Jeff VanderMeer

Jeff VanderMeer

Yazar
7.4/10
36 Kişi
·
61
Okunma
·
6
Beğeni
·
626
Gösterim
Adı:
Jeff VanderMeer
Tam adı:
Jeffrey Scott
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bellefonte, Pensilvanya, ABD, 7 Temmuz 1968
Jeffrey Scott "Jeff" VanderMeer (7 Temmuz 1968 doğumlu), New York Times'ın En Çok Satan Bir Yazar, editör, öğretmen ve yayıncı. Nebula Ödülü, Rhysling Ödülü, İngiliz Fantazi Ödülü, BSFA Ödülü, Dünya Fantazi Ödülü üç kez kazandı ve Hugo Ödülü için finalist oldu.
En çok, Yeni Tuhaf'a yaptığı katkılar ve Amca Vadisi şehri hakkındaki hikayeleri, Azizler Şehri ve Madman Şehri gibi kitaplarda biliniyor. The Southern Reach Trilogy adlı 2014 serisinin de yazarıdır.
Bir yerde çok uzun süre kalıp birilerini izlersen, bir noktadan sonra izlendiğin düşüncesine kapılırsın.
Eğer elimde gerçek bir cevap yoksa, bunun nedeni hala hangi soruları soracağımızı bilmiyor olmamız.
Yaşayan ve nefes alan hiçbir şey tam anlamıyla objektif olamaz - hiçbir dış etken olmadığında bile, beyin gerçeği bulma uğruna kendini yok etmeye hazır olsa dahi.
Terk edilmişlikteki güzelliği görmek içinizde birşeyleri değiştirir. Terk edilmişlik sizi ele geçirmeye çalışır.
Öyle ölümler vardır ki bir kişinin tekrar yaşamasını bekleyemezsin, öyle derin ilişkiler vardır ki kırıldığında içinde bağın kopuşunu hissedersin.
232 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap başta ağır olarak başladı dedim ağır oku sıkılma derken aradan biraz zaman gecti kitabı ortaladım baktım olaylar hızlanıyor bir merak sardı okumaya hızlı bir sekilde devam ettim kitabın sonuna geldigimde kurgu oyle bir yere geldi arkadaş dedim bu adam bu kadar detayı nasıl yazmis hayal gücüm olayı canlandırırken yoruldum ama mutlu bir yorgunluk tek kızgın oldugum nokta kitap öyle bir yerde bittiki meraktan ölüyorum
232 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Bu gizemli X Bölgesi’ne adım attığınızda bundan haberiniz bile olmayacak. Belirsizlik içinde süzülen sisler arasından geçerken bilinciniz kapalı olacak. Aylarca süren bir eğitimden geçerek bilmeniz gereken ya da bilmeniz istenilen kadarı size öğretilmiş olacak. Ancak hiçbir şey sizi karşılaşacaklarınıza hazırlayamaz.

Kitabı ilk olarak filmini izledikten sonra öğrendim. Doğrusunu söylemek gerekirse aralarında genel kurgudaki benzerlikler haricinde herhangi bir uyumluluk yok. Bundan dolayı farklı şeyler okumayı bekleyerek kitabı açtım ve her sayfada "Şu olay nerede gerçekleşecek?" düşüncesini üstümden atamadım. O yüzden tam olarak tadını alabildiğimi sanmıyorum. Ancak bunu görmezden gelirsem oldukça yavaş ilerleyen, fazla yoğun ve fazla detaylı bir kitap diyebilirim. Konu çok daha heyecan verici bir şekilde anlatılabilirdi ancak yazar ana karakter olan biyoloğun düşüncelerine, izlenimlerine ve şüphelerine ağırlık vermeyi tercih etmiş.

