Jim Butcher

Jim Butcher

Yazar
8.0/10
77 Kişi
·
167
Okunma
·
5
Beğeni
·
1325
Gösterim
Adı:
Jim Butcher
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Independence, Missouri , Amerika Birleşik Devletleri, 26 Ekim 1971
1971 yılında Independence, Missouri’de doğdu. Yazdığı Dresden Dosyaları ve Codex Alera serileri ile fantazi edebiyatının öne çıkan isimlerinden biri haline geldi. Eskrimle uğraşan, şarkı söylemeyi, kötü bilimkurgu filmleri, canlı aksiyon oyunlarını seven Butcher eşi Shannon, oğlu James Joseph ve bekçi köpeğiyle birlikte Independence’ta yaşamaktadır.
Duvarlar bir şeyleri dışarıda tutar.
Mezarlıkların çevresindeki duvarlarsa, bir şeyleri içeride tutar.
Sanırım yalnızca, insanların aşağı yukarı yüz yıllık bir zamanda bilinebilecek her şeyi öğrendiğimize inanmalarının çok küstahça olduğunu düşünüyorum..
Biz büyücülerin kurnaz olduğunu söylerler.
Ama inanın bana kadınlar hakkında hiç ama hiçbir şey bilmiyoruz.
367 syf.
·10/10
Kendimi bildim bileli polisiye okuyucusuyum, izleyicisiyim. Bunda yaşıtlarımın Şeker Portakalı okurken, bana Agatha Teyze okutulmasının rolü de büyük. Okuduğum en iyi betimlemeye sahip kitaplardan. Konunun, kitabın, Chicago'yu yaşadım, o yağmur damlaları benim yüzüme düştü.

Fantastik edebiyat desen var, polisiye var, büyük büyük akrepler de var. Yenilesi bir kitap olmuş.
367 syf.
·5 günde·6/10
Şehir fantezisi ile polisiyenin harmanlandığı, biraz da mizah ve macera ile süslenmiş bir seri Dresden Dosyaları. Harry Dresden, profesyonel büyücükle geçimini sağlayan, yetenekli bir büyücü ve hikayesini de onun ağzından dinliyoruz. Bu seride bildiğiniz bir çok büyülü yaratık var, ilerleyen kitaplarda bu çeşitliliğin nasıl bir avantaj sağlayacağını merak ediyorum.

Kitap okuması kolay ve zevkli kitaplardan, genel olarak hoş bir kurgusu ve karakter çeşitliliği var. Okurken sizi içine çekiyor ama okuduktan sonra sizde pek iz bıraktığını söyleyebileceğim kitaplardan değil, biraz çıtır-çerez tadında. Okurken bana Kevin Hearne'nin Demir Druid Günlükleri serisini anımsattı, genel hatlarıyla birbirine çok benziyorlar, serilerden birini sevenin diğerini de seveceğini düşünüyorum.
418 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Fırtına Büyücüsü'nden sonra serinin ikinci kitabı. Fırtına Büyücüsü seriye gayet iyi bir başlangıç yapmıştı. İlk kitap kadar gizemli olmasa da yine eğlenceli, heyecanlı ve aksiyonu bol bir kitap olmuş. Dolunayda işlenen cinayetler Büyücü Dresden'i kurtadamlarla karşı karşıya getiriyor. Serinin diğer kitaplarını okumak için teşvik ediyor...
367 syf.
·Puan vermedi
:)

Dresden Dosyaları 1. Kitap
HARRY DRESDEN- BÜYÜCÜ
Kayıp Eşyalar Bulunur.
PARANORMAL SORUŞTURMALAR. DANIŞMA. TAVSİYE.
MAKUL FİYATLAR.
Aşk iksirleri, bitmez tükenmez servetler,
partiler ya da diğer eğlenceler iş kapsamı dışındadır.
418 syf.
·Puan vermedi
Dresden'e pek iş gelmiyordu...

Daha doğrusu hiç gelmiyordu.

Chicago telefon rehberine kayıtlı tek aktif büyücünün oldukça meşgul olduğunu zannedebilirsiniz. Oysa son zamanlarda Harry Dresden ne büyüyle ilgili, ne de günlük bir iş bulabilmişti. Ama tam da güzel bir yemek yemeye yetecek kadar parası bile kalmamışken, ...

Bu serinin 'Dresden Dosyaları-The Dresden Files' adlı güzel bir tv dizisi de vardı ama nedense kısa sürdü ve diziyi seyretmek istediğimizde bulmakta zor artık...
418 syf.
Owww.. Çok komik olmasının yanı sıra keşfedilmemiş kitaplardan, kitap serilerinden biri. Serinin en güzel kitabı bana sorarsanız.

