Jeffrey Bennett

Jeffrey Bennett

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
okuyor-dolu
27
Okunma
v3_begen_dolu
1
Beğeni
goz
155
Gösterim
Tam adı
Jeffrey O. Bennett
248 syf.
Kitabın dili çok ağır değildi ama zaman zaman herkesin anlayabileceği bir dil kullanılmasına rağmen bazı noktalarda çeviriden kaynaklanan sorunlar olduğunu hissettim. Konularla ilgili resimli örnekler var, aklıma oturmayan noktaları kavramamda bayağı yardımcı oldu. Kitap boyunca bu örnekler devam ediyor ve yeni öğrendiğimiz bilgileri destekliyor. Yazarın da değindiği bir nokta var ki kara delikler, solucan delikleri, uzay zaman, ışık hızını asla aşamamak, evrenin sürekli genişlemesi vb. hususlarda, okullarda öğrendiğimiz, evrene ilişkin basitleştirici kalıplar ve gerçeklik algımız genel göreliliği kolayca anlamamızı zorlaştırıyor. Kitabı okuduktan sonra diğer kaynaklara da ve hatta belgesellere de yönelerek düşünce şeklimizin değiştirilebileceğini ve bu konuları daha kolay kavrayabileceğimizi düşünüyorum.
Görelilik Nedir?
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.2/10 · 30 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap kara deliklerin, yıldızların ve evrenin oluşumunu görelik kuramına göre açıklamasını sunuyor. Özel ve Genel Göreliliği harika bir biçimde anlatan kitap bu açıklamaları çok iyi düşünce deneyleri ve resimler ile destekliyor. Bir fizik kuramının bu kadar kolay bir şekilde açıklanacağını hiç düşünmezdim ve işin garibi bu kitabı BKMʼde 4TL ye aldım inanılmaz yani 4TL ye daha iyi bi kitap bulunması imkansız uzaya ve zamana ilginiz varsa hiç düşünmeyin, alıp okuyun!
Görelilik Nedir?
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.2/10 · 30 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
w
ucnokta_yatay-1
248 syf.
Kitabın hemen her sayfasında uzayda yerçekimi savaşlarını ve oluşturduğu zamanı okuyacaksınız. Uzayzaman kabulleri, Einstein ve Newton’un keşfettikleri, E=mc2’nin ne kadar çok kullanım alanı olduğunu, kara delikler...vs. Genel ve özel göreliliğin teorik olarak özetini okuyacaksınız yani. Temelde okuduğunuz şeyler Optik (ışık hızı, yolu ve kırılması”kıvrılması”) ve Coğrafyanın (kutup ve ekvatordaki hız ve yerçekimi varkı, zaman farkı) uzaydaki hali diyebilirsiniz. Uzayın coğrafyasında ve optiğinde zamanda yolculuk yaparak fizik ve matematik teorilerini işliyorsunuz. Eğer konuyu daha önce incelemediyseniz okuma sırasında internettende faydalanmanızı önerebilirim. Çünkü çok farklı ifadeler ve örneklemeler kullanılmış. Buda görelilik gibi bakış açısına göre farklı tarzlara bürünebilir. Herkesin aynı benzetmelerle anlaması korkutucu olurdu. Bütün kitabı tabiki anlayamayız bir Astrofizikçi, kuantum fizikçisi vs. değiliz. Ama temel şeyler var ki anlamak kesinlikle zevk verecektir. Okurken olaylara kendiniz kaptırıp, bol bol bakış açınızı değiştirerek anlamaya çalışırsanız bence güzel bir bilimkurgu filmi canlanır aklınızda. Not: Kendi bakış açınızlada eğlenmeyi unutmayın. Örnek: ben gözlükçü moduna girdim biraz. ‘Kara deliğe yaklaşanda normal zaman gözlüğü var, kara deliğe yaklaşanı izleyende yavaş zaman gözlüğü var.’
Görelilik Nedir?
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.2/10 · 30 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bu kitabı defalarca okumam gerek anlamam için uzay zaman gibi terimler bahsedilirken kendimi uzay boşluğunda gibi hissettim . Yazarın dediği gibi sayısalcıların dilinde anlatım olmuş ben sözelciğim anlamadım . ..
Görelilik Nedir?
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.2/10 · 30 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.