Jeffrey Bennett

Jeffrey Bennett

Yazar
8.8/10
8 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
22
Gösterim
Adı:
Jeffrey Bennett
Tam adı:
Jeffrey O. Bennett
« Dünya’daki bir uzay gemisi, bir bina veya herhangi bir şey için zaman aşağıda yukarıdakinden daha yavaş akar. »
Jeffrey Bennett
Sayfa 160 - Nora Kitap
« Işıktan daha hızlı gidemezsiniz, çünkü ne yarsanız yapın ışığa yetişmenizin bir yolu yoktur. »
Jeffrey Bennett
Sayfa 59 - Nora Kitap
« Görelilik yolculuk yapmak isteyenlere evrenin kapılarını açıyor ama bu, geri dönüşü olmayan bir yolculuk. »
Jeffrey Bennett
Sayfa 103 - Nora Kitap
Newton’un kendi teorisi için düşüncesi :)

« Bir cismin boşluktaki başka bir cisim üzerinde uzaktan etkide bulunabilmesi... ve kuvvetin bir cisimden diğerine aktarılabilmesi bana öyle büyük bir saçmalık olarak görünüyorki, yeterli idrak kapasitesi olan bir insanın bu saçmalığa düşmeyeceğine inanıyorum. »
Jeffrey Bennett
Sayfa 122 - Nora Kitap
« ...uzayzamandaki belli iki nokta arasında da olası birçok yol vardır. Ancak sadece bir yol olası en düz yoldur ve işte sadece bu yol üzerinde kendinizi ağırlıksız hissedersiniz.  »
Jeffrey Bennett
Sayfa 148 - Nora Kitap
« Unutmayın ki, kara deliğin dışındaki kimselerin bakış açısından bakıldığında sizin kara deliğe düşmeniz ‘sonsuz’ zaman alacaktır. »
Jeffrey Bennett
Sayfa 37 - Nora Kitap
« Şayet dört boyutlu görebilseydik, sağa ve sola baktığımız kadar kolayca zamana bakabilirdik. O zaman bir kişiye baktığımızda onun hayatındaki her olayı görebilirdik. »
Jeffrey Bennett
Sayfa 84 - Nora Kitap
Işık hızından nasıl daha hızlı gidilebileceğini sormak, Kuzey Kutbu"ndan kuzeye doğru nasıl gidileceğini sormaya benzer; zira Kuzey Kutbun"dan hangi yöne giderseniz gidin güneye gidersiniz.
Işık hızından nasıl daha hızlı gidilebileceğini sormak, Kuzey Kutbu'ndan kuzeye doğru nasıl gidileceğini sormaya benzer;zira Kuzey Kutbu'ndan hangi yöne giderseniz gidin güneye gidersiniz.
248 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitap kara deliklerin, yıldızların ve evrenin oluşumunu görelik kuramına göre açıklamasını sunuyor. Özel ve Genel Göreliliği harika bir biçimde anlatan kitap bu açıklamaları çok iyi düşünce deneyleri ve resimler ile destekliyor. Bir fizik kuramının bu kadar kolay bir şekilde açıklanacağını hiç düşünmezdim ve işin garibi bu kitabı BKMʼde 4TL ye aldım inanılmaz yani 4TL ye daha iyi bi kitap bulunması imkansız uzaya ve zamana ilginiz varsa hiç düşünmeyin, alıp okuyun!
248 syf.
Kitabın hemen her sayfasında uzayda yerçekimi savaşlarını ve oluşturduğu zamanı okuyacaksınız. Uzayzaman kabulleri, Einstein ve Newton’un keşfettikleri, E=mc2’nin ne kadar çok kullanım alanı olduğunu, kara delikler...vs.
Genel ve özel göreliliğin teorik olarak özetini okuyacaksınız yani.

Temelde okuduğunuz şeyler Optik (ışık hızı, yolu ve kırılması”kıvrılması”) ve Coğrafyanın (kutup ve ekvatordaki hız ve yerçekimi varkı, zaman farkı) uzaydaki hali diyebilirsiniz. Uzayın coğrafyasında ve optiğinde zamanda yolculuk yaparak fizik ve matematik teorilerini işliyorsunuz.

Eğer konuyu daha önce incelemediyseniz okuma sırasında internettende faydalanmanızı önerebilirim. Çünkü çok farklı ifadeler ve örneklemeler kullanılmış. Buda görelilik gibi bakış açısına göre farklı tarzlara bürünebilir. Herkesin aynı benzetmelerle anlaması korkutucu olurdu.

Bütün kitabı tabiki anlayamayız bir Astrofizikçi, kuantum fizikçisi vs. değiliz. Ama temel şeyler var ki anlamak kesinlikle zevk verecektir.

Okurken olaylara kendiniz kaptırıp, bol bol bakış açınızı değiştirerek anlamaya çalışırsanız bence güzel bir bilimkurgu filmi canlanır aklınızda.

Not: Kendi bakış açınızlada eğlenmeyi unutmayın. Örnek: ben gözlükçü moduna girdim biraz.
‘Kara deliğe yaklaşanda normal zaman gözlüğü var, kara deliğe yaklaşanı izleyende yavaş zaman gözlüğü var.’
248 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Kitabın dili çok ağır değildi ama zaman zaman herkesin anlayabileceği bir dil kullanılmasına rağmen bazı noktalarda çeviriden kaynaklanan sorunlar olduğunu hissettim. Konularla ilgili resimli örnekler var, aklıma oturmayan noktaları kavramamda bayağı yardımcı oldu. Kitap boyunca bu örnekler devam ediyor ve yeni öğrendiğimiz bilgileri destekliyor. Yazarın da değindiği bir nokta var ki kara delikler, solucan delikleri, uzay zaman, ışık hızını asla aşamamak, evrenin sürekli genişlemesi vb. hususlarda, okullarda öğrendiğimiz, evrene ilişkin basitleştirici kalıplar ve gerçeklik algımız genel göreliliği kolayca anlamamızı zorlaştırıyor. Kitabı okuduktan sonra diğer kaynaklara da ve hatta belgesellere de yönelerek düşünce şeklimizin değiştirilebileceğini ve bu konuları daha kolay kavrayabileceğimizi düşünüyorum.
248 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitabı defalarca okumam gerek anlamam için uzay zaman gibi terimler bahsedilirken kendimi uzay boşluğunda gibi hissettim . Yazarın dediği gibi sayısalcıların dilinde anlatım olmuş ben sözelciğim anlamadım . ..

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeffrey Bennett
Tam adı:
Jeffrey O. Bennett

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.