Çok aşırı eğlenceli ve aksiyonlu geçti, insanın içini ısıtırken güldüren, aksiyon dolu bir kitaptı. Gerçekten okunması gereken bir seri!!

Ana karakterimizin mizah anlayışı beni bitiriyor :DDD Herkese, her yaştan insana önerilebilecek bir kitap. Harry Dresden, yerin gerçekten ayrı seni gibi aç büyücü!!!
367 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
''Harry Dresden işinin en iyisiydi. Eh, teknik olarak o işi yapan tek kişiydi"... Polise danışmanlık hizmeti veren bir büyücü... Cinayetler, polisler, mafya, büyücüler, kara büyü, gerilim ve macera... Serinin diğer kitaplarını okumak için sabırsızlandıran bir ilk kitap. Yazar kendi içinde gayet tutarlı bir evren oluşturmuş. Ortaya eğlenceli bir fantastik roman çıkmış.
456 syf.
·Puan vermedi
Kız arkadaşı yeni edindiği kana susamışlıkla baş etmek için Chicago'yu terk ettiğinden beri Harry Dresden bitkin ve çökmüş bir hâldeydi. Kirasını ödeyemiyordu. Dostlarından uzaklaşıyordu. Hatta en son ne zaman duş aldığını bile anımsayamıyordu.
Telefon rehberindeki tek profesyonel büyücü umutsuz bir adama dönüşmüştü.

Tam işler bundan daha kötü gidemezmiş gibi göründüğü sırada Perilerin Kış Kraliçesi çıkageldi. Harry'nin reddedemeyeceği bir teklifi vardı. Tabii eğer vaftiz Peri Annesi'nin kendisi üzerindeki doğaüstü bağlarından ve kötü talihinden kurtulmak istiyorsa...
Tek yapması gereken Yaz Kraliçesi'nin sağ kolunu, yani Yaz Şövalyesi'ni kimin öldürdüğünü bulmak ve Kış Kraliçesi'nin adını temize çıkarmaktı.

Oldukça basit görünüyordu ama Harry, Peri politikalarına bulaşmaması gerektiğini iyi biliyordu. Ta ki tüm dünyanın kaderinin bu davayı çözmesine bağlı olduğunu öğrenene kadar...
367 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Urban fantasynin muhteşem bir örneği. Polisiye, fantastik, büyüler, entrika, aksiyon...
Harry'nin iç dünyası, tecrübeleri çok iyi aktarılmış. Tam bir antikahraman.
Bu evrende benim en çok beğendiğim ise mantık. Kahraman bir büyücü, bu sebeple sıklıkla büyüye başvuruyor veya büyülü meselelerin ortasında kalıyor ama yazar evreni oluştururken büyüyü bir mantığa oturtmuş.
Koruma büyüsü yapıyor ama o büyü onu nasıl koruyor, vampir eve neden giremiyor, kara büyü niçin tehlikeli, niçin bir büyücünün tekme atması çok önemli... Bunlar gibi ufak detaylar hikayeye ve evrene gerçekçilik katmış ve benim gibi ''Suspension of Disbelief''ten çok hoşlanmayanların bayılacağı bir evren kurgulanmış.
367 syf.
Gerçek dünyada geçen fantastik olaylar ve polisiyenin ustaca harmanlanması, yetişkin karakterleri anlatması (fantastik kurguda baskın hale gelen ergen karakterlerden öğğ gelmişti), ana karakterin tüm iyi ve kötü yönleri apaçık ortada gerçek bir insan olarak yazılması ve esprili dili ile bence 10 numara bir kitaptı. Akıcı dili ve çabuk okunması da bonus. Serinin devamını okumak için sabırsızlanıyorum. Polisiye ve fantastik severlere kesinlikle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Butcher
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Independence, Missouri , Amerika Birleşik Devletleri, 26 Ekim 1971
1971 yılında Independence, Missouri’de doğdu. Yazdığı Dresden Dosyaları ve Codex Alera serileri ile fantazi edebiyatının öne çıkan isimlerinden biri haline geldi. Eskrimle uğraşan, şarkı söylemeyi, kötü bilimkurgu filmleri, canlı aksiyon oyunlarını seven Butcher eşi Shannon, oğlu James Joseph ve bekçi köpeğiyle birlikte Independence’ta yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 167 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 106 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.