Jason Zweig

Jason Zweig

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Sağlam bir gerekçeniz olmadığı halde bulunduğunuz ortamın riskli olduğuna inandığınızda, başka insanların duygularına kapılmanız, kapalı bir ortamda soğuk algınlığına yakalanmanız kadar kolay olacaktır.
İnsanlar başarıya çok çabuk ulaştıklarında tamamen rastlantısal olan olaylara etki edebilecekleri duygusuna kapılır. Elde ettikleri başarıyı şans gibi soyut bir kavrama yormak yerine kendilerini koruyucu bir melek gibi gözeten “talih”lerine inanmaya başlarlar.
Araştırmalar, bir bardağın içindeki suyun yarısı boşaltıldığında insanların %69 unun bardağı artık “yarı yarıya boş” olarak algılamaya başladığını göstermiştir. Aynı bardak boşken yarısına kadar su ile doldurulduğunda ise insanların %88’i bardağı “yarı yarıya dolu” olarak gördüklerini söylemeye başlamıştır.

Bardağın boyutu ve suyun miktarında bir değişiklik olmamasına rağmen ilişkiler örgüsünde yaşanan basit bir farklılık beraberinde her şeyi değiştirir.
Jason Zweig
Sayfa 186 - İnkılap
Size başarı şansınızın 6’da 1 olduğu söylendiğinde risk almaya eğilimli iken bu oran %16 olduğu söylendiğinde durakladığınızı göreceksiniz. Hele ki başarısızlığa uğrama şansınızın %84 olduğunu öğrendiğinizde elinizi dahi sürmeyeceksiniz.
Çoğu tüketici, bir ürünü “bir alana bir bedava” şeklinde reklamı yapılırken almayı, %50 oranında ucuzluğa girdiğinde almaya tercih eder.
Duygular, geçmişe dayalı bir dizi tecrübe tarafından tetiklendiğinde faydalı olabilir. Aksi takdirde, sağlıklı bir karar almanız zorlaşacaktır.
Benzetmelerin duygulara hitap etme gücü, bilginin pasif bir biçimde ve olduğu gibi kabul edilmemesi gerektiğini; aksine onu farklı açılardan değerlendirme yoluna gidilmesinin daha doğru olacağını açıkça gösterir.
384 syf.
·Beğendi·10/10
İnsan psikolojisi, beynimizin nasıl işlediği, para karşısındaki tutumumuz ve para/akıl ikileminin -neredeyse- akla gelebilecek tüm açmazlarında size rehber olabilecek şekilde yazılmış. Psikoloji ile ilgilenenlerin muhakkak okumaları gereken bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jason Zweig
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.