Jennie Hall

Jennie Hall

Yazar
7.3/10
43 Kişi
·
116
Okunma
·
2
Beğeni
·
363
Gösterim
Öyle tebaası küçücük bir kralla evlenip de yazık mı edeyim kendime? İnsan elini sallasa onun gibi ufak ufak krallara çarpıyor.
Tabii ki gitmelisin oğlum. Norveç'i görmemiş bir insan gerçekten bu dünyada yaşamış sayılmaz.
Babam her zaman savasta ölmenin, başka bir adama boyun eğmekten daha onurlu olduğunu söylerdi.
Kılıcımı sana vermek isterdim kardeşim. Ancak senin intikamını almak için ona ihtiyacım var.
az kork, çok umut et; az ye, çok çiğne; az homurdan, çok nefes al; az konuş, çok anlat; az nefret et, çok sev ve en güzel şeyler seninle olsun.
"Görüyorum ki daha önemli yaralar için hazırsın. Bu yarayı gerçek bir savaşçı gibi taşıyacaksın."

"Bence bu yara son yaram olmayacak," demiş Harald.
"... Babam birinin kölesi olmaktansa savaşta ölmenin daha iyi olacağını söylerdi hep..."
‪”Göreceğim yepyeni şeyler‬
‪Ulu ağaçlar, sulu üzümler,‬
‪Yataklardan daha yumuşak şeyler.‬
‪Sonunda sıcacık güneşi görecek bu gözler‬”
187 syf.
·2 günde·5/10
Yağmacılık ve korsanlık yapan bir ulusun masalları hakkında beklentinizi yükseltmeyin. İskandinav mitolojisi ile karşılaştıracaksanız hayal kırıklığı yaşatır. Genel olarak her halk gibi ırklarını öven yücelten masallar mevcut. Diğer masallardan farkları ahlak anlayışları. Yağmacılık ve eğlence için insan öldürmek kahramanlık olarak yansıtılmış. Viking kardeşlerim tekrar düşünün bu doğru mu şimdi?
144 syf.
·3 günde·6/10
Kitap ayrı hikayelerden oluşmasına rağmen tarihi bir roman tadında. Yazılanlar coğrafi ve tarihi bilimsel kaynaklardan elde edilmiş ve gerçeğe en yakın Viking hikayeleri olabilir.
144 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Beklediğimi bulabildim mi? Hayır maalesef beklentimin altında bir kitap okudum. "Kral Harald" diye bahsedilen kişinin zamanında yaşanan olaylardan bir kaçı dikkate alındığında, ünlü Viking kralı Ragnar Lothbrok dönemine denk geldiği anlaşılıyor (Ragnar Lothbrok ve kardeşinin Fransa kıyılarına sefer düzenlemesi ve kardeşi Rollo'nun Hristiyan olup Fransa kralının kızıyla evlenmesi ve ilerde İngiliz tahtına oturacakların nüvesini oluşturması gibi). Ancak Norveçten yola çıkılıp İzlanda, Grönland ve hatta güney Amerika kıyılarının Kolomb'dan önce Vikingler tarafından keşfedilmesi efsaneleri güzeldi. Yalnız şunu belirtmeliyim, Vikings dizisi bilgi almak açısından daha etkili olacaktır.
144 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Vikingler hakkında sağlam bilgiyi alamazsınız bu kitapta sadece bir kaç olayı efsaneleştirilmiş hallerini bulabilirsiniz. Vikingleri, Viking yapan Ragnar hakkında bilgi yok denecek kadar az. Aslında efsaneleşmiş hikayeleri okumak istiyorsanız Vikingler hakkında alıp okuyabilirsiniz. Birden fazla hikaye olsada olay örgüsünü güzel hazırlamışlar hemen hemen hepsi bir birine bağlı ve kitap akışı güzel..
144 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap iki bölümden oluşmakta olup ilk bölüm Norveç kralı Harald merkezli ilerlerken ikinci bölümde Norveç'ten bilinmeyen yerlere (İzlanda, Grönland) yapılan göçler, bunun nedenleri ve Norveç'e özlem üzerinde duruyor. Efsaneler ise uzun İzlanda kışlarında (çünkü her yer soğuk, buz ve de kar) bütün aile bireylerinin bir ateşin başında hikayeler anlatmasıyla oluşmuştur. İyi kitap...
144 syf.
·Puan vermedi
Güzel bir kitap. Eh işte denebilecek seviyede. Vikingler hakkında bilmediğiniz çocuk şeyi anlatıyor. Tavsiye edilebilir mi evet. Neden olmasın. İlk başta vikingleri merak ettiğim için elime aldım ama daha sonra bitirmem gerektiğini farkettim.Hic bir kitabın kötü olduğunu düşünmüyorum ama sanırım benim için bekletimin altındaydı diyebilirim.
144 syf.
·Beğendi·8/10
Zevk alarak okudum ve rahatlıkla herkese tavsiye ederim. Özellikle akademik bir kitap okuduktan sonra bu tür ilgi çekici ve akıcı eserleri okuyabilirsiniz. Zalim Vikingler denizlerin barbar kavmi, karada silip süpüren Moğollar gibi Vikingler de denizlerde silip süpürüyordu. Kızıl Eric'in ve oğlunun sürekli batıya doğru seferleri sonrası abd kıtasını keşfetmiş olmaları güzeldi. Kuzeyliler gerçekten çok güçlü bir fiziğe sahipler, bu kadar dayanıklı bir kavim yoktur sanırım varsa da Ruslar ve o enlemde yaşayan diğer kavimlerdir. Türk ve Moğollar bu tür bir değerlendirmenin üstünde tutuyorum tabii :)
144 syf.
·3 günde·5/10
Ragnar hakkında hiçbir bilgi yok denebilir. Bir süre Vikings dizisini izlemiştim, o daha bilgilendiriciydi. Norveçlilerin İzlanda, Grönland ve Vinland'ı (Amerika'yı) keşif hikayeleri anlatılıyor. Yazar sonuna bir de not eklemiş. Fakat o görseller olmasaymış daha iyiymiş.
187 syf.
·7/10
Farklı kültürlere ilgi duyanların okuması gereken seri kitaplardan bir tanesi. Viking kültürü ile ilgili hikaye ve masallardan oluşuyor. Kolay ve rahat okunabilir bir kitap.
187 syf.
·6 günde·7/10
Tek bir ateşin etrafında toplanıp söylenen ve dinlenen o güzel masallar, Buz ülke, yeşil ülke, üzüm ülkesi; İzlanda ve Norveç topraklarını yuvaları bilen Vikingler, şimdi işte o güzel masallarda, minnetle ve hayranlıkla anılıyor.

Diğer bütün ülkelerin masal serilerini merak ettim. En kısa zamanda diğerlerini de okumaya başlayacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jennie Hall
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 116 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.