Jesse Andrews

Jesse Andrews

Yazar
6.0/10
169 Kişi
·
361
Okunma
·
5
Beğeni
·
706
Gösterim
Adı:
Jesse Andrews
Unvan:
Amerikalı roman yazarı ve senarist
Doğum:
ABD, 15 Eylül 1982
Pittsburgh'da doğmuş ve büyümüştür. Schenley High School ve Harvard Universitesini bitirmiştir ve Boston'da yaşamaktadır. Ben, Earl ve Ölen Kız adlı romanıyla 2012 Cybill Ödülü'nü almıştır. Kitaptan çekilen aynı adlı film 2015 Sundance Film Festivalinde Amerkan-Drama dalında hem Seyirci Özel Ödülü'nü hem de Büyük Jüri Ödülü'nü kazanmıştır.
Çünkü ölümle ilgili aykırı inançlarım vardı: Ölümden sonra hayat diye bir şey yoktu, siz öldükten sonra bir şey olmuyordu; bilinciniz ebediyen son bulmuş oluyordu, o kadar.
İnsanlar hakkında öğrendiğim bir şey varsa o da kendinizi sevdirmenin en kolay yolunun çenenizi kapayıp konuşmayı onlara bırakmak olduğudur. Kendinden bahsetmeyi herkes sever.
328 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın konusunu inlecelidiğiniz de çok ağır bir kitap olacağını düşünüyorsunuz ama yazar 17 yaşında ki çocuğun kafasındaymış gibi, o kadar cana yakın bir şekilde yazmış ki, son sayfalar haricinde okuma boyunca hep gülümsedim.

Kanser bir çok insan tarafından korkulan bir şey, üzerine bazı filmler yapılmış, kitaplar da yazılmış. Hepsi her sayfasında hüngür hüngür ağladığımız ve içinde aşk da olan bir şey.

Tabi bunlar benim gördüklerim.

Peki ya, içinde kanseri de barındıran komedi kitabı yazılırsa?
328 syf.
·2 günde·10/10
Konuya bakınca salya sümük ağlarım diye yola çıkıyorsun ama ilk sayfadan son sayfaya kadar diş macunu reklamında oynuyormuşçasına sırıtarak okuyorsun. Çıkardığın tuhaf sesler de cabası.
Öncelikle herkesin sevebileceği bir kitap değil. Hayata daha ciddi tarafından bakanlardansanız kitap saçma gelebilir hatta gelecektir. Ancak benim gibi gülmediği anlarda sıkılanlardansanız, kitapla ilişkiniz en yakın arkadaşınızla kıkırdıyormuş hissine kapılmanıza kadar uzanabilir.
Ben kitabı çoktan daha çok sevdim. Bir çok kitaba abone olan mükemmel kız ve erkek kahramanlardan daha gerçekçi üç kusurlu kahraman bize eşlik ediyor kitapta. Bu bile sayfaları karıştırmak için güzel bir sebep.
328 syf.
Asla güzel bir kitap değildi bu gerçeği kabullenme vakti. Ama o kadar içten ve samimi bir dille kaleme alınmıştı ki. İçeriği biraz boştu, esprilerin %90'ı beni gülmedi hatta midemi bulandırdı. Rachel'ın kişnemelerine anlam veremedim.Kitap güzel bir şekilde berbattı.

İçeriğin +16 olması gerekli, +18 de olabilir. Earl, dostum seni hiç sevmedim.

Hepimizin çevresinde illa trajik bir şekilde ölenler oluyor bence. Mesela benim büyük büyük büyük dedem mi kim, yüklü miktarda altını bir yere gömmüş, ama kimseye yerini söylememiş. Sonra günün birinde bir anda derenin önünde abdest alırken dereye düşüp ölmüş. Yüklü miktarda altın, asla bulunamadı. Ben kalkıp bununla ilgili 328 sayfalık bir kitap yazmıyorum. Demem o ki her ölüm için bir kitap yazılmamalı.

Emin değilim. O neydi gı?
328 syf.
·Beğendi·6/10
Çok eğlenceli, bir yandan üzücü, sizi kahkalarla güldürebilirken ağlatacak kapasiteye de sahip bir kitap. Edebi bir kitap değil elbet yalnız okurken eğlenebilirsiniz. Hem komik hem hüzünlü. Arka kapakta da yazdığı gibi "Bu, ölüm hakkındaki en komik kitap...". Hafif bir şeyler okumak istiyorsanız tavsiye ederim.
328 syf.
·1 günde·Puan vermedi
kitabın içinde kanserle başa çıkmaya çalışan bir kız var. kitabın hüzünlü olmasını beklemeyin sakın çünkü resmen esprili bir dille kaleme alınmış. ben yüksek beklentilerle başlamıştım ama pek sevemedim. bunda etkili olan en büyük faktör sanırım yazarın üslubuydu. gerçekten hiç ısınamadım ve esprilerin yüzde doksan dokuzu beni hiç güldürmedi. herkesin sevebileceği bir kitap da değildi bence. filmi de var bu kitabın ve ben garip bir şekilde filmini daha çok seviyorum en azından filmde etkilendiğim kısımlar olmuştu.
336 syf.
·140 günde·Beğendi·6/10
Çok yorucu olmayan, eğlenceli, arkadaşlarımla çerezlik kitap dediğimiz tanıma uyan bir kitaptı. İlla okunmalı, bunu kesin oku diyemediğimiz ama boş vaktinde okuyup vakit geçirebileceğin, anlatımı/olayları yorucu olmayan, sevimli kitaplara çerezlik kitap diyoruz. (Bizden başka diyen var mı bilmiyorum.)
336 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitabevinde ismi sebebiyle elime alıp karıştırdığımda konusunu ketifli bulmam sebebiyle edinip okumaya başladım. İki genç ergenin başından geçen öykü bu iki arkadaşın tabirleiyle anlatılınca ortaya baya eğlenceli bir iktap çıkmış. Kafanızın yorgun olduğu zamanlar için ideal bir kitap.
328 syf.
·4 günde·3/10
Bu kitabı yorumlara ve filmine bakarak almıştım ama garip bir şekilde filmindeki duyguları kitapta hissedemedim. Normalde tam tersi olur. Kitabın konusu ilgi çekici ama benim sevebildiğim bir kitap olamadı. Yazarın yazım tarzı ve konuyu işleyiş şekline ısınamamışta olabilirim.
328 syf.
·2/10
Bu kitap ya çok beğeniliyor ya da nefret ediliyor. Sanırım, ben nefret edenlerdenim. Kitap o kadar iğrenç şeylerle doluydu ki... Okuduğum ilk bu tarz kitap değildi ama abartı vardı. Hiç sevmedim,,,

Yazarın biyografisi

Adı:
Jesse Andrews
Unvan:
Amerikalı roman yazarı ve senarist
Doğum:
ABD, 15 Eylül 1982
Pittsburgh'da doğmuş ve büyümüştür. Schenley High School ve Harvard Universitesini bitirmiştir ve Boston'da yaşamaktadır. Ben, Earl ve Ölen Kız adlı romanıyla 2012 Cybill Ödülü'nü almıştır. Kitaptan çekilen aynı adlı film 2015 Sundance Film Festivalinde Amerkan-Drama dalında hem Seyirci Özel Ödülü'nü hem de Büyük Jüri Ödülü'nü kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 361 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 167 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.