Jesse Andrews

Jesse Andrews

Yazar
6.2/10
114 Kişi
·
223
Okunma
·
5
Beğeni
·
615
Gösterim
Adı:
Jesse Andrews
Unvan:
Amerikalı roman yazarı ve senarist
Doğum:
ABD, 15 Eylül 1982
Pittsburgh'da doğmuş ve büyümüştür. Schenley High School ve Harvard Universitesini bitirmiştir ve Boston'da yaşamaktadır. Ben, Earl ve Ölen Kız adlı romanıyla 2012 Cybill Ödülü'nü almıştır. Kitaptan çekilen aynı adlı film 2015 Sundance Film Festivalinde Amerkan-Drama dalında hem Seyirci Özel Ödülü'nü hem de Büyük Jüri Ödülü'nü kazanmıştır.
Delice anlamsız olduğu için bu kadar muhteşem olduğuna kafaları basmadı.
Jesse Andrews
Sayfa 96 - Pegasus Yayınları
"Japonlar ne diyor? «Fudoşin!» Ölçülülük, dayanıklılık, yüzün
hareketsiz bir maske gibi gülümseyişi."
Aslen, Madison'a çekimi onun yapıp yapamayacağını sordum. Örneğin: Ben ve Earl yerine sınıfta kamerayla o takılabilir miydi? Bu bir şekilde insanların Rachel için film yaptığımı bilmelerini istemediğimi söylememe ve bunu söylemem Madison'ın bozulmasına neden oldu. Madison'un bozulması insanların Rachel'a olan hislerimi bilmesini istemediğimi söylememe ve bunu söylemem Madison'un, dürüst olmam gerekirse, ne olduğunu anlamadığım bir şekilde tekrar bozulmasına neden oldu.
Jesse Andrews
Sayfa 242 - Pegasus Yayınları
Büyük olasılıkla bu kitap kendimden ve yaptığım her şeyden nefret ediyormuşum gibi bir görüntü yaratıyor.Ama bu tamamen doğru değil.Daha çok bugüne dek olduğum insanlardan nefret ediyorum.
Kitabın konusunu inlecelidiğiniz de çok ağır bir kitap olacağını düşünüyorsunuz ama yazar 17 yaşında ki çocuğun kafasındaymış gibi, o kadar cana yakın bir şekilde yazmış ki, son sayfalar haricinde okuma boyunca hep gülümsedim.

Kanser bir çok insan tarafından korkulan bir şey, üzerine bazı filmler yapılmış, kitaplar da yazılmış. Hepsi her sayfasında hüngür hüngür ağladığımız ve içinde aşk da olan bir şey.

Tabi bunlar benim gördüklerim.