Farklı bir havası olduğu kesin, biyoloğun donukluğu ve soğukluğu hissedilebiliyor ancak yazarın detaylı anlatımı sayesinde hala yaşadığı her olayın içindesiniz. Gerçi çok fazla olay yok ve bu benim en büyük şikayetimdi. Güzel bir bilimkurgu, 1. kitapta oluşturduğu tüm sorulara 2. kitapta cevap vermesi ve yaşanan olayların sayısını arttırması dileğiyle.
232 syf.
·9/10
Kitap daha ilk sayfasından çok heyecanlıydı bence. Hem bu yüzden hem de kısa olması sebebiyle okuru hiç sıkmadan bir solukta bitiyor. Başkarakter olan biyoloğun güçlü bi yapıda olması kitaba çok fazla artı katmış. Ayrıca kitabın yarısından sonrası mis gibi Stranger Things kokuyordu. Oradaki olaylara benzer şeyler yaşanıyordu ama kitap sanırım diziden önce yazılmış. Bilimkurgu sevenler için ya da bilimkurguya başlamak için en ideal kitaplardan birisi. Son olarak kitap çok bilinmez bir yerde bitiyor. Hiçbir sorunun cevabı net verilmemiş. Bu yüzden ikinci kitabı da sizde varsa başlayın derim.
232 syf.
·3 günde·7/10
Açıkçası okurken kafam çok karıştı. Kitap başlangıçta ağır ilerliyordu. "200 sayfa ama bitmeyecek bu kitap galiba." dedim. Yoğun bir kitap. Fazla ağır ve yoğun bir anlatım var. Anlamak için kitaba tamamen kendinizi vermeniz gerekiyor. En ufak bir nokta bile kaçırınca kitap anlaşılmaz bir hal alıyor. Ben ailemin sürekli konuşması yüzünden birkaç noktayı kaçırdım hatta geri dönüp yeniden okumak zorunda kaldım.

Kitapta olaylardan çok duygulara yer verilmiş. Biyologun düşünceleri ön plandaydı. Ama biyolog karakterinin güçlü yapısı kitaba büyük bir artı katıyordu.

Yazar, okuyucularını kitabın sonuna kadar merak duygusuyla boğuşturuyor. Kitabın sonunda ben hiçbir cevaba kavuşamadım. Ama bu kitap seri olduğu için belki üçüncü kitabında tüm sorularıma bir yanıt bulurum diye düşünüyorum.

Filmini daha izlemedim. Ama fragmanı sayesinde ekibin tümünün kadın olduğunu fark ettim. Bakın işte kitapta bu ayrıntıyı öylesine okuyup geçmişim galiba. Çünkü ben kitapta sadece biyologun kadın olduğunu sanıyordum. Dikkatli okumama rağmen böyle bir ayrıntıyı kaçırmış olmak beni üzdü.

Bence bilim kurgu seviyorsanız bu seriye bir şans vermenizi tavsiye ederim. Yazarın kalemi çok iyi ama işte dikkatli okuyucular arıyor. Kitaba gerektiği önemi verecek okuyucuları istediğini düşünüyorum. Ben kitabı okuduğum için memnunum. Devam kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
408 syf.
·Beğendi·8/10
Yok Oluş kitabının devam cildi. Ancak anlatım tarzı ilk kitaptakinden farklı. İlk kitapta olayları birincil tekil şahsın anlatımı ile takip ediyorduk.

Bu kitapta asıl üzerine düşülen konu X bölgesi olarak adlandırılan yerden ziyade bu bölgenin incelemesini yapan kuruluş ve bu kuruluştaki çalışanlar. Yine ilk kitaptaki gibi gelişmeleri takip ederken ana kahramanın duygu ve düşüncelerini de derinlemesine öğrenme fırsatı yakalıyoruz. Ancak bu kez ana kahramanımız bir başkası.

Bu arada ilk kitapta X bölgesi ile ilgili merak edilen bazı konular açıklığa kavuşuyor ancak bu cevaplar yeni sorular doğuruyor. Bu bağlanda kurgu gerçekten sağlam ve güzel.
232 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap güzel bir bilimkurgu. Ancak salt olay üzerine kurulu değil. Hatta ve hatta olaydan ziyade kişilerin duygu ve düşünceleri ön planda.

Merkezde merak uyandıran bir olay var ve bu olayın içerinde yer alan kahramanımız bize birincil ağızdan gelişmeleri anlatıyor. Bunu yaparken de hem geçmişi ile yüzleşiyor hem de bilinmezlikle mücadele ediyor.

Olayla ilgili merak ettiğimiz noktaların cevaplarını kitabın sonunda alabiliyor muyuz?Cevap kesinlikle hayır. Zaten bir üçlemenin ilki olması nedeniyle bu makul bir durum. Ancak yine de belirsizliklerin fazla olması dikkatimi çekti.
232 syf.
·Beğendi·7/10
Southern Reach serisinin ilk kitabı. Bence iyi bir bilim kurgu konusu var. Filmini izledim ve sonra kitabının olduğunu farkedip, hemen pdf indirip okudum. Genelde hep kitap ve film sırasıyla giderim, ama bu sefer mecburen tam tersi oldu. Aslında iyi ki de öyle olmuş. Çünkü kitap biraz karışık geldi bana, aynı zamanda ağır ilerledi ve doğal olarak az da olsa filmden dolayı taşlar yerine oturdu diyebilirim. Hazır anlamışken serinin devamını ara vermeden okuyacağım. Her film ve kitapta olduğu gibi, bunda da aralarında bir çok fark vardı. Ama bence sanki filmi daha iyi. Bilimkurgu hayranlarına tavsiyemdir.
292 syf.
·Beğendi·8/10
Southern Reach serisinin son kitabı.
Kitapta ilk kitaptan itibaren yanıtı verilmeyen pek çok konu ve soruna cevap bulabiliyoruz. Ancak her şey netleşiyor da diyemeyiz. Bir şeyler eksik kalmayı sürdürüyor ve açıkçası sonuç okuyucuyu tamamen tatmin etmiyor. Bunun nedeni de bu denli güzel bir konunun son bölümü olan bu kitabın aceleci bir yaklaşımla aktarılmış olması.
Anlatım tarzı kendi içinde farklılık gösteriyor. Öykünün tüm ana kahramanlarının yaşadıkları farklı ağızlardan aktarılıyor.

Sonuç olarak okunmaya değer bir kitap, keşke serinin son kitabı olması nedeniyle bu kitap biraz daha uzun ve detaylı olsaymış.
392 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Üçlemenin son kitabı ama dörtleme mi olacak bilen var mı? Kafamda milyon soru kaldı. Eğer devam kitabı yoksa ya da olmayacaksa hiç okunmaya değmez diye düşünüyorum. Orijinal bir kurgu ama çok yetersiz, eksik. Bir sürü soru var ama neredeyse hiç cevap yok! Sevmedim. Filmi daha cazip.
232 syf.
·8/10
Kitap daha önce okumadığım bir konuya sahipti. İçinde aşk, arkadaşlık ya da duygu pek yoktu. X bölgesi denilen bir bölgeye keşfe giden 4 kişi (biyolog, antropolog, haritacı ve psikolog) vardı. Kitapta anlatım yapan biyologdu. 230 sayfa olmasına rağmen olayların beni içine çekmemesi sayesinde bitirmem uzun sürdü.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeff VanderMeer
Tam adı:
Jeffrey Scott
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bellefonte, Pensilvanya, ABD, 7 Temmuz 1968
Jeffrey Scott "Jeff" VanderMeer (7 Temmuz 1968 doğumlu), New York Times'ın En Çok Satan Bir Yazar, editör, öğretmen ve yayıncı. Nebula Ödülü, Rhysling Ödülü, İngiliz Fantazi Ödülü, BSFA Ödülü, Dünya Fantazi Ödülü üç kez kazandı ve Hugo Ödülü için finalist oldu.
En çok, Yeni Tuhaf'a yaptığı katkılar ve Amca Vadisi şehri hakkındaki hikayeleri, Azizler Şehri ve Madman Şehri gibi kitaplarda biliniyor. The Southern Reach Trilogy adlı 2014 serisinin de yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 112 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.