bir şeyle karşılaşıyoruz. Tartışıyoruz, ama ilerleme kaydetmiyoruz. Niçin? Çünkü, biz insanlar hâlâ birbirimize güven duymuyoruz."

"Aya ulaşma umutları içinde insanlar, ayaklarının dibinde açan çiçekleri göremez oldular."

"Beyaz olarak gördüğümüz ışığın içinde, nasıl ki renkli ışınlar vardır, Yaşam Saygısı içinde de sevgi, sevecenlik, anlayış, gönüldeşlik, barış tutkusu, bağışlama gücü gibi bir karışım bulunur."

"İnsan, yalnızca kendisi için yaşayamaz. Her canlının yaşamının önemli olduğunu ve tümümüzün yaşam denen bütünün parçaları olduğumuzu unutamamak gerekir."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.