Peki ya, içinde kanseri de barındıran komedi kitabı yazılırsa?
Konuya bakınca salya sümük ağlarım diye yola çıkıyorsun ama ilk sayfadan son sayfaya kadar diş macunu reklamında oynuyormuşçasına sırıtarak okuyorsun. Çıkardığın tuhaf sesler de cabası.
Öncelikle herkesin sevebileceği bir kitap değil. Hayata daha ciddi tarafından bakanlardansanız kitap saçma gelebilir hatta gelecektir. Ancak benim gibi gülmediği anlarda sıkılanlardansanız, kitapla ilişkiniz en yakın arkadaşınızla kıkırdıyormuş hissine kapılmanıza kadar uzanabilir.
Ben kitabı çoktan daha çok sevdim. Bir çok kitaba abone olan mükemmel kız ve erkek kahramanlardan daha gerçekçi üç kusurlu kahraman bize eşlik ediyor kitapta. Bu bile sayfaları karıştırmak için güzel bir sebep.
Ciddi misiniz ? Bu kitaba neden 6 puan verdiniz ? Içinde saçma sapan aşklar olmayıp,eğlenceli olduğu için mi ? Dili de kitap kadar eğlenceli.Yazarın Gıcıklar kitabını almak için büyük bir sebep.Kitabı alın ve okuyun.
Çok eğlenceli, bir yandan üzücü, sizi kahkalarla güldürebilirken ağlatacak kapasiteye de sahip bir kitap. Edebi bir kitap değil elbet yalnız okurken eğlenebilirsiniz. Hem komik hem hüzünlü. Arka kapakta da yazdığı gibi "Bu, ölüm hakkındaki en komik kitap...". Hafif bir şeyler okumak istiyorsanız tavsiye ederim.
Çok yorucu olmayan, eğlenceli, arkadaşlarımla çerezlik kitap dediğimiz tanıma uyan bir kitaptı. İlla okunmalı, bunu kesin oku diyemediğimiz ama boş vaktinde okuyup vakit geçirebileceğin, anlatımı/olayları yorucu olmayan, sevimli kitaplara çerezlik kitap diyoruz. (Bizden başka diyen var mı bilmiyorum.)
Kitap hakkında ne diyeceğimi bilemiyorum.Bence herkesin okuyup begenebilecegi bir kitap değil.Kitaba iyi ya da kötü denmez bence.Seversin ya da sevmezsin, öyle bi kitap :) ve ben sevdim.Farkli bir üslupla gerçekleri yansıttığını düşünüyorum.Abartili romanlardansa gerçeği okuyoruz.(kanser hakkındaki kısımlar ve bazı yerler için söylüyorum) Aslinda çok farklı bir kitap yazabilirmis bence yazarda çok iyi bir potansiyel var ama farklı bir şeyler yapmak istemis sanırım.Bence iyi yapmış ben begendim, büyük beklentilerle okumadım.Okuyacak olanlara da önerim bu, büyük beklentilerle okumayin.Yazarin dilini severseniz eğlenebilirsiniz.
Bu kitap ya çok beğeniliyor ya da nefret ediliyor. Sanırım, ben nefret edenlerdenim. Kitap o kadar iğrenç şeylerle doluydu ki... Okuduğum ilk bu tarz kitap değildi ama abartı vardı. Hiç sevmedim,,,
Kitabevinde ismi sebebiyle elime alıp karıştırdığımda konusunu ketifli bulmam sebebiyle edinip okumaya başladım. İki genç ergenin başından geçen öykü bu iki arkadaşın tabirleiyle anlatılınca ortaya baya eğlenceli bir iktap çıkmış. Kafanızın yorgun olduğu zamanlar için ideal bir kitap.
Bu kitabı yorumlara ve filmine bakarak almıştım ama garip bir şekilde filmindeki duyguları kitapta hissedemedim. Normalde tam tersi olur. Kitabın konusu ilgi çekici ama benim sevebildiğim bir kitap olamadı. Yazarın yazım tarzı ve konuyu işleyiş şekline ısınamamışta olabilirim.
Biraz şu çocukken izlenen saçma amerikan filmleri gibi hissettirdi. Genel olarak istemsizce gülümseyerek okuyorsunuz. Sadece sonunda yazarın aslında kitabı biraz değiştirmek istemiş de yapmamış gibi bir şey çıkardığını düşündüm çünkü her şeyi tesadüfe bağlamış

Yazarın biyografisi

Adı:
Jesse Andrews
Unvan:
Amerikalı roman yazarı ve senarist
Doğum:
ABD, 15 Eylül 1982
Pittsburgh'da doğmuş ve büyümüştür. Schenley High School ve Harvard Universitesini bitirmiştir ve Boston'da yaşamaktadır. Ben, Earl ve Ölen Kız adlı romanıyla 2012 Cybill Ödülü'nü almıştır. Kitaptan çekilen aynı adlı film 2015 Sundance Film Festivalinde Amerkan-Drama dalında hem Seyirci Özel Ödülü'nü hem de Büyük Jüri Ödülü'nü kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 223 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 125 